גרמניה בדרך ללגליזציה? הצעת החוק שתתיר צריכת מריחואנה

גרמניה בדרך ללגליזציה? הצעת החוק שתתיר צריכת מריחואנה
במסגרת החוק האזרחים יוכלו לצרוך מריחואנה למטרות פנאי וגידול קנאביס לשימוש עצמי. החוק טרם אושר בידי הפרלמנט הגרמני, ואם החוק יעבור חברים במועדוני קאנביס יוכלו לרכוש ולגדל את הצמח במתחם מורשה. עם זאת, למדינות מחוז תהיה הבחירה אם לאשר מועדונים כאלה בשטחם
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שר הבריאות הגרמני קרל לאוטרבך
צילום: רויטרס

ממשלת גרמניה אישרה היום (רביעי) הצעת חוק שתתיר צריכת מריחואנה למטרות פנאי וגידול קנאביס לשימוש עצמי. מדובר באישור הממשלה בלבד להצעת החוק של משרד הבריאות הגרמני, וכדי שהחקיקה תהפוך מציאותית, נדרש את אישורה של הפרלמנט הגרמני.

הצעת החוק תתיר למבוגרים להחזיק עד 25 גרמים של קנאביס ולגדל עד שלושה עציצים. כמו כן, יהיה מותר גם למכור קנאביס באופן מוגבל במועדוני קנאביס. במקור, הצעת החוק אמורה הייתה להתיר סחר בקנה מידה גדול בחנויות קנאביס עם רישיון, ואולם חלק מזה נגנז לאחר התייעצויות עם הנציבות האירופית.

במקום זאת, בממשלה הגרמנית מתכוונים לפתוח במעין תוכנית פיילוט, שטרם נכללה בהצעת החוק שעברה. במסגרתה מספר קטן של חנויות עם רישיון, במספר אזורים בגרמניה, יוכלו למכור קנאביס. בתוך כך, תתבצע הערכה מקיפה של השפעת הסחר על בריאות הציבור, על הגנת קטינים ועל השוק השחור.

מועדוני קנאביס כן כלולים בהצעה והם סוג של אגודות שיתופיות, עד 500 חברים, שיוכלו לרכוש ולגדל קנאביס בתחומי המועדון בלבד, ובכמות מוגבלת. על המועדונים להיות נעולים ומוגנים מפני פריצות וגניבות לפי סטנדרטים נוקשים, וחממות הגידול שלהם חייבות להיות מוקפות בגדרות. צריכת הקנאביס בתוך תחומי המועדונים תהיה אסורה, כמו גם בקרבת בתי ספר, בתי תינוקות, גני משחקים ומגרשי ספורט.

ממשלת גרמניה, בראשות הקנצלר אולף שולץ, מקווה שהחוק יעבור בפרלמנט, וכך להפחית משמעותית בסחר בקנאביס בשוק השחור, להגן בריאותית על הצרכנים מפני חומר מזוהם והפחתת העומס על מערכת המשפט. מדינות המחוז הגרמניות יוכלו להחליט בעצמן האם הן מתירות מועדונים כאלה בשטחן או לא.

אם הצעת החוק אכן תעבור בפרלמנט, גרמניה תהפוך לאחת המדינות האירופיות עם חקיקה ליברלית ביותר בתחום הקנאביס והסמים הקלים. לעומת הממשלה, האופוזיציה מתנגדת בתוקף לחקיקה, כשבעיקר המחוקקים השמרנים דואגים שהחקיקה תעודד צריכת מריחואנה, ותגרום לעומס רב יותר על המערכת המשפטית ועל הרשויות.

דוח של האו"ם מחודש מרץ תומך בטענה זו, כשגילה שהיכן שממשלות הפכו צריכת מריחואנה לפנאי לחוקית, צריכת הקנאביס גברה כמו גם בעיות בריאותיות הנובעות ממנה. מספר מדינות באירופה כבר סיימו תהליך של לגליזציית קנאביס למטרות רפואיות. גרמניה עשתה זאת כבר ב-2017 ובמדינות אחרות ננקטה מדיניות של אי הפללה. מלטה הייתה המדינה האירופית הראשונה שהתירה גידול מוגבל והחזקה לצריכה אישית של קנאביס למטרות פנאי, רק בשלהי 2021.

הפופולריים