המסמכים בוותיקן חשפו: האפיפיור ידע על רצח היהודים במלחמת העולם השנייה

האפיפיור ידע על רצח היהודים במלחמת העולם השנייה
מסמכים שנחשפו במדינה הקטנה חשפו כי פיוס ה-12 ידע על רצח ההמונים בגז • התיעוד מערער את הטענה ארוכת השנים של של הוותיקן לפיה הכס הקדוש לא יכול היה לאמת דיווחים דיפלומטיים על מעשי הזוועות של נאצים תוך כדי המלחמה
האפיפיור פיו ה-12
צילום: אי-פי

בניגוד לעמדה הרשמית של הכס הקדוש: מסמכים חושפים כי האפיפיור בזמן מלחמת העולם השנייה ידע על רציחתם בגז של אלפי יהודים. התכתבות שהתגלתה לאחרונה מעידה כי לאפיפיור פיוס ה-12 היה מידע מפורט מכומר גרמני מהימן, לפיו עד 6,000 יהודים ופולנים הומתו בגז מדי יום בפולין הכבושה. התיעוד מערער את הטענה ארוכת השנים של של הוותיקן לפיה הכס הקדוש לא יכול היה לאמת דיווחים דיפלומטיים על מעשי הזוועות של נאצים תוך כדי המלחמה.

התיעוד מארכיון הוותיקן, שפורסם בסוף השבוע ביומון האיטלקי Corriere della Sera, עשוי לעורר עוד יותר את הוויכוח על מורשתו של פיוס ועל השתיקה של הממסד הקתולי בזמן השואה. ההיסטוריונים חלוקים זה מכבר לגבי הרקורד של פיוס, כאשר התומכים התעקשו שהוא השתמש בדיפלומטיה שקטה כדי להציל חיי יהודים בעוד המבקרים אומרים שהוא שתק בזמן שהשואה השתוללה.

הקוריירה מגלה מכתב מ-14 בדצמבר 1942 מהכומר הישועי הגרמני למזכירו של פיוס, הכלול בספר שיפורסם בקרוב על ל פיוס על ידי ג'ובאני קוקו, חוקר וארכיונאי בארכיון השליחים של הוותיקן. קוקו אמר לקוריירה שהמכתב משמעותי מכיוון שהוא מייצג התכתבות מפורטת על השמדת יהודים על ידי הנאצים, כולל בתנורים, ממקור כנסייה מיודע בגרמניה שהיה חלק מההתנגדות הקתולית נגד היטלר.

המכתב של הכומר, לותאר קניג, למזכירו של פיוס, ישוע גרמני גם הוא בשם הכומר רוברט לייבר, הוא מיום 14 בדצמבר 1942. המכתב כתוב בגרמנית, ובו פונה קניג לליבר כ"חבר יקר", וממשיך לדיווח: הנאצים הרגו עד 6,000 יהודים ופולנים מדי יום מרבא רוסקה, עיירה בפולין שנמצאת היום באוקראינה, ומעבירים אותם למחנה ההשמדה בלז'ץ.

על פי אנדרטת בלז'ץ שנפתחה ב-2004, בסך הכל נספו במחנה 500 אלף יהודים. באתר האנדרטה מצוין כי עד 3,500 יהודים מרבא רוסקה נשלחו לבלז'ץ בשנת 1942 וכי בין ה-7 ל-11 בדצמבר חוסל הגטו היהודי בעיר. "כ-3,000-5,000 בני אדם נורו במקום ו-2,000-5,000 אנשים נלקחו לבלז'ץ", נכתב באתר האנדרטה.

תאריך מכתבו של קניג הוא משמעותי. המכתב מעיד על התכתבות של כומר שנחשב כמקור אמין של הכנסיה בגרמניה הנאצית, שהגיע למשרדו של פיוס בימים שלאחר פינוי הגטו, ולאחר שפיוס קיבל מספר רשימות דיפלומטיות וביקורים ממגוון שליחים של ממשלות זרות מאוגוסט. במהלך אותם ביקורים נאמר לאפיפיור כי עד שנת 1942 נרצחו עד מיליון יהודים.  אף על פי שאי אפשר להיות בטוחים כי פיוס אכן את המכתב, לייבר היה עוזרו העליון ושימש את האפיפיור כשהיה שגריר הוותיקן בגרמניה במהלך שנות העשרים, מה שמרמז על יחסי עבודה הדוקים במיוחד בנוגע לעניינים הקשורים לגרמניה.

לפי האנתרופולוג עטור פרס פוליצר דיוויד קרצר, מי שהיה מזכירו של פקיד מדינה בכיר בוותיקן, מונסיניור דומניקו טרדיני, השליח הבריטי לוותיקן שוחח עם האפיפיור באמצע דצמבר 1942 על מעשי הנאצים אך האפיפיור השיב כי אינו יכול לדבר על הזוועות בגלל הוותיקן לא הצליח לאמת את המידע.

קוקו צוטט על ידי הקוריירה כאומר: "החידוש והחשיבות של מסמך זה נובעים מהעובדה הזו: שבכל הקשור לשואה, פיוס ה-12 קיבל מהכנסייה הקתולית הגרמנית חדשות מדויקות ומפורטות על פשעים שבוצעו נגד יהודים."

עם זאת, קוקו ציין כי קניג גם דחק בכס הקדוש לא לפרסם את המסמכים המדוברים כי הוא חשש לחייו שלו ולחייהם של מקורות ההתנגדות שסיפקו את המודיעין. תומכיו של פיוס התעקשו לאחר המלחמה כי הוא לא יוכל היה להתבטא בחריפות נגד הנאצים בגלל חשש מפעולות תגמול נגד הכנסייה.

הפופולריים