שגריר ישראל באו"ם ארדן הניף שלט מחאה בזמן נאום נשיא איראן - וסולק

ארדן הניף שלט מחאה בזמן נאום נשיא איראן - וסולק

גלעד ארדן הביע מחאה בזמן נאום ראיסי, לפני שנטש את האולם, אך הוצא בידי מאבטחים
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ארדן הניף שלט מחאה וסולק
צילום: ללא

שידור ישיר מעצרת האו"ם

העצרת הכללית של האו"ם נפתחה אתמול (שלישי) בניו יורק. מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש, עלה לומר את דבריו ראשון, ואחריו עלו מנהיגים בולטים לנאום, ביניהם נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן, מלך ירדן עבדאללה השני, נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן ונשיא אוקראינה וולדימיר זלנסקי. נשיא איראן ראיסי נאם גם הוא ותקף את ארה"ב. בזמן נאומו המשלחת הישראלית נטשה. לפני כן, השגריר הישראלי ארדן הניף שלט מחאה והוצא בידי מאבטחים. 

עדכונים שוטפים

00:44 | נשיא אוקראינה זלנסקי אחרי הפגישה עם נתניהו: "ציינתי בפניו כי תקיפות רוסיות על הערים, הנמלים והתשתיות הקריטיות שלנו מבוצעות באמצעות מל"טים איראניים. אנו חולקים דאגה לגבי שיתוף הפעולה הצבאי הגובר בין רוסיה לאיראן"

צילום: אבי אוחיון, לע"ם

00:18 | נתניהו נועד לראשונה אי פעם גם עם נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן. ראש הממשלה לנשיא הטורקי כי "הקשרים בינינו מתחזקים". לפי כלי תקשורת טורקיים, סוגיית שיתוף הפעולה בתחום הגז עומדת בראש סדר היום, מבחינת הטורקים. בממשלה ובמשרד האנרגיה החלו לבחון מחדש אפשרות להקמת צינור גז ישראלי-טורקי, דבר שבממשלת בנט-לפיד נמנעו מלדון בו

צילום: אבי אוחיון, לע"ם

21:15 | הנשיא זלנסקי באו"ם: "מלמדים אותם לשנוא את אוקראינה - זה רצח עם. אילולא רוסיה - לא היה שימוש בנשק כימי בסוריה. מושבים רבים באולם העצרת-הכללית עלולים להתייתם אם רוסיה תצליח בבוגדנות והתוקפנות שלה"

20:40 | נשיא דרום אפריקה, סיריל רמפוזה: "עלינו לפעול למען שלום במזה"ת. ככל עוד אדמת הפלסטינים כבושה, ככל עוד זכויותיהם זוכות להתעלמות ונמנע מהם כבוד – שלום שכזה ימשיך להיות רחוק מהישג יד. פעולות ממשלת ישראל הקשו על האפשרות של פתרון שתי-מדינות בר-קיימא"

20:00 | נשיא טורקיה: "הפיכת אזור מזרח הים התיכון למשגשג תתאפשר רק תוך הכרה בזכויות כולם. טורקיה תומכת בצעדי אזרבייג'ן לשמירת שלמותה הטריטוריאלית. קרבאך היא שטח אזרבייג'ן, כפיית מעמד אחר הוא בלתי-מתקבל"

19:54 | שר החוץ של איחוד האמירויות, עבדאללה בן זאיד בן סולטאן אאל נהיאן, נפגש בשולי עצרת האו"ם עם מנהיגים יהודיים אמריקנים

19:34 | דברי ארדואן בעצרת האו"ם: "נמשיך לתמוך בעם-הפלסטיני ובמדינת-פלסטין במאבקם להשגת זכויותיהם הלגיטימיות תחת החוק הבינ"ל. יהיה קשה לישראל להיות מסוגלת למצוא שלום וביטחון, בלא מדינה פלסטינית עצמאית ששלמותה הגיאוגרפית נוצרה בהתבסס גבולות 1967. נמשיך לעקוב אחר הכבוד המופגן כלפי העמדה ההיסטורית של ירושלים, ובמיוחד מסגד אל אקצא"

19:25 | ראיסי נפגש עם ראש ממשלת פקיסטן, אנואר אול-חאק כאכר בשולי העצרת. נוסף על המפגש עם מנהיג מעצמת הגרעין המוסלמית, נשיא איראן נפגש עם דמויות בולטות מהדתות האברהמיות

