ישראל נגד השגריר הגרמני שנכח בבג"ץ

ישראל נגד השגריר הגרמני שנכח בבג"ץ
משרד החוץ הישראלי התלונן נגד שגריר גרמניה בישראל בעקבות הגעתו לדיון בבג"ץ בנושא העתירה על עילת הסבירות. שר החוץ הנחה לפנות למקבילתו הגרמניה, ולמסור כי התנהגותו של השגריר איננה מקובלת • משרד החוץ הגרמני גיבה את השגריר: "התבוננות בהתפתחויות פוליטיות חשובות במדינות המארחות - אחריות מרכזית של דיפלומטים"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שגריר גרמניה בישראל סטפן זייברט
צילום: אי-פי

סוכנות העיתונות הגרמנית דיווחה הבוקר (שני) כי משרד החוץ הישראלי התלונן נגד שגריר גרמניה בישראל, שטפן זייברט, בעקבות הופעתו בבג"ץ ביום הדיון בעתירה על עילת הסבירות. שר החוץ אלי כהן הנחה את שגריר ישראל בגרמניה, רון פרושאור, לפנות לשרת החוץ הגרמניה ולהעביר לה מסר על כך שהתנהגותו של השגריר איננה מקובלת ומהווה התערבות בסוגיות פוליטיות פנימיות בישראל.

דובר משרד החוץ הגרמני גיבה את השגריר: "התבוננות בהתפתחויות פוליטיות חשובות, גם מקומיות, במדינות המארחות בהתאמה היא אחריות מרכזית של דיפלומטים. ביקור של דיון פומבי בבית המשפט העליון של מדינה שותפה, כמו ביקורו של השגריר זייברט, הוא דוגמה מצוינת עבור מנהג מקובל זה".

במשרד החוץ הגרמני אומרים כי מחאה רשמית לא התקבלה. משגרירות ישראל בגרמניה נמסר: "בעקבות הנחיית השר כהן, שוחח גורם מדיני בכיר עם השגריר זייברט והביע את מחאתנו בנושא, מסרים דומים הועברו מהשגרירות בברלין למשרד החוץ הגרמני".

השגריר הגרמני אף פרסם סרטון מאולם בית המשפט שבו הוא אומר בעברית שהוא "חושב שמשהו חשוב קורה לדמוקרטיה של ישראל. כידידי ישראל, אנו מסתכלים על בית המשפט העליון בעניין רב". בישראל אישרו את הפרטים כי משרד החוץ אכן הגיש תלונה נגד השגריר. תלונתו של שר החוץ אלי כהן הועברה באמצעות שגריר ישראל בברלין.

ממשרד החוץ הגרמני נמסר: "התבוננות בהתפתחויות פוליטיות חשובות, גם מקומיות, במדינות המארחות שלהם היא אחריות מרכזית של דיפלומטים. הביקור בדיון פומבי בבית המשפט העליון של מדינה שותפה, כמו ביקורו של השגריר זייברט, הוא דוגמה מצוינת לנוהג מקובל זה. משרד החוץ הפדרלי נמצא בקשר קבוע עם שותפיו הישראלים. איננו יכולים לאשר דיווחים בתקשורת על מחאה רשמית של משרד החוץ הישראלי".

ברקע הדברים, לישראל אמור להגיע בסוף החודש שר הביטחון הגרמני כדי לחתום על עסקת החץ. בנוסף, מתוכננת פגישה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לקנצלר גרמניה אולף שולץ בשולי עצרת האו"ם. ייתכן שעל רקע האירועים הללו, הוחלט לבלום את הידרדרות היחסים בין ישראל לגרמניה, למרות ביקורו החריג של השגריר זייברט בדיון בבג"ץ.

הפופולריים