תיעוד הסריקות

"2 קילומטרים ממנו": באיראן טוענים שהגיעו למסוק הנשיא ראיסי שהתרסק

"2 קילומטרים ממנו": באיראן טוענים שהגיעו למסוק של ראיסי
דיווח: מל"ט טורקי זיהה "מקור חום" ובו הריסות המסוק • אחרי שעות ארוכות של חיפושים בתנאי מזג אוויר קשים: מפקד בכוחות הביטחון באיראן טען שהמסוק אותר וכי התקבל אות מטלפון נייד של איש צוות בזירה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
 הריסות המסוק של הנשיא ראיס
צילום: רויטרס

נשיא איראן איברהים ראיסי נקלע לתאונת טיסה היום (ראשון), לאחר שהמסוק שבו טס במחוז אזרבייג'ן התרסק. על המסוק היה גם שר החוץ האיראני עבדאללהיאן.  מטוס ללא טייס של טורקיה זיהה הלילה מקור חום, ואפשר שמדובר בשיירי המסוק. סוכנות הידיעות הטורקית אנדולו דיווחה כי טורקיה שיתפה עם טהרן את המידע.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

7.10.360: פרויקט הנצחה דיגיטלי לאירועי 7 באוקטובר

תיעוד הסריקות

נשיא הסהר האדום האיראני אמר לטלוויזיה הממשלתית: "מסוק הנשיא נמצא ואנו מתקדמים לעבר המקום. אין לנו פרטים. תנו לנו להגיע אל המסוק כדי להודיע ​​על הפרטים. אנחנו במרחק של כ-2 קילומטרים ממנו".

בטהראן טענו שזוהה המיקום המדויק של המסוק אך קצין בצבא האיראני אמר כי התנאים בשטח קשים וכי הגשם הפך לשלג. אמש אמר בכיר במשמרות המהפכה כי התקבל אות מהמסוק עצמו וגם מטלפון נייד של אחד מאנשי הצוות. הבכיר אמר לרשת "תסנים" האיראנית כי כוחות צבא בדרכם למקום.

בישראל ובמדינות נוספות העריכו שהנשיא האיראני לא שרד את התאונה. ברקע ההערכות על מותו של ראיסי, דווח כי חגיגות הולדת האימאם השיעי עלי א-רידא, שהיו צפויות להתקיים היום בעיר הקדושה משהד באיראן - בוטלו.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

7.10.360: פרויקט הנצחה דיגיטלי לאירועי 7 באוקטובר 

כ-40 צוותי הצלה, בהם הצבא, המשטרה והסהר האדום, הגיעו לזירת התאונה בניסיון לאתר את המסוק. בשל מזג אוויר קשה באזור - הצוותים הגיעו לזירה רק כשעה לאחר שהחלו הדיווחים הראשוניים על האירוע, ואמבולנסים שיצאו למקום התקשו להגיע אליו. כאמור, הקשר עם הנשיא - כמו גם עם הטלפון הלוויני שהוא נושא עמו - נותק, וצוותי החילוץ מתקשים למצוא את המיקום המדויק בו אירעה התאונה. הסהר האדום האיראני עדכן שעקבותיהם של שלושה מחלצים מכוחות החילוץ נעלמו, והקשר עמם נותק.  

מתוך עמוד האינסטגרם הרשמי של ראיסי

סגן שר החוץ של איראן טען: "מיד לאחר התרסקות המסוק נערכו שתי שיחות טלפון עם מנהיג תפילת יום השישי של תבריז, שהיה על המסוק עם הנשיא. הוא אמר שהוא לא מרגיש טוב". מתאם תגובות החירום והממונה על ניהול משברים באיחוד האירופי, יאנז לנארקיק, הודיע כי איראן ביקשה מהאיחוד לסייע לה בחיפושים - והוא נענה לכך בחיוב. האיחוד האירופי הפעיל את שירות המיפוי הלוויני שלו "קופרניקוס" בניסיון לאתר את זירת התאונה.

בסוכנות הידיעות הממשלתית של איראן ISNA דווח כי לפי "מקורות לא רשמיים", כמה ממלוויו של הנשיא האיראני, ששהו עמו במסוק, נהרגו בתאונה. חשבון האינסטגרם הרשמי של הנשיא העלה סטורי עם תמונתו של המנהיג, ובו נכתב: "בני מולדת מתבקשים להתפלל לבריאות נשיא הרפובליקה ובני לוויתו". 

התיעוד האחרון? הנשיא ראיסי ושר החוץ האיראני כשעה לפני התאונה:

הנשיא האיראני השתתף מוקדם יותר היום בחנוכת סכר משותף עם נשיא אזרבייג'ן. לאחר החנוכה, עלו ראיסי ואנשיו על שיירה בת שלושה מסוקים, ועשו את דרכם חזרה לטהראן. שניים ממסוקי השיירה הגיעו ליעדם כמתוכנן, אך המסוק בו טסו הנשיא ושר החוץ נקלע לתאונה. בתיעוד שצולם לפי הערכות כשעה לפני התאונה, נראים הנשיא ראיסי ושר החוץ בטיסה על המסוק.

המנהיג העליון באיראן עלי חאמנאי התייחס לתאונה: "מתפלל למען הנשיא ראיסי. מקווה שאללה ישיב את הנשיא הנכבד ואת מלוויו חזרה לזרועות האומה". בניגוד לחאמנאי, לפי דיווחים, אזרחים איראנים חוגגים את תאונת המסוק של הנשיא - וירו זיקוקי די נור לשמיים. עוד דווח כי ישנה נוכחות מוגברת של כוחות הביטחון ברחובות איראן, מחשש להפגנות אזרחיות.

זיקוקים וחגיגות באיראן בעקבות התאונה של הנשיא:

לפי דיווחים ברוסיה, המסוק בו טס הנשיא האיראני הוא מדגם MI 171 המיוצר ברוסיה. מדובר במסוק תובלה צבאי, שהחלו לייצר ב-1975 ונמכר בעיקר למדינות עולם שלישי. עוד דווח כי מסוקים מדגם זה היו מעורבים במספר תאונות אוויריות בעשור האחרון, בין היתר בשל מזג אוויר קשה. לפי מקורות, איראן רכשה מרוסיה לפחות 25 מסוקים מהדגם הזה.

הפופולריים