19:15 | דברי נשיא קובה מיגל דיאס-קאנל באו"ם: "קובה תומכת במאבק הפלסטיני"

18:30 | המלך עבדאללה, התייחס להפגנות בישראל בנאומו בעצרת האו"ם ואמר: "אנחנו רואים את הישראלים פועלים ומגינים באופן פעיל על זהותם הלאומית, אך הפלסטינים מנועים מאותה הזכות. התנאי הבסיסי לזכות הזו הוא הקמת מדינה בגבולות 1976, לצד ישראל". המלך הדגיש כי העיכוב בשלום מביא ל"מעגלים בלתי פוסקים של אלימות" והוסיף כי השנה הזו הייתה המדממת ביותר כלפי הפלסטינים מזה 15 שנים. הוא הוסיף כי שום אדריכל לפתרון אזורי לא יוכל להתעלם מהסכסוך הישראלי פלסטיני. המלך אף קרא לחדש באופן יציב את הסיוע לפליטים הפלסטינים באמצעות אונר"א, כדי שהתלמידים ילמדו תחת הדגל הכחול של האו"ם ולא "הדגל השחור של הטרור", כלשונו.

17:40 | הנשיא ביידן על איראן: "פועלים עם שותפינו כדי לענות על פעולותיה המערערות של איראן באזור, אנחנו מחויבים לכך שאיראן לא-תשיג נשק גרעיני". עוד הוסיף הנשיא על המלחמה באוקראינה כי "אחרי יותר מ-50 שנה של הסכמים, רוסיה משעה את השיחות על הארכת ההסכם להגבלת ראשי-הנפץ הגרעיניים. היא למעשה גרסה את אותם הסכמים. הפלישה הרוסית לאוקראינה היא מלחמת כיבוש בלתי-חוקית, רוסיה לבדה נושאת באחריות".

17:36 | ביידן על היחסים עם סין: "אף שותפות של ארה"ב לא-נועדה לבלימת מדינה אחרת. אנו מבקשים לנהל באחריות את התחרות עם סין".

17:35 | ביידן על ישראל והנורמליזציה עם סעודיה: "המסדרון הכלכלי בין הודו ואירופה, מראה את החשיבות בנורמליזציה של יחסי ישראל. של התפקיד וההזדמנויות הקיימות לאזור. שילוב של ישראל באזור חשוב בעודנו ממשיכים לפעול לפתרון של שתי מדינות".

 

17:24 | נשיא ארצות הברית: "המוסדות שבנינו יחד בתום מלחמת-העולם השנייה עמדו במבחן הזמן. בהמשך השנה בכוונתנו לחזור לאונסק"ו. עלינו להתאים ולהתמודד עם אתגרי עולם משתנה. לפני שנה עמדתי כאן, והכרזתי שאני תומך בהגדלת המועב"ט – חברות קבועות ולא-קבועות. עלינו להתגבר על הקיפאון שלא-פעם נוצרו והגבילו התקדמות, אנחנו זקוקים לקולות נוספות סביב השולחן. אנחנו שמחים לראות מדינות נוספות הנוטלות אחריות והובלה".

17:15 | נשיא ברזיל, לואיז אינסיו דה סילבה, הסביר בפני העצרת כי "בחודשים האחרונים הפחתנו את ביעור היערות באמזונס בכ-45%. מדינות האמזונס, יחד עם מדינות יערות הגשם, שמים למטרה להגיע ל-COP28  עם חזון משותף". על ההפיכה המסתמנת בגואטמלה אמר לולה: "נמשיך להתנגד לכל ניסיון לחלק את העולם לאזורי השפעה". 

16:38 | הבית הלבן פירסם קטעים מנאומו הצפוי של הנשיא ביידן בעצרת האו״ם. בנאום ביידן הבטיח שארצות הברית לא תנטוש את אוקראינה וקרא לקהילה הבינלאומית שלא לחדול מהמאבק נגד התוקפנות הרוסי.

16:30 | דברי מזכ"ל האו"ם: "לפני תשעה ימים בעיות העולם התכנסו למקום אחד - דרנה, לוב. עשרות אלפים נהרגו בשל שיטפונות קשים שהוחמרו בשל שינוי אקלים והמענה לא היה מספק". על המלחמה באוקראינה אמר גונטרש: "הפלישה הרוסיה הפרה את אמנת האומות המאוחדות ושחררה נקסוס של אימה". לדבריו של מזכ"ל האו"ם, מדינות ה-G-20 אחריות ל-80% מפליטות גזי החממה.

הפופולריים