לא מזכירים יהודים: כך מטשטשת בלארוס את זיכרון השואה

לא מזכירים יהודים: כך מטשטשת בלארוס את זיכרון השואה
בבלארוס נערכו בימים האחרונים אירועי "יום אסירי מחנות הריכוז", אולם העובדה שלפחות שליש מהנרצחים בבלארוס במלחמת העולם השנייה היו יהודים - לא צוינה באירועים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ניצולי שואה, ארכיון
צילום: AP

תוך ניסיון לטשטש את זיכרון שואת היהודים: בבלארוס נערכת בימים האחרונים שורה של אירועים לציון "יום אסירי מחנות הריכוז". על פי ההודעות הרשמיות של רשויות בלארוס כשלושה מיליון בני אדם הושמדו במלחמת העולם השנייה – אולם העובדה שלפחות שליש מהנרצחים היו יהודים לא מוזכרת בשום אירוע רשמי מטעם השלטון. כך פורסם היום (חמישי) בכאן חדשות.

בנוסף, העובדה שבשנת 1941 הגרמנים הקימו גטו במינסק וגידרו אותו בגדרות טיל, לא מוזכרת כלל באירועים מטעם השלטון הבלארוסי. ההגדרה הרשמית והמעורפלת של סוכנות הידיעות הרשמית של בלארוס להקמת הגטו במינסק מתייחסת ל"הקמת מחנה ריכוז גדול ברובע נמיגה בעיר", כאמור ללא כל ציון של זהות אלו שהועברו אליו.

בהודעות הבלארוסיות, אף הוחלפו המושגים הנוגעים להעברת יהודים למחנות ריכוז. כך למשל צוין בפרסומים הרשמיים: "פעילים פוליטיים וקצינים סובייטיים העברו לגטו". זאת, כאשר "גטו" הינו מונח המתייחס ליהודים בלבד בעוד אותם פעילים וקצינים סובייטיים לא היו יהודים. כלומר, הפרסומים הרשמיים של בלארוס מנסים לטשטש את העובדה שהגטאות היו מקומות אליהם הועברו אך ורק יהודים.

הדבר ממשיך את הקו האנטי יהודי בו נוקט הנשיא אלכסנדר לוקאשנקו, שתקף את היחס המיוחד שמוענק ליהודים לטענתו בכל הנוגע לשואה. בשנת 2021 הכריז לוקאשנקו: "זו שואה של העם הבלארוסי. אבל במקום לדבר על השואה שלנו מדברים על היהודים. כל העולם מתכופף בפניהם עכשיו".

בשנה האחרונה, כחלק מהיחס השלילי של השלטון כלפי זיכרון השואה, מונה ודים גיגין לתפקיד מנהל הספרייה הלאומית. גיגין הינו מכחיש שואה אנטישמי, שעוסק לאורך מרבית הקריירה שלו בתיאור שואת יהודי אירופה כדבר קטן. לאחר המינוי, משרד החוץ הישראלי פרסם הודעת גינוי על עצם מינויו לתפקיד הבכיר. עם זאת, לפני כמה חודשים גיגין קודם ומונה לחבר פרלמנט.

הפופולריים