המון פרו-פלסטיני זועם הסתער על מטוס מישראל שנחת ברוסיה

המון מוסלמי הסתער על מטוס מישראל שנחת ברוסיה
בתיעודים נראים ההמונים פורצים לנמל התעופה במחצ'קלה, בבירת הרפובליקה המוסלמית במדינה, בחיפוש אחר יהודים. השדה נסגר • הדרמה תוכננה מראש: "מחר מגיעה טיסה מישראל - צריך לחכות להם"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
המון מוסלמי פרו פלסטיני מסתער על מטוס ישראל שדה תעופה רוסיה 29.10.23
צילום: NEXTA

ברוסיה דיווחו הבוקר (שני) כי 150 מהמשתתפים בהתפרעויות אמש בשדה התעופה בעיר מחצ'קלה, בירת הרפובליקה המוסלמית דאגסטן ברוסיה, זוהו באמצעות המצלמות בחלל. 60 מהם כבר אותרו ונעצרו בידי המשטרה, וכעת המשטרה פועלת לאיתורם של השאר. כמו כן, במהלך העימותים עם המתפרעים נפצעו 9 שוטרים.

ערוץ הטלגרם NEXTA פרסם אמש סרטון שבו נראה המון מוסלמי, פרו-פלסטיני, פורץ לנמל התעופה ומסתער על מטוס של חברת "רד ווינגס" שנחת מישראל, בחיפוש אחר ישראלים ויהודים. רשות התעופה הרוסית הודיעה כי בשעה 21:20 (שעון ישראל) כל האזרחים "הבלתי מורשים" שהתפרעו בשדה התעופה פונו ממנו. גורמים מדיניים בישראל הודיעו כי האירוע, שטופל בידי גורמים במשרד החוץ ובמל"ל, הסתיים ללא נפגעים. 

בתיעודים מהמקום נשמעים הפורעים קוראים קריאות "אללה אכבר" ואת השהאדה, מניפים דגלי פלסטין ומחפשים יהודים שמתחבאים בטרמינל. לדברי גורם ביטחוני, מספר מצומצם יחסית של ישראלים ויהודים נמצאים כרגע מבודדים ומאובטחים בשדה התעופה ובישראל פועלים "שהם ימריאו משם לטיסת המשך למוסקווה, ברגע שהתנאים יאפשרו".

נראה כי האירוע תוכנן מראש. בהודעה שפורסמה אתמול בקרב תושבי האזור נכתב כי "מחר מגיעה הטיסה מישראל. אנחנו צריכים להתאחד ולצאת לשדה התעופה. עלינו להתפרס בכל דגסטאן. נחכה לישראלים ברחוב ליד שדה התעופה, לפני שהם עוזבים". ראש מחוז דאגסטן מליקוב התייחס הבוקר בעניין ואמר: "ההתפרעויות נגרמו בשל הסתה של בוגדים ואנשי בנדרה (לאומנים אוקראיניים). האירוע יחקר לעומק ולא תהיה מחילה לאף אשם, מהמארגנים ועד למשתתפים".

בסרטונים שפורסמו ברשת נראה דייל מורה לנוסעי המטוס לחזור לתוכו ולהסתגר. כוחות משטרה הגיעו באיחור לתוך הטרמינל ועצרו עד כה ארבעה מתפרעים. לא ידוע על נפגעים ישראלים או יהודים בשלב זה. ככל הנראה, המטוס המדובר המריא מייד עם הגעתו לשדה התעופה ונחת בשדה תעופה אחר בקרבת העיר.

בעקבות ההתפרעויות, שדה התעופה במחצ'קלה נסגר לטיסות נכנסות ויוצאות. כלי תקשורת ברוסיה דיווחו כי טיסות הוסטו לשדות תעופה אחרים. בחלק מהדיווחים נטען כי המשטרה הציעה לנציגי הפורעים להגיע למטוס ו"לוודא שאין שם יהודים". בין היתר הם נראו מחפשים אחר יהודים באוטובוס ובמנוע המטוס.

בתוך כך, מרכז תרבות יהודי הוצת בעיר הרוסית נלצ'יק שבקווקז ועל קירותיו נכתב "מוות ליהודים". תושבים בחבל סמוך דרשו לגרש יהודים מתחומו ובדאגסטן עצמה צעירים צרו על בית מלון שחשדו כי יש בו ישראלים ויהודים.

הרב הראשי של רפובליקת דגסטן אמר כי 400 משפחות יהודיות שחיות באזור נמצאות בסכנה וייתכן שייאלצו להתפנות. לדברי נשיא ועידת רבני אירופה והרב הראשי לשעבר במוסקווה, הרב פנחס גולדשמידט, "ועידת הרבנים מודאגת ממצב היהודים בדאגסטן, עם הדיווחים על קריאה לפוגרומים נגד היהודים בערי הרפובליקה. הנשיא פוטין אחראי לשלום היהודים בארצו ואני מקווה שהוא ייתן הוראה חד-משמעית לממשל המקומי שלא לתת מקום לפרעות ופוגרומים נגד היהודים".

משרדי ראש הממשלה והחוץ והמטה לביטחון לאומי פרסמו הודעה שלפיה "ישראל מצפה מרשויות החוק הרוסיות לשמור על שלומם של כל האזרחים הישראלים ויהודים באשר הם, ולפעול בנחרצות נגד הפורעים ונגד ההסתה הפרועה המופנית כלפי יהודים וישראלים". נמסר כי שגריר ישראל ברוסיה, אלכס בן צבי, פועל מול הרשויות ברוסיה לאבטחת שלום ישראלים ויהודים במקום.

גם נשיא אוקראינה ולודומיר זלנסקי הגיב להתפרעויות וכתב: "שר החוץ הרוסי השמיע שורה של התבטאויות אנטישמיות בשנה האחרונה. גם נשיא רוסיה השתמש בהשמצות אנטישמיות. עבור ראשי התעמולה הרוסית המדברים בטלוויזיה הרשמית, רטוריקה של שנאה היא דבר שבשגרה. אפילו ההסלמה האחרונה במזרח התיכון עוררה הצהרות אנטישמיות של אידיאולוגים רוסים. האנטישמיות והשנאה הרוסית כלפי מדינות אחרות הן מערכתיות ושורשיות עמוקות. שנאה היא המניעה תוקפנות וטרור. כולנו חייבים לעבוד יחד כדי להתנגד לשנאה".

הפופולריים