זריקת עידוד לפוטין: מפלגה פרו רוסית ניצחה בבחירות בסלובקיה

זריקת עידוד לפוטין: מפלגה פרו רוסית כבשה את סלובקיה
רוברט פיצו, ששם למטרה להפוך את סלובקיה ממדינה ליברלית למדינה סמכותנית נוסח הונגריה ופולין, הוא המנצח הגדול של הבחירות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
סלובקיה
צילום: מסך

בתום ספירת 99% מן הקולות, מפלגת Smer (״כיוון״) הפופוליסטית הפרו-רוסית של ראש הממשלה לשעבר רוברט פיצו היא המנצחת הגדולה בבחירות שנערכו אתמול בסלובקיה לאחר שגרפה למעלה מ-23% מהקולות, הרבה לפני יריבתה משמאל ״סלובקיה הפרוגרסיבית״ עם קרוב ל 17% מהקולות.

יש להניח שהמנדט להרכבת הממשלה יופקד בידיו של פיצו שיפנה ראשית ל Hlas הסוציאל דמוקרטית שזכתה לכ 15% מהקולות, ומנהיגה לא התחייב בקואליציה של מי יישב. פיצו יזדקק גם לקולות הימין הקיצוני האנטי להט״בי (SNS - המפלגה הלאומית הסלובקית) בניסיון להקים קואליציית ערב רב. רשימת ״רפובליקה״ הניאו פאשיסטית שמנהיגיה מכחישי שואה, נשארה מחוץ לפרלמנט לאחר שלא עברה את אחוז החסימה.

רוברט פיצו עם ולדימיר פוטין 

מי שיכול להיות שבע רצון מנצחונו של רוברט פיצו בסלובקיה זה הציר אורבן-פוטין. אורבן נחשב לידידו הטוב של פיצו ומשמש לו השראה בתוכניותיו להפוך את סלובקיה מדמוקרטיה ליברלית למדינה סמכותנית, ופוטין יכול להיות שבע רצון מהתנגדותו של פיצו לתמיכת האיחוד האירופי באוקראינה.

פיצו הצליח לשכנע שליברליזם וזכויות אדם יכולים להוות איום גדול יותר על האזרח מאשר אהדה למשטרו של פוטין. רפורמה במערכת המשפט ובתקשורת הציבורית יהיו מטרות שיעמיד בפניו, כשהשאלה - האם שותפיו יכתיבו לו ריסון או הקצנה, תלויה בכוחם הפוליטי בממשלה.

הפופולריים