אושר בקונגרס סיוע אמריקני לישראל בגובה 26 מיליארד דולר

אושר בקונגרס סיוע אמריקני לישראל בגובה 26 מיליארד דולר
366 חברי קונגרס הצביעו בעד ההחלטה, 56 התנגדו, מתוכם 21 רפובליקנים ו-37 דמוקרטים. השלב הבא - הסנאט
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
איי-פי
צילום: איי-פי

סיוע צבאי מיוחד לישראל בסך 26 מיליארד דולר אושר הערב (שבת) בבית הנבחרים האמריקני. זאת נוסף לחבילת הסיוע הצבאי השנתית, שעומדת על כ-3.8 מיליארד דולר. מדובר בהיקף הסיוע הגדול ביותר שקיבלה ישראל מארצות הברית אי פעם. 366 חברי קונגרס הצביעו בעד ההחלטה, 56 התנגדו, מתוכם 21 רפובליקנים ו-37 דמוקרטים.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

מתוך 26 מיליארד דולר: 14.6 מיליארד דולר מתוך הסיוע מיועדים לסיוע צבאי ישיר ובו כלי נשק, ו-4 מיליארד דולר לאספקת מיירטים להגנה מפני טילים. 9 מיליארד דולר מיועדים להעברת סיוע הומניטרי לפלסטינים בעזה ו-2.4 מיליארד מהתקציב למטרת סיוע צבאי לצבא האמריקני וכוחותיו, שמוצבים באזור וספגו אש בהגנה על ישראל.

יו"ר בית הנבחרים ג'ונסון אמר לעיתונאים כי חבילת הסיוע הנוכחית טובה מזו שעמדה בפני המחוקקים קודם לכן, וציין שבחבילה הנוכחית יש עיצומים נגד איראן, רוסיה וסין. לדבריו מדובר בדרך היחידה שמאפשרת לדמוקרטים לתמוך בסיוע לישראל. הוא הבהיר שבחבילה הנוכחית אין מימון לאונר"א ולא לגופים שליליים אחרי בקרב הפלסטינים. הוא מצפה שהסנאט יאשר את הצעת הסיוע.

שר החוץ כ"ץ בירךעל אישור חבילת הסיוע בבית הנבחרים של ארה"ב: "ההצבעה על חבילת הסיוע לישראל עם תמיכה דו-מפלגתית גורפת מוכיחה את הקשרים החזקים והשותפות האסטרטגית בין ישראל לארה"ב ומשדרת מסר חזק לאויבינו".

כחלק מחקיקת חוץ מיוחדת, הוגשה ההצעה מטעמו של נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן, זמן קצר אחרי תחילת המלחמה בעזה. היא נתקעה בשל סירוב הרפובליקנים לאשר רכיב נוסף של סיוע לאוקראינה, שכלל יותר מ-60 מיליארד דולר. רק לאחר ההתקפה האיראנית על ישראל הם הסכימו להביא את הצעת החוק להצבעה, תוך פיצול של רכיביו לחוקים נפרדים. כמו כן בהצעה רכיב של סיוע צבאי לטיוואן, וחיזוק של גבולה הדרומי של ארצות הברית.

בתוך כך, יו"ר בית הנבחרים, מייק ג'ונסון, עלול לשלם מחיר אישי על ההצבעה - לאחר שחברים בזרם השמרני במפלגתו הודיעו כי ינסו להדיחו בגלל שהסכים להביא להצבעה סיוע חוץ לאוקראינה.

הפופולריים