דרמה בקווקז: אזרבייג'ן פתחה במבצע צבאי בנגורנו-קרבאך

דרמה בקווקז: אזרבייג'ן פתחה במבצע צבאי בנגורנו-קרבאך

בבאקו הודיעו כי יצאו ל"פעילויות אנטי טרוריסטיות מקומיות" כדי לדכא פרובוקציות בקנה מידה רחב. ראש ממשלת ארמניה כינס את מועצת הביטחון במדינה • ישראל חימשה לאחרונה את המדינה בציוד צבאי ומערכת הגנה אווירית
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
דגל אזרבייג'ן
צילום: מסך

לקראת מלחמה נוספת בקווקז? אזרבייג'ן פתחה היום (שלישי) במה שהיא מכנה "פעילויות אנטי טרוריסטיות מקומיות" באזור נגורנו-קרבאך, השנוי במחלוקת בינה לבין ארמניה. כך נמסר ממשרד הגנה האזרי, שלטענתו פעילויות אלו נועדו "לדכא פרובוקציות בקנה מידה רחב" ולהבריח "חיילים ארמניים" שפרוסים שם בעמדות ירי ובמתקנים צבאיים.

כשעה לאחר פרוץ המבצע, טענה ממשלת ארמניה כי הכוחות האזרים מנסים לחדור לעומק שטח קרבאך. לפי גורם רשמי בקרב הבדלנים הפרו-ארמניים בקרבאך, נכון לשעה זו יש שני הרוגים מתקיפת הכוחות האזריים. ממשרד החוץ הארמני נמסר: "התוקפנות האזרית היא פשע נגד תושבי נגורנו קרבאך".

ראש ממשלת ארמניה, ניקול פשיניאן, זימן כינוס דחוף של מועצת הביטחון של ארמניה וטען כי הכוחות האזרים מנסים להשתלט על מרכזי אוכלוסין בקרבאך. "אזרבייג'ן הפרה את כל ההסכמים, הניסיון לגרור את ארמניה להסלמה - לא מקובל", אמר פשיניאן והוסיף כי נשמעות קריאות ברחבי ארצו לביצוע הפיכה.

נגורנו קרבאך היא מובלעת ארמנית בשטח אזרי, והמאבק עליה החל עם התפרקות ברית המועצות בראשית שנות ה-90. ב-1992 פרצה מלחמת קרבאך הראשונה בה ניצחה ארמניה והחזיקה בדרכי הגישה העיקריות למקום. בשנים שעברו התחזקה אזרבייג'ן בין היתר בשל היותה יצואנית נפט, בעוד ארמניה שקעה בשחיתות והפכה למדינת חסות רוסית. ב-2020 פרצה מלחמה נוספת בין הצדדים בה ניצחה אזרבייג'ן, בין היתר בזכות אספקת נשק ישראלי.

בתקופה האחרונה השמיעו בכירים אזרים הצהרות מאיימות על כך ש"הדרך היחידה לפתרון הסכסוך היא פינוי מוחלט של כוחות המזוהים עם ארמניה מקרבאך". ייתכן מאוד שסיבה נוספת שגרמה לאזרבייג'ן לפעול דוקוא עכשיו היא התקררות היחסים בין ארמניה לרוסיה. בראיון לעיתון איטלקי בשבוע שעבר אמר ראש ממשלת ארמניה, ניקול פשיניאן, כי: "רוסיה אינה מהווה עוד כגורם העורב לכל הסדר בקרבאך".

לפי דיווחי התקשורת האזרית, שר ההגנה האזרי זקיר חסאנוב עידכן את עמיתו הטורקי, ישר גולר, כי המבצע הצבאי הוא בעל אופי מקומי בלבד. באזרבייג'ן נכתב ששר ההגנה הטורקי הבטיח כי "טורקיה תמיד תהייה לצד אזרבייג'ן".

גורם בארגון זכויות אדם של הבדלנים בקרבאך טען כי ישנם "הרבה אבדות בנפש" בקרב האוכלוסייה האזרחית בקרבאך, כתוצאה מהפצצות הצבא האזרי. בנוסף, תועדו פגיעות באזורי מגורים בבירה, שבהם לפי המקומיים "אין מטרה צבאית בסביבה". מצבא אזרבייג'ן נמסר כי "הדיווחים על הפגזת מטרות אזרחיות הם פייק".

תיעוד ההריסות בסטפנקרט, בירת רפובליקת נגורנו קרבאך

בחודשים האחרונים הייתה רכבת אווירית של מטוסי מטען אזרים לישראל שלקחו ציוד צבאי ואמצעי לחימה מבסיס חיל האוויר בעובדה. בשבוע שעבר ביצעו האזרים תרגיל מתועד במערכת ההגנה האווירית ברק 8. בתוך כך, בארמניה ערכו בשבוע שעבר תרגיל צבאי משותף עם ארצות הברית.

שר החוץ של האיחוד האירופי ג'וזף בורל גינה את התקיפה של אזרבייג'ן: "האיחוד האירופי מגנה את ההסלמה הצבאית בקרבאך. אני קורא לאזרבייג'ן להפסיק את הפעילויות הצבאיות הנוכחיות. האיחוד האירופי מחויב להסדיר דיאלוג בין אזרבייג'ן לארמניה".

דוברת משרד החוץ הרוסי מריה זכרובה התייחסה גם היא להתחממות ואמרה כי רוסיה מודאגת מההסלמה במתיחות בין השתיים, וקוראת לשני הצדדים לעצור את שפיכת הדמים. זאחרובה ציינה כי הלוחמים "משגיחי השלום" הרוסים המוצבים באזור ימשיכו במשימתם על אף המצב הביטחוני.

הפופולריים