רעידת אדמה פוליטית בעקבות הבחירות לפרלמנט האירופי

רעידת אדמה פוליטית בעקבות הבחירות לפרלמנט האירופי
הימין הקיצוני זכה להישגים במדינות מפתח • ראש ממשלת צרפת הכריז על פיזור האסיפה הלאומית • ראש ממשלת בלגיה התפטר מתפקידו לאחר כשלון מפלגתו
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הפרלמנט האירופי
צילום: רשתות חברתיות

דרמה בצרפת בתום הבחירות לפרלמנט האירופי: הנשיא עמנואל מקרון הכריז היום (ראשון) על פיזור האסיפה הלאומית וקרא לערוך בחירות בזק לפרלמנט הצרפתי, כדי לזכות באמון הציבור. מקרון הציע לערוך את הבחירות האלו כבר ב-30 ביוני. 

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

על פי המדגמים שפורסמו בצרפת, מפלגת הימין "האיחוד הלאומי" של מרין לה פן זוכה ל-33% מהקולות, בעוד גוש המרכז המזוהה עם מקרון עומד על 14% מהקולות בלבד. "תוצאות הבחירות לפרלמנט האירופי לא טובות עבור ממשלתי, עליית הלאומנים היא סכנה עבור אומתנו ועבור אירופה", אמר מקרון. "איני יכול להעמיד פנים כאילו דבר לא קרה".

ראש ממשלת בלגיה, אלכסנדר דה קרו, הודיע כי יתפטר מתפקידו בעקבות תוצאות הבחירות באירופה. היה זה לאחר תבוסת מפלגתו, הליברלים והדמוקרטים הפלמיים בבחירות האירופיות. "מחר אתפטר מתפקיד ראש הממשלה", הכריז דה-קרו. ‏הברית הפלמית החדשה של הימין הגיעה למקום הראשון עם 22% ומפלגת הימין Vlaams Belang במקום השני עם 17.5%.

הימין הקיצוני זכה להישגים במדינות מפתח נוספות, בהן גרמניה, אוסטריה ופורטוגל. בגרמניה מפלגת הימין הקיצוני "אלטרנטיבה לגרמניה" זכתה בהישג חסר תקדים מבחינתה - 16% מהקולות, שניים אחרי המפלגה הנוצרית-דמוקרטית שקיבלה 30% מהקולות. מפלגות הקואליציה הנוכחית בגרמניה זכו יחד רק בכשליש מהקולות.

מסתמן שהרכב הפרלמנט האירופי ייראה כך: גוש הימין-מרכז ימשיך להוביל עם 181 מושבים, גוש השמאל-מרכז עם 135 מושבים, גוש המרכז עם 82 מושבים, גוש הימין האירוסקפטי עם 71 מושבים, גוש הימין הפופוליסטי-לאומני/קיצוני עם 62 מושבים; לא מפלגתיים זכו ב-51 מושבים.

בפרלמנט האירופי יש 720 מושבים, 361 נדרשים לרוב. המשמעות היא שבכל מקרה לא תספיק אחדות בין הימין-מרכז והשמאל-מרכז לצורך הרכבת רוב. דיפלומטים ישראלים העריכו שתוצאות הבחירות לפרלמנט האירופי הן בבחינת רעידת אדמה לא רק בכל הקשור לסוגיית ההגירה לאירופה אלא גם ביחס לישראל ולסכסוך במזרח התיכון.

הפופולריים