דיווח סעודי

גורם בלשכת ראש הממשלה: ארה"ב עדכנה כי סעודיה עצרה את השיחות על נורמליזציה

"ארה"ב עדכנה כי סעודיה עצרה את השיחות על נורמליזציה"
העיתון הסעודי האלקטרוני אילאף ציטט גורם בכיר בלשכת ראש הממשלה שאמר כי ארצות הברית עדכנה על עצירת השיחות על נורמליזציה בשל היחס של ישראל לפלסטינים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מוחמד בן סלמאן וביידן
מוחמד בן סלמאן וביידן צילום: אי-פי

גורם בכיר בלשכת ראש הממשלה אמר כי ארצות הברית עדכנה את ישראל כי סעודיה החליטה לעצור את השיחות עם האמריקנים בעניין הנורמליזציה ולא לבצע אף צעד לקראתה של ישראל, כך דיווח היום (ראשון) העיתון הסעודי האלקטרוני אילאף. זאת ברקע העמדות הניציות של הממשלה הישראלית כלפי הפלסטינים.

אותו גורם צוטט באומרו כי ההתנגדות של בכירים בממשלת נתניהו לכל מחווה כלפי הפלסטינים וההיענות של נתניהו לדרישות של האגף הניצי הימיני בממשלה, משמעותו, פיצוץ כל אפשרות להתקרבות עם הפלסטינים וגם עם הסעודים. חשוב לציין כי הדיווח מתבסס על כתב העיתון בירושלים ומהימנותו לא ברורה.

נזכיר כי השלטונות בסעודיה פרסמו בימים האחרונים מפה חדשה של המדינה בכלי התקשורת הרשמיים במדינה. השלטונות פנו אל הגורמים הרלוונטיים והפצירו בהם לאמץ אותה מעתה ואילך. החידוש במפה הנוכחית הוא הצירוף הרשמי של האיים טיראן וסנפיר בים האדום לגבולות הממלכה. כזכור, אותם שני איים שמצרים הסכימה להעביר לריבונות סעודיה עוד ב-2016 במסגרת שרטוט הגבול הימי בין המדינות וישראל נתנה את הסכמתה למהלך, בהתאם למה שחויב בהסכם השלום עם מצרים. באותה המפה כונתה ישראל בשם פלסטין. 

בשבוע שעבר סוכנויות זרות דיווחו על הימצאות של משלחת ישראלית רשמית ראשונה בסעודיה, בכינוס של אונסק"ו העוסק באתרי מורשת עולמיים. בצרפת דיווחו כי זו הופעה פומבית ראשונה של משלחת שכזו. גורם ישראלי עלום שם אמר שאנשי המשלחת שמחים להיות בסעודיה, וכי זה צעד ראשון וטוב. אותו גורם הודה לאונסק"ו ולרשויות הסעודיות, וסיכם את הביקור כביקור טוב מאוד, ומוסיף שהמארחים דאגו להם היטב.

הפופולריים