התנאי של ישראל להפוגה הומניטרית: שחרור מספר רב של חטופים

התנאי של ישראל להפוגה הומניטרית: שחרור עשרות חטופים
החשש הביטחוני מעסקה כזו הוא כי הפסקת אש תגרום בסופו של דבר לעצירת המלחמה, אך גורם ישראלי אמר כי ישראל תמלא את חלקה בעסקה ומיד לאחר מכן תמשיך את הלחימה. נתניהו על הדיווחים: "לא תהיה הפסקה אש בלי שחרור חטופינו - כל השאר זה סרק"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
קיר תמונות החטופים על רקע חומות בירושלים - ישראל במלחמה - 07.11.23
צילום: יונתן זינדל פלאש 90

ישראל תסכים להפסקת אש זמנית בתמורה לשחרור עשרות חטופים - כך פורסם הערב (רביעי) בחדשות הערב בכאן 11. התנאי הישראלי מדבר על שחרור ודאי של חטופים ולא על תנאי מקדים לעסקה. החשש הביטחוני מעסקה כזו הוא כי הפסקת אש תגרום בסופו של דבר לעצירת המלחמה, אך גורם ישראלי אמר כי ישראל תמלא את חלקה בעסקה ומיד לאחר מכן תמשיך את הלחימה.

עוד פורסם הערב במהדורה כי ההצעה הקטארית לעסקה שבמסגרתה ישוחררו בין עשרה ל-15 חטופים נמצאת על השולחן כבר כמה ימים. בתחילה מספר החטופים הנכללים בעסקה היה כנראה קטן יותר, אך בהמשך גדל. גורמים שונים המעורים במגעים מביעים ספקנות לגבי ההצעה, בשל המספר הנמוך של החטופים שישוחררו במסגרתה ובשל הדרישה להפסקת אש ארוכה. בנוסף, הגורמים אמרו כי הקטארים וחמאס "משחקים" עם ישראל כפי שעשו בסוגיית החטופים טרם הכניסה הקרקעית. 

ראש הממשלה נתניהו אמר הערב כי "לא תהיה הפסקת אש בלי שחרור החטופים". את הדברים אמר נתניהו בפגישה עם ראשי רשויות מיהודה ושומרון במפקדת פיקוד המרכז. 

מוקדם יותר הערב דיווחה סוכנות AFP דיווחה כי קטאר מתווכת במשא ומתן בין ישראל לחמאס לשחרור פוטנציאלי של בין עשרה ל-15 חטופים המוחזקים ברצועת עזה, בתמורה להפסקת אש של יום או יומיים. הדיווח הובא בשם מקור שעודכן על השיחות. במצרים מסרו מקורות בכירים במצרים  לכלי תקשורת מקומיים כי המדינה הגבירה את המגעים ומתקרבת להגעה להפסקת אש הומניטרית ברצועת עזה לקראת עסקת חילופי שבויים. 

ממטה משפחות החטופים נמסר כי הם מברכים על חזרתם של כל חטוף וחטופה הנמצאים בעזה, אולם גם "דובקים בעמדתנו כי כל מהלך להפסקת אש, יכלול שחרור של כל החטופים מעזה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר אתמול בריאיון לרשת ABC האמריקנית כי "לא תהיה הפסקת אש כללית בלי שחרור החטופים. לגבי הפוגות זמניות - היו כאלה בעבר ונשקול זאת כדי לאפשר יציאת חטופים וכניסת סיוע, אבל לא תהיה הפסקת אש כללית". 

בתשובה לשאלה לגבי היום שאחרי המלחמה, ועל השליטה בעזה, נתניהו ענה: "ישראל תחזיק באחריות הבטחונית על רצועת עזה לזמן לא מוגבל, כי כשאין את זה אנו רואים התפרצות של חמאס בהיקף חסר תקדים". 

 

 

הפופולריים