התוכנית הבריטית למאבק בעישון בקרב הדור הצעיר

התוכנית הבריטית למאבק בעישון בקרב הדור הצעיר
ראש ממשלת בריטניה הציג בפני הוועדה השמרנית את התוכנית הבאה - העלאת הגיל המותר לעישון בשנה אחת - מדי שנה • סונאק: "ככה בן 14 לעולם לא יוכל לרכוש באופן חוקי סיגריות"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
רישי סונאק וסיגריות
צילום: נתי שוחט, פלאש 90 ואי-פי

ראש ממשלת בריטניה, רישי סונאק, הכריז היום (רביעי) על תוכנית חדשה, בה יאסר על צעירים לרכוש סיגריות. הצעת החוק אותה הציג בוועידת השמרנים, תגביל את הדור הצעיר לרכוש סיגריות, על ידי העלאת גיל השימוש לעישון בשנה אחת - מדי שנה.

סונאק טען שבאופן כזה "בן 14 לעולם לא יוכל לרכוש באופן חוקי סיגריות". כשהשאיפה היא שעד שנת 2040, העישון ייאסר כליל על הדור הצעיר, והוא לא יוכל להתנסות ברכישתו באופן חוקי. אם הצעה זו תיהפך לחוק, בריטניה תהיה המדינה האירופית הראשונה ליישם חקיקה קשוחה שכזו. מלבדה, יש חוק דומה שאושר לפני שנה בניו זילנד, ואמור להיכנס לתוקף בשנים הקרובות.

בישראל, בחודש אוגוסט האחרון, החליט משרד הבריאות על מתווה פעולה לכלל מוצרי הטבק והעישון. זאת לאור המלצותיו של צוות הפעולה הלאומי שהקים המשרד בחודש מאי, אשר בחן מחדש מדיניות להתמודדות עם נזקי הסיגריות והסיגריות האלקטרוניות.

כחלק מהמתווה, גיל המכירה יעלה ל-21 ומכירת טבק בטעמים וסיגריות אלקטרוניות חד פעמיות - תיאסר. בנוסף, יוגבל נפח נוזל המילוי המותר לייבוא, שיווק ומכירה, ומשרד הבריאות יקבל סמכות לאכיפת איסור פרסום באינטרנט ולאכיפת מגבלת ריכוז הניקוטין בסיגריות האלקטרוניות.

הפופולריים