איראן: נקבע מותה של הנערה שהוכתה על ידי משמרות הצניעות בתחילת החודש

לאחר כחודש: מתה הנערה שהוכתה ע"י משמרות הצניעות באיראן
ארמיטה גראוונד בת ה-16 מתה מפצעיה, כחודש לאחר שהתעלפה במטרו • נסיבות הפציעה שלה שנויות במחלוקת: ארגוני זכויות אדם ומפלגות אופוזיציוניות טוענים שהיא הוכתה על ידי משמרות הצניעות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נערה נישאת מרכבת ע"י נערות אחרות במטרו ומונחת על הרציף
צילום: מטרו טהרן

הנערה ארמיטה גרוואנד בת ה-16, שהתפרסמה ברחבי העולם כשנפלה בתקרית במטרו בטהראן לפני מספר שבועות, מתה הבוקר (שבת) מפצעיה, לאחר שמתחילת החודש, גרוואנד הייתה בתרדמת בבית חולים. נסיבות פציעתה שנויות במחלוקת, כאשר ארגוני זכויות אדם טוענים שכוחות משמרות הצניעות היכו אותה וגרמו לחבלות בגופה, כיוון שלא הקפידה על קוד הלבוש, ואילו במשטר האיראני טוענים שלא הופעלה עליה שום אלימות בטרם נפצעה. 

עקבו אחרי ערוץ הוואטסאפ של כאן חדשות - לחצו על הפעמון ואתם מעודכנים

בכלי תקשורת אופוזיציוניים באיראן, דיווחו בתחילת החודש שגרוואנד נמצאת בתרדמת עקב נפילתה. באופוזיציה האיראנית טענו שהנפילה נגרמה כתוצאה מאלימות משטרתית ואכיפה עקב אי עטיית חיג'אב, בעוד שהממסד טען לתאונה. גורם מעורה בדבר אמר לאתר "IRAN WIRE" שגרוואנד הובהלה לבית החולים, ואף עברה החייאה מחשש שנשימתה או ליבה פסקו לפעול.

בתיעוד שפורסם ב"גארדיאן" נראות חברותיה של גאראוונד, נושאות אותה מקרון הרכבת, כשהיא ככל הנראה מעולפת, אל רציף הרכבת, שם היא מוטלת על הקרקע. לפי דיווחים בתקשורת המוסדית נטען כי הסרטון ערוך, והסבירו זאת בכך, שגאראוונד התעלפה בעקבות לחץ דם נמוך, נחבלה בראשה מהקרון, ומיד לאחר מכן הובהלה לרציף.

מצלמות האבטחה בתחנה לא תיעדו את פנים הקרון, ולכן לא ניתן לומר מה בוודאות הייתה סיבת ההתעלפות. בראיון שקיימו עם הורי הנערה בסוכנות הידיעות הממשלתית "FARS", אמרו ההורים כי הם מאמינים שאכן מדובר בתאונה וקראו לציבור להתפלל לרפואתה.

עם זאת, ברשתות החברתיות באיראן נראה כי פעילי זכויות אדם וציבור רב, זועמים על התקרית ובטוחים כי מדובר בתוצאה של אלימות משטרתית. מאז האירוע נחסמה כניסת מבקרים לבית החולים בו מאושפזת הנערה, עד הבוקר, כשהלכה לעולמה. 

הציבור האיראני ימשיך לחשוש ממקרה נוסף של מהסה אמיני, אשר הוביל לפני למעלה משנה לגל ההפגנות באיראן נגד החיג'אב והשלטון בכלל.

הפופולריים