מזכ"ל האו"ם: "התקפות חמאס לא קרו בוואקום, הפלסטינים תחת כיבוש מחניק"

מזכ"ל האו"ם: "חמאס לא פעל בוואקום, הפלסטינים תחת כיבוש"
השגריר ארדן בתגובה: "מזעזע, המזכ"ל מנותק מהמציאות ועליו להתפטר". בלינקן: "עלינו לאשר את זכותה של כל אומה להגן על עצמה ולמנוע ממעשים כאלה לקרות שוב"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אנטוניו גוטרש
צילום: ללא קרדיט

מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש אמר היום (שלישי) בפתח הדיון במועצת הביטחון כי "צריך להכיר בכך שהתקפות חמאס לא קרו בוואקום. הפלסטינים חיים תחת כיבוש מחניק, האדמות שלהם נלקחות, הכלכלה משותקת ובתיהם נהרסו". גוטרש הוסיף: "גיניתי באופן בלתי מסויג את ההתקפה הנוראית של טרוריסטים על אזרחי ישראל. אין דבר שיכול להצדיק זאת ויש לשחרר אתה החטופים מיד". 

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי, לחצו על הפעמון ואתם מעודכנים

"הסבל לא יכול להצדיק את ההתקפה המתועבת של חמאס, וגם ההתקפה הזאת לא יכולה להצדיק פגיעה באזרחים", אמר גוטרש, והוסיף: "הסיכוי לפתרון מדיני דועך". 

שגריר ישראל באו"ם גלעד ארדן כינה את נאומו של גוטרש "מזעזע" ואמר כי "בזמן שטילים נורים על כל ישראל, הנאום הוכיח מעל לכל ספק שהמזכ"ל מנותק לחלוטין מהמציאות באזורנו ושהוא רואה באופן מעוות ובלתי מוסרי את הטבח שביצעו רוצחי חמאס בילדינו". עוד הוסיף ארדן: "אמירתו כאילו התקפת הטרור הרצחנית של חמאס הנאצי 'לא התרחשה בוואקום' מהווה הצדקה לטרור ולרצח. עצוב שבראש ארגון שקם בעקבות השואה עומד אדם עם דעות כאלה". מחוץ לדיון נשא ארדן הצהרה ובה קרא למזכ"ל גוטרש להתפטר מתפקידו. ״מזכ״ל שפותח את דבריו במועצת הביטחון בגילויי הבנה לטבח הברברי הנורא שהחמאס ביצע בנשים ילדים וזקנים לא ראוי להיות מזכ"ל האו"ם", אמר. "כל יום שמזכ״ל האו״ם ממשיך בתפקידו מוכיח שלבניין הזה אין יותר שום זכות קיום״.

שר החוץ של ארצות הברית, אנתוני בלינקן, שהשתתף גם הוא בדיון, קרא: "איפה הזעם? איפה הגינוי המפורש של זוועות אלה? עלינו לאשר את זכותה של כל אומה להגן על עצמה ולמנוע ממעשים כאלה לקרות שוב". עוד אמר בלינקן כי "לישראל עומדות הזכות והחובה להגן על עצמה, אבל יש חשיבות לדרך שבה עושים זאת. צריך להגן על חיי אזרחים פלסטינים. חמאס צריך להפסיק להשתמש בהם כבמגן אנושי וישראל צריכה להימנע מפגיעה בהם. צריך לאפשר כניסת סיוע הומניטרי ולבצע הפוגות כדי לאפשר יציאת אזרחים חפים מפשע". 

בלינקן התייחס בנאומו לאיראן ואמר כי ארצו "לא מחפשת לפתוח במלחמה" עם הרפובליקה האסלאמית. "אבל אם איראן או הכפופים לה יתקפו כוחות אמריקניים, אנו נגן על כוחותינו במהירות ובאופן נחוש", הוסיף.

בתגובה לדבריו של גוטרש אמר שר החוץ אלי כהן כי לא ייפגש עמו. בציוץ ברשת טוויטר (X) כתב השר כהן כי "אחרי ה-7 באוקטובר אין מקום לגישה מאוזנת. את החמאס יש למחוק מהעולם".

יו"ר המחנה הממלכתי, השר בני גנץ, התייחס גם הוא לדברים ואמר כי גוטרש שנותן הצדקה לטרור איננו ראוי לדבר בשם העולם:"ימים שבהם מזכ״ל האו״ם מגבה טרור, הם ימים אפלים לעולם. אין דרך להצדיק טבח באזרחים חפים מפשע. מי שלא יהיה בצד הנכון של ההיסטוריה, יישפט על ידה".

 

הפופולריים