לאחר מפגן התמיכה בחמאס: ישראל תעריך מחדש את היחסים עם טורקיה

לאחר התמיכה בחמאס: ישראל תבחן מחדש את היחסים עם טורקיה
נשיא טורקיה נאם בהפגנה למען עזה באינסטבול כשעליו צעיף עם דגל פלסטין ואמר: "ישראל פולשת, חמאס לא ארגון טרור". עצרות תמיכה בעד ישראל ונגדה התקיימו ברחבי העולם בסוף השבוע
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ארדואן
צילום: צילום מסך

סוף השבוע בעיצומו, וגם הפעם הוא כולל הפגנות בנוגע למלחמה בעזה ברחבי העולם. בניו יורק מפגינים פרו-פלסטיניים חסמו את תחנת הגרנד סנטרל, בטורונטו התקיימה מחאה מחוץ לקונסוליה הישראלית - ובדרום אפריקה מפגינים פרו ישראלים הציגו תמונות של חטופים. 

עקבו אחרי ערוץ הוואטסאפ של כאן חדשות - לחצו על הפעמון ואתם מעודכנים

 הפגנות פרו פלסטיניות

באיסטנבול שבטורקיה התקיימה היום (שבת) הפגנה פרו פלסטינית גדולה. אל ההפגנה הגיע גם נשיא טורקיה, ארדואן, כשעליו צעיף עם דגל פלסטין. בנאומו בעצרת הודה ארדואן למשתתפים "שהגיעו להזדהות ולתמוך בפלסטינים החפים מפשע" ואמר: "בעוד מחר נחגוג את יום השנה לרפובליקה של טורקיה, היום נצעק בפומבי לעולם את זעקת ליבנו למען עזה". 

"יש אנשים במדינה שלנו שמשאירים את חמאס לידי נתניהו, ועליהם להתבייש בעצמם", אמר ארדואן. "מי שחושב שמה שקורה בעזה לא קשור אלינו, טועה. חמאס אינו ארגון טרור, ישראל היא הפולשת. המערב אולי חייב לה, אבל אנחנו לא - ולכן אני מדבר בצורה חופשית".

שר החוץ אלי כהן הודיע כי בישראל יקיימו "הערכה מחדש של יחסי ישראל-טורקיה". בציוץ ברשת טוויטר כתב כי הנחה להחזיר את הנציגים הדיפלומטיים מטורקיה לישראל, אך כי מרביתם, ודאי הבכירים שבהם, שוהים ממילא בארץ בשל המצב הביטחוני.

 

ההפגנה באיסטנבול, היום (צילום: רויטרס)

בתחנה המרכזית (grand central station) בעיר ניו יורק, התקיימה הלילה הפגנה פרו פלסטינית נגד המלחמה בעזה אותה אירגנו פעילי ארגון "Jewish Voice for Peace". מאות מפגינים שהגיעו למקום קראו להפסקת אש וחסמו את התחנה, עשרות נעצרו.

הפגנה פרו פלסטינית נוספת התקיימה הלילה מול הקונסוליה הישראלית בעיר טורונטו שבקנדה.

בברלין, בה יש איסור משטרתי על קיום הפגנות פרו פלסטיניות, התכנסו כ-30 בני אדם בכיכר המרכזית אלכסנדרפלאץ לעצרת פרו פלסטינית, תחת הכותרת "ילדי ברלין למען ילדי עזה". המשטרה בברלין פיזרה את ההפגנה. 

אתמול התקיימה הפגנה ברומא, שארגן הארגון "אמנסטי" ומשתתפיה קראו להפסקת אש במלחמה בעזה. בנוסף להפגנות הללו, נערכו הפגנות תמיכה בפלסטינים בניו זילנד ובאינדונזיה, המפגינים התייצבו מול השגרירות האמריקנית בחלק מההפגנות.

בהמשך היום צפויות הפגנות פרו פלסטיניות בלונדון, רומא וניו יורק. 

הפגנות פרו ישראליות

בנוסף, התקיימו בסוף השבוע מחאות ואירועי תמיכה בישראל ברחבי העולם. במספר מקומות בארה"ב, אירופה ומדינות נוספות הוקמו מיצבים למען שחרור החטופים ובני הערובה המוחזקים בשבי חמאס. חלק מהמחאות למען ישראל התקיימו בקמפוסים אוניברסיטאיים.

בוושינגטון הוצבו שולחן שבת ריק וכיסאות מיותמים למען שחרור החטופים בעזה.

בדרום אפריקה, הונחו עשרות פוסטרים עם תמונות חטופים ישראלים שאליהם נקשרו בלונים אדומים, על "גשר נלסון מנדלה" בעיר יוהנסבורג.

באוסטרליה, עשרות פוסטרים עם תמונות החטופים שבשבי החמאס, בלונים וזוגות נעליים הוצבו בעיר סידני.

 

הפופולריים