15 שנות מאסר נגזרו על מלכה לייפר בגין עבירות מין בשתיים מתלמידותיה

ביהמ"ש באוסטרליה גזר 15 שנות מאסר על מלכה לייפר
מנהלת ביה"ס לשעבר הורשעה בביצוע עבירות מין בשתיים מתלמידותיה • לייפר הוסגרה לאוסטרליה ב-2021 לאחר מסכת שנמשכה כ-7 שנים ובמסגרתה גם הורשע שר הבריאות לשעבר ליצמן, שפעל כדי להטות חוות דעת פסיכיאטרית שתמנע את הסגרתה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מלכה לייפר
צילום: איפי

פרשת מלכה לייפר: בית המשפט באוסטרליה גזר הלילה (חמישי) 15 שנות מאסר על המנהלת לשעבר של בית הספר לבנות "עדת ישראל" במלבורן, לאחר שהורשעה באונס ותקיפה מגונה של שתי תלמידות. בית המשפט באוסטרליה ינכה מהעונש את חמש השנים וחצי בהן ישבה לייפר במאסר באוסטרליה ובישראל, טרם מתן גזר הדין.

דיון מתן גזר הדין נמשך כמעט 4 שעות. השופט הקריא את האישומים שלייפר הורשעה בהן, את הטיעונים לעונש לחומרה ולקולה. עוד קבע השופט כי לייפר צפויה להשתחרר ביוני 2029 לאחר הפחתת תקופת מעצרה בישראל ובאוסטרליה. ייתכן ולייפר תבקש לשאת את מאסרה בישראל.

דסי ארליך, אחת מהאחיות שנפגעו מלייפר והובילה לפתיחת הפרשה, אמרה לאחר גזר הדין: "אנחנו פה היום כי לא ויתרנו, זה היה טראומתי. הראנו שהקול של הנפגעות לא יכול להיות מושתק. היום אנחנו סוגרות את הפרק הזה בחיים שלנו ומתחילות פרק חדש להחלמה". אחותה אלי הוסיפה: "גזר דין של 15 שנות מאסר מכיר בכאב ובסבל שלייפר גרמה לכל אחת מאיתנו במשך שנים". 

נגד לייפר הוגשו 27 אישומים בסך הכול, מתוכם הורשעה ב-18 וזוכתה מתשעה. האישומים התייחסו לעבירות שמיוחסות לה בין השנים 2007-2003. במקרה של התלמידה ניקול מאייר שטענה גם היא לפגיעה מצידה של לייפר - בית המשפט לא מצא אותה אשמה.

בספטמבר 2021, קבע בית המשפט באוסטרליה שיש די ראיות להעמיד לדין את לייפר על 70 סעיפים של תקיפה מינית נגד שלוש מתלמידותיה. לייפר עצמה כפרה באישומים. התובעים השמיטו ארבעה אישומים לאחר שהתברר כי אותן עבירות שביצעה לכאורה – נעשו בישראל, ולבית המשפט במדינת ויקטוריה אין סמכות לדון בהן.

בחודש ינואר של אותה השנה, הוסגרה לייפר לרשויות באוסטרליה לאחר הליך משפטי שנמשך כשבע שנים. לייפר ערערה על פסיקת בית המשפט המחוזי, שהתקבלה בעקבות עתירה מ-2015, אך ערעורה לא התקבל. בשנת 2016 הופסקו ההליכים נגד לייפר לאחר שנקבע שהיא אינה כשירה לעמוד לדין. בשנת 2018 ביקשה הפרקליטות לחדש את ההליכים נגדה בעקבות חומרי חקירה וחוות דעת שהצביעו על כך שהיא אכן כשירה לעמוד לדין.

המאבק למען לייפר | האזינו לעוד יום 

במסגרת הפרשה, שר הבריאות לשעבר יעקב ליצמן הורשע שפעל לסייע ללייפר בהליכיה המשפטיים. לפי כתב האישום המקורי, הוא פעל באופן פסול במטרה להשפיע על הפסיכיאטר המחוזי במחוז ירושלים באותה תקופה, ולגרום לכך שיחזור בו מעמדתו וישנה את חוות הדעת שמסר באשר למצבה הנפשי של לייפר, כך שייקבע שאיננה בת הסגרה. עם ליצמן נחתם הסדר טיעון, במסגרתו הוא התפטר ונקנס באופן סמלי.

ממרכז הסיוע "מגן", שליווה את נפגעותיה של לייפר, נמסר: "הצדק ניצח. כל זאת בזכות מאבקן העיקש של ניקול, אלי ודסי. כל הטריקים והמיליונים ששפכה עליה הקהילה במטרה שתחמוק מן הדין לא עזרו, וגם ההתערבות של השר לשעבר לא עזרה, ומלכה לייפר לא הצליחה לברוח מלקחת אחריות על מעשיה. ידע כל עבריין כי סוף הצדק לצאת לאור. לא תשתוק". 

הפופולריים