איתן בן ה-13 מטורונטו סובל מהתנכלויות בבית ספרו: איימו שיהרגו אותי, אבל חייבים להישאר ולהילחם

איתן מטורונטו סובל מביריונות בביה"ס: איימו שיהרגו אותי
הנער בן ה-13 מטורונטו סבל במשך תקופה מביריונות על ידי תלמידים בבית הספר בו לומד. בריאיון לאיילה חסון, שיתף בתחושת הפחד שרק גברה מאז 7 באוקטובר, ובכך שבכול זאת, חש מחויבות להישאר ולהילחם
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
עדי, משה ואיתן כהן הלברטל מטורונטו
צילום: צילום מסך

משפחת כהן הלברטל עזבה את ישראל זמנית לטובת טורנטו קנדה. הבן, איתן בן ה-13, סובל מביריונות קשה מאוד מצד תלמידים פרו-פלסטינים שלומדים איתו בבית הספר, על רקע היותו יהודי. שני ההורים, עדי ומשה התראיינו הערב (ראשון) בתוכניתה של איילה חסון וסיפרו על החוויה הקשה, כשנאלצו להתמודד מול בנם הכאוב ובצל היעדר האמפתיה בתוך בית הספר. 

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי

> 7.10.360: פרויקט הנצחה דיגיטלי בזירות הטבח ב-7 באוקטובר

בנם איתן סיפר על תחושת הפחד שאפפה אותו כשנאלץ להתמודד אל מול איומיהם של תלמידי בית הספר. "הם איימו שינסו לתפוס אותי במסדרון, שיהרגו אותי, דברים מהסוג הזה", שיתף, "זה קשה, זה פוגע, אני פוחד מאוד". בן ה-13 הוסיף כי התבטאויות מן הסוג אינן זרות לו, אך התעצמו מאז 7 באוקטובר.

אביו, משה, סיפר כי לבית הספר אין טיפול ארוך טווח באותם התלמידים ונטען בפניו כי מפאת זכויות הפרט, לא יפורטו באילו צעדים ינקטו מול אותם תלמידים. לדבריו, משיחות עם הורים נוספים מהקהילה היהודית המקומית, הובן לו כי מדובר בתופעה. "יש פה המון הטרדות במשך שנים, היהודים כאן פשוט פחדו להגיב. יש כאלו שמפחדים להסתובב עם סממנים יהודיים. גם בהפגנת התמיכה בישראל שהייתה פה, אחת האימהות סיפרה שביתה פחדה להופיע מחשש שיתנכלו לה בבית הספר", כך תיאר.

האם עדי סיפרה, שבעקבות האירועים והתחושה בקרב הקהילה היהודית המקומית, היא הצליחה להתאגד יחד עם קבוצת הורים יהודים מבית הספר. אותה קבוצה הייתה זו שהחליטה להקים מפגן תמיכה רחב עבור איתן, כשהחליטה ללוותו בראש מורם לבית הספר, לאחר העלבונות שספג. "שיתפתי אותם והם הציעו שנלווה את איתן לבית הספר, כמפגן תמיכה, שלא ירגיש לבד. שנקום ונעמוד", היא סיפרה. 

בתום הריאיון, סיפרו ההורים שהציעו לבנם לעזוב את בית הספר נוכח הכתף הקרה שקיבלו גם מהנהלתו. אלא שאיתן השיב שאינו מוכן: "'אבא, יש פה עוד יהודים שמפחדים להגיב. אם אני עוזב, הם ישארו לבד לסבול. חייבים להישאר פה ולהילחם'", כך סיפר משה כשציטט את בנו. 

הפופולריים