ביידן תקף את נתניהו: "הממשלה שלו - מהקיצוניות שראיתי"

ביידן תקף את נתניהו: "הממשלה שלו - מהקיצוניות שראיתי"
נשיא ארה"ב בריאיון ל-CNN: "סמוטריץ' ובן גביר הם חלק מהבעיה בגדה" • על נורמליזציה בין ישראל וסעודיה: "הדרך עוד ארוכה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נתניהו ביידן 2016
צילום: אי-פי

נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן תקף בחריפות את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואמר הערב (ראשון) בריאיון לרשת CNN האמריקנית: "יש לו חברי ממשלה מהקיצוניים ביותר שראיתי, ואני הולך אחורה בזמן עד גולדה מאיר. סמוטריץ' ובן גביר הם חלק מהבעיה בגדה".

אחת הסיבות העיקריות למתקפה של ביידן על הקיצוניות של הממשלה היא כי בממשל האמריקני זועמים על ההתפרעויות של יהודים נגד פלסטינים. בכירים אמריקנים אמרו לבכירים ישראלים בשבועות האחרונים: אתם חייבים לטפל במתפרעים. הבכירים הישראלים השיבו: אנחנו פועלים מול המתפרעים היהודים. בממשל לא מרוצים ממה שקורה בשטח, ותוהים האם ישראל עושה מספיק בסוגייה, כך פרסום היום בחדשות הערב בכאן 11. 

עוד פורסם כי הביקורת של נשיא ארה"ב נשמעה כאשר נתניהו ויתר שרי הקבינט נמצאים בדיון שעסק באחד הדברים עליהם הצביע הנשיא האמריקני - מצבה הרעוע של הרשות הפלסטינית. בשבוע הבא הנשיא הרצוג יפגוש את ביידן, באותו זמן שהקואליציה רוצה להמשיך בחקיקה. עד עתה, נתניהו לא אותת כי הוא מתכוון לרכך את החקיקה שאמורה להיות במקביל לאותה פגישה.

נשיא ארצות הברית התחמק כשנשאל מתי נתניהו יוזמן לבית הלבן, וענה: "קודם כל, נשיא ישראל עומד להגיע. ביבי, אני חושב, מנסה לפתוח את הבעיות הקיימות בקואליציה שלו. אני מקווה שהוא ימשיך בכיוון של מתינות בכל הנוגע לשינוי בתי המשפט". 

בהקשר רחב יותר טען ביידן כי "יש דרך ארוכה עד להסכם נורמליזציה בין ישראל וסעודיה". הוא הוסיף שההתקדמות בנושא תלויה במה שהסעודים ידרשו מארצות הברית בתמורה להכרה בישראל – כשהתנאי הסעודי לכאורה הוא ברית הגנה הדדית עם ארצות הברית ופיתוח יכולת גרעין אזרחי. "אני לא חושב שיש לסעודים בעיה עם ישראל. השאלה אם נוכל לספק כוח גרעיני או להיות ערבים לביטחונם של הסעודים - אני חושב שזה לא בכיוון", הנשיא ענה.  

ח"כ דני דנון אמר בתגובה: "את המדיניות של מדינת ישראל תקבע רק הממשלה בירושלים שנבחרה באופן דמוקרטי על ידי העם בישראל. העם האמריקני מבין היטב שבמדינה דמוקרטית מדיניות נקבעת אך ורק על ידי ממשלה נבחרת".

בשבוע הבא יגיע נשיא המדינה יצחק הרצוג לביקור בבית הלבן שיכלול פגישה עם ביידן ונאום בפני הקונגרס. בחודש מרץ האחרון ביידן נשאל על ידי כתבים אמריקנים אם יזמין בקרוב את ראש הממשלה בנימין נתניהו לבית הלבן, והוא השיב "לא בזמן הקרוב".

הפופולריים