היום ה-29 למלחמה

בכיר בממשל האמריקני: חמאס ניסה להבריח מעזה מחבלים ברשימת פצועים שפונו למצרים

בכיר בארה"ב: חמאס ניסה להבריח מחבלים מעזה בתור פצועים
ארצות הברית סבורה שכדי לאפשר הוצאה של החטופים מרצועת עזה יהיה צורך ב״הפוגה משמעותית״ בפעולות המלחמתיות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מעבר רפיח - ישראל במלחמה  16.10.23
צילום: רוייטרס

גורם בכיר בממשל נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן חשף הערב (שישי) בתדרוך לעיתונאים כי חמאס ניסה להבריח מחבלים מרצועת עזה ברשימת פצועים שפונו למצרים. הגורם ציין כי זו הייתה הסיבה לעיכוב בתהליך הוצאת הפצועים הפלסטינים. "שליש מהפצועים ברשימה היו אנשי חמאס", ציין הבכיר.

הגורם התייחס לסוגיית החטופים והדגיש כי כל סידור להוצאת 200 חטופים ידרוש הפוגה רצינית בפעולות המלחמתיות. הוא ציין כי שחרור שתי החטופות האמריקניות לפני שבועיים היה מעין ניסיון לבחון את תהליך הוצאת החטופים בתנאים של הפוגה בלחימה וכי היה צורך להבטיח שאנשי הצלב האדום יוכלו לעבור את המרחק הגדול עד לגבול בתנאים בטוחים. לדבריו, הניסיון פעל היטב ויכול לפעול גם כאשר תושג עסקת שחרור חטופים גדולה יותר.

"הוצאת מספר גדול של חטופים תחייב הפוגה ארוכה במלחמה. זה נמצא בשיחות רציניות אבל אין כרגע הסכמה על זה", אמר הגורם הבכיר. הוא הוסיף כי רעיון ההפוגות הזמניות בלחימה עלה בשיחותיו של שר החוץ אנתוני בלינקן היום בישראל.

הגורם אמר כי ארה״ב מקיימת כל העת שיחות עם ישראל ומעלה ״שאלות קשות״ בנוגע ליכולת של ישראל להשיג את היעדים הצבאיים שהיא קבעה לעצמה. לדברי הגורם, ישראל ערכה שינויים משמעותיים בתוכנית המלחמה המקורית שלה בעקבות השיחות עם האמריקנים. הוא ציין כי הממשל מדבר כל העת עם הישראלים בנוגע לנפגעים אזרחיים ברצועת עזה.

לגבי היום שאחרי המלחמה, הגורם הבכיר בממשל טען כי ארצות הברית רוצה לראות בעתיד ממשלה משותפת לגדה ולרצועה כדי לקדם את פתרון שתי המדינות. הוא אמר כי לפני המלחמה עמדה הסוגייה הפלסטינית במרכז שיחות הנורמליזציה בין סעודיה וישראל וכי למעשה שני שלישים מהשיחה בין הנשיא ביידן לראש הממשלה נתניהו בניו יורק במהלך עצרת האו״ם עסקה במרכיב הפלסטיני בחבילת הנורמליזציה עם סעודיה. הגורם ציין כי ארה״ב מתנגדת לעיכוב העברת כספים מישראל לרשות הפלסטינית. ״חמאס הוא אויב של הרשות הפלסטינית״, אמר הגורם הבכיר.

הפופולריים