הסעיף נגד להט"בים שמעורר סערה בלבנון

הסעיף נגד להט"בים שמעורר סערה בלבנון
לפי החוק הלבנוני קיום יחסי מין הומוסקסואליים יכול להוביל לשנת מאסר. אבל 80 שנה אחרי שחוקק, במדינת הארזים יש מי שקוראים לבטל אותו, אך השמרנים הם אלה שאוחזים בשלטון
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
להקת משרוע ליילה בלבנון
צילום: רויטרס

החוק בלבנון שקובע עונש מאסר על ביצוע יחסי מין חד מיניים לא מפסיק לעורר סערה. 80 שנה מאז שנחקק בספר החוקים, הוא עדיין מעורר מחלוקת בקרב גורמים שונים במדינה. כשמצד אחד המחנה הליברלי מנסה לבטל את הגזרה, ומנגד המחנה השמרני מנסה להחמיר את הענישה.

האזינו לפינה מתוך "הכול שפיט"

בפינה "פרשיות משפטיות מהעולם הערבי" בתוכנית הכול שפיט בכאן רשת בעסקו רועי קייס ופרופסור יובל אלבשן בסוגיה. לבנון היא מדינה ערב-עדתית עם אוכלוסייה נוצרית משמעותית עם זיקה למערב ולכן יש שני צדדים לסיפור.

יש את המצב בשטח בו השלטונות מעלימים עיין מאירועים הקשורים לקהילה הגאה. לכן יש מסיבות להט"ביות ואפילו ברים המזוהים עם הקהילה הגאה. מבחינת מצעדי גאווה אין אירועים בולטים מהסוג הזה.

מצד שני, יש גורמים שמרנים וקיצונים בעדות השונות אצל הנוצרים ואצל המוסלמים שלא מוכנים להשלים עם קיומם של הקהילה הגאה ומקבלים גיבוי מלא מהשלטונות הלבנוניות.

בחודשים האחרונים מתרחשים מהלכים הגורמים לעימות בין המחנה הליברלי המנסה לבטל את רוע הגזרה של הסעיף בחוק לבין המחנה השמרני המנסה להחמיר את הענישה. אחד מהאקטים הנועזים ביותר הגיע ממנהיג חיזבאללה שהחל בקמפיין פומבי נגד הקהילה הלהט"בית בארצו ובכלל בעולם הערבי.

מצד שני, תשעה חברי פרלמנט לבנונים ניסו לקדם הצעת חוק לביטול הסעיף המדובר. אחד מחברי הפרלמנט הסביר כי זה לא פשע כפי שאומר האפיפיור והכנסייה. אלא מדובר במצב אנושי לא בפשע. הוא הבהיר כי הצעד לא מהווה הפצה של הומוסקסואליות או תמיכה בנישואים חד מיניים. אף מאז הם חזרו בהם מההצעה.

הפופולריים