בכיר אזרי בהצהרה מפתיעה: "המנהיג הארמני הנוכחי – הטוב ביותר שיש"

בכיר אזרי מפתיע: "המנהיג הארמני הנוכחי – הטוב שיש"
יועצו המיוחד של נשיא אזרבייג'ן אלצ'ן אמירובייב בראיון מיוחד לשעה הבינלאומית: "ארמניה לא מקיימת את הסכם הפסקת האש מ-2020, יש פער גדול בין דבריו ומעשיו של ראש ממשלת ארמניה – אך אין טוב ממנו"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אזרבייג'ן
צילום: מסך

"ניקול פשיניאן הוא האדם המתאים ביותר בארמניה כדי להגיע להסדר עם אזרייבג'ן", כך אמר בראיון בלעדי לשעה הבינלאומית השליח של נשיא אזרבייג'ן למצבים מיוחדים אלצ'ין אמירובייב.  

אמירבייב התייחס לנסיבות שהובילו למבצע הצבאי ואמר: "ברמת העל פתחנו במבצע הצבאי המוגבל משום שארמניה לא עמדה במחויבויות שנטלה על עצמה בסיום המלחמה בנובמבר 2020. בהסכם הפסקת האש עליו חתמו נשיא אזרבייג'ן אלייב, ראש ממשלת ארמניה פשיניאן ונשיא רוסיה פוטין ארמניה התחייבה להסיג את הצבא שלה משטח אזרבייג'ן, כולל נגורו קרבאך. אבל ארמניה לא קיימה את ההסכם משום שעדיין כעשרת אלפים חיילים ארמנים עדיין נמצאים בקרבאך".

בנוגע להישגים של האזרים בשדה הקרב אמר שליחו של אלייב: "מהמידע העדכני שקיבלנו משר ההגנה שלנו היא שיותר מ-60 עמדות צבאיות של הבדלנים  הושמדו או נכבשו על ידי הצבא שלנו. רוב המטרות הצבאיות הלגיטימיות נוטרלו. וההצעה הבסיסית שלנו למשטר הבובות שהקימה ארמניה על השטח שלנו בקרבאך היא כזו: "אנו מציעים להם להניח את הנשק, להיכנע ולפרק את המוסדות דמויי המדינה שהם הקימו. ברגע שזה יקרה נוכל להתחיל משא ומתן איתם על זכויותיהם וביטחונם בתוך אזרבייג'ן".  

לשאלה בנוגע לאי מעורבות של צבא ארמניה בקרבות השיב אמרבייב: "ראשית, אני חושב שאין להם  את היכולת. אני חושב שהזיכרון שלו, של ראש ממשלת ארמניה ניקול פשיניאן, עוד טרי איך בתוך 44 ימים, לפני שלוש שנים – אזרבייג'ן השמידה את הצבא שלו – שעד לפני המפלה הזאת נחשב לפחות בעיני עצמו ליעיל והמוכן ביותר ללחימה באזור".

אמירבוב ממשיך: "אז אין לו את היכולת הצבאית – כמובן שאם הייתה לו יכולת כזו - ייתכן והוא היה מצטרף. והסיבה השנייה לכך שארמניה עומדת מן הצד היא שהם נמצאים במצב של הכחשה מבחינת המעורבות שלהם בעימות. הם באופן בסיסי מעבירים לנו מסר שאומר – אמרנו לכם שזה לא אנחנו".

באופן מפתיע הבכיר האזרי בחר לפרגן לראש ממשלת ארמניה ואמר: "אם אני צריך להביע דעה על מנהיגים ארמנים שאותם אני מכיר באופן אישי – שעימם הייתי בקשר בעבר – הייתי אומר שאין היום אדם אחר בארמניה שיכול להציג ביצועים טובים יותר מאלו של ניקול פשיניאן. לפחות הבחור הזה אומר דברים שקודמים לא אמרו לעולם. זה נכון שיש פער בין מה שהוא אומר לבין המעשים בפועל – אבל אני חושב שזה תהליך של חינוך וגם המעשים יגיעו בשלב מסוים".

הפופולריים