מחר בשוודיה: שריפת ספר תנ"ך מול שגרירות ישראל בשטוקהולם

מחר בשוודיה: שריפת ספר תנ"ך מול שגרירות ישראל בשטוקהולם
האישור מגיע בהמשך לפולמוס שריפת ספרי הקוראן במדינה • הגבר שישרוף את התנ"ל הוא צעיר בשנות ה-30 לחייו, בבקשה שהגיש למשטרה כינה את המפגן: "התכנסות סמלית למען חופש הביטוי"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שריפה קוראן תנ"ך שוודיה עיראק
צילום: רויטרס

כלי תקשורת בשוודיה דיווחו הבוקר (שישי) כי המשטרה במדינה אישרה שריפת ספר תנ"ך מול שגרירות ישראל בשטוקהולם. שריפת הספר צפויה להיערך מחר.  האדם שצפוי לשרוף את ספר התנ"ך הוא גבר בשנות ה-30 לחייו. הוא יעשה זאת בתגובה לשריפת הקוראן מחוץ למסגד בשטוקהולם בחודש שעבר. בבקשה שהגיש למשטרה כינה את המפגן: "התכנסות סמלית למען חופש הביטוי".

נשיא המדינה יצחק הרצוג מסר: "אני מגנה בתוקף את העובדה שבשוודיה מאפשרים שריפת ספרי קודש. כנשיא מדינת ישראל, גיניתי את שריפת הקוראן המקודש למוסלמים בכל העולם, שהתרחשה בשבדיה, וליבי נחרד כעת מהכוונה לשרוף שם את התנ״ך - ספר הספרים הנצחי של העם היהודי. השחתת קודשיהן של דתות ואמונות אינה עדות לחופש ביטוי. זו הסתה בוטה ומעשה של שנאה הפוגע ברגשות ובאמונות של בני אדם בכל העולם. משפחת העמים צריכה לגנות בחריפות ולהיאבק נגד מעשים מבזים כאלה".

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני שוחח לפני זמן קצר עם שר החוץ אלי כהן וביקש ממנו לפעול בנושא. "זהו מעשה מביש ואסור לנו לאפשר זאת, שוחחתי עם שר החוץ אלי כהן וביקשתי ממנו להיכנס לעובי הקורה מול עמיתו בשוודיה, כולי תקווה שנצליח למנוע זאת".

שר החוץ אלי כהן גינה בחריפות: ״שריפת ספר תורה היא פשע שנאה, פרובוקציה ופגיעה חמורה בעם היהודי ובמסורת היהודית. אני קורא לרשויות בשוודיה למנוע את האירוע הבזוי הזה ולא לאפשר שריפה של ספר תורה. הנחתי את שגריר ישראל בשוודיה, זיו נבו קולמן, ואת משרד החוץ לפעול בכל דרך על מנת למנוע את האירוע המביש הזה״.

שר החוץ שוחח הבוקר עם שגריר ישראל בשוודיה, זיו נבו קולמן, ושמע ממנו על המהלכים המתבצעים במטרה למנוע את שריפת ספר התורה המתוכננת כחלק מהפגנה מחר מול שגרירות ישראל בשבדיה. בהנחיית שר החוץ, שוחחה היום ראשת המערך המדיני, השגרירה עליזה בן נון, עם שגריר שוודיה בישראל והבהירה לו את החומרה בה ישראל רואה את אישור המשטרה לפגיעה בקודשי היהדות.

שגריר ישראל בשוודיה צייץ בטוויטר כי הוא "מגנה לחלוטין שריפה של ספרי קודש מכל דת שהיא. זהו צעד של שנאה וחוסר כבוד שאין דבר בינו לבין חופש הביטוי". גורם במשרד החוץ אמר לכאן חדשות: "במשרד החוץ ובשגרירות ישראל בשוודיה פועלים למנוע את המעשה המביש".

האישור מגיע בהמשך לפולמוס שריפת ספרי הקוראן במדינה. בשנה האחרונה אישרה משטרת שוודיה הצתה של ספרי קוראן בכמה הזדמנויות, הספרים נשרפו והמהלכים הללו עוררו זעם גדול ברחבי העולם המוסלמי. בחודש ינואר אישרה המשטרה בקשה לשריפת ספר תנ"ך, אך דווקא בלחץ הקהילה המוסלמית בשוודיה המהלך נמנע. אם אכן יישרף מחר ספר התנ"ך, זו תהיה הפעם הראשונה שבה יוצא אל הפועל מהלך כזה באישור הרשויות השבדיות.

 

הפופולריים