התמיכה האמריקנית

ביידן השווה בין חמאס לפוטין - והבטיח סיוע חסר תקדים לישראל

ביידן השווה בין חמאס לפוטין - והבטיח סיוע ענק לישראל
נשיא ארה"ב בנאום לאומה: "חמאס ופוטין מייצגים איומים שונים, אבל שניהם רוצים להשמיד מדינה שכנה בעלת משטר דמוקרטי"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נאום ג'ו ביידן בישראל
צילום: צילום: AP

נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן פנה הלילה (שישי) לציבור האמריקני בנאום שנשא מהחדר הסגלגל בבית הלבן, ובו ביקש מהקונגרס לאשר חבילת סיוע נרחבת לישראל ולאוקראינה. בנאומו קשר ביידן בין מעשי חמאס בישראל לאלה של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין באוקראינה. הנשיא האמריקני אמר כי "חמאס ופוטין מייצגים איומים שונים אבל שניהם רוצים להשמיד מדינה שכנה בעלת משטר דמוקרטי".

בנאומו חזר ביידן על עמדת הממשל האמריקני, שלפיה ישראל אינה אחראית לפיצוץ בבית החולים בעזה, והדגיש כי חמאס אינו מייצג את העם הפלסטיני. עוד אמר כי הזהיר את ממשלת ישראל שלא לתת לזעם לעוור את עיניה וקרא לה להתנהל בהתאם להלכות המלחמה הבין לאומיות.

דמיטרי מדבדב, נשיא רוסיה לשעבר, הגיב להשוואה בין פוטין לחמאס: "על פי ביידן, ההשקעה במוות של אנשים לא נחוצים - זה טוב והגיוני. זו לא סתם דמנציה של אידיוט זקן - זו הפילוסופיה של המדיניות של ארצות הברית כבר מאות שנים."

בהמשך תקף מדבדב את זלנסקי תוך רמיזה ליהדותו וקבע: "נשיא אוקראינה מייצג פוליטיקה מלוכלכת המהולה בקוקאין וכת השטן. זלנסקי הוא אחד ששכח את ההיסטוריה שלו. הוא מוקיון פרנקנשטיין המשרת את אדוניו".

זמן קצר לפני הנאום שנשא ביידן מהחדר הסגלגל, דיווחה סוכנות הידיעות רויטרס כי 14 מיליארד דולר מתוך חבילת הסיוע יופנו לישראל, 60 מיליארד דולר לאוקראינה והשאר לטאייוואן, לאבטחת הגבול הדרומי של ארצות הברית ולסיוע הומניטרי. נזכיר כי כל עוד ממשיך בית הנבחרים האמריקני להתנהל ללא יושב ראש קבוע, אין אפשרות להעביר את חבילת הסיוע. החבילה כולה לפי דיווחים צפויה לעמוד על סך של 100 מיליארד דולר.

הפופולריים