הפך מפלגה אנטישמית לתקווה גדולה: הכירו את ראש ממשלת בריטניה החדש - קיר סטארמר

הכירו את ראש ממשלת בריטניה החדש - קיר סטארמר
האיש שבנה לעצמו שם של אביר זכויות אדם, התנגד לברקזיט, הפך את הלייבור ממפלגה בעלת גוון אנטישמי לתקווה הגדולה של בריטניה, תומך בישראל ואוהד מושבע של ארסנל. הכרות עם קיר סטארמר, מי שיחליף את רישי סונאק בדאונינג 10
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
קיר סטראמר
קיר סטראמר צילום: AP

מפלגת הלייבור השיגה אתמול (חמישי) את אחד הניצחונות הכי גדולים בתולדותיה, ומנהיג המפלגה קיר סטארמר (61) יהפוך לדייר החדש ברחוב דאונינג 10 במקומו של רישי סונאק. סטארמר הוא מנהיג הלייבור הראשון שמצליח לכבוש את ראשות הממשלה לאחר 14 שנה (מנהיג הלייבור האחרון שכיהן בתפקיד היה גורדון בראון).

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

קיר רודני סטארמר הוא בן למשפחת פועלים, עורך דין בהכשרתו שמונה בשנת 2008 לראשת התביעה הציבורית הבריטית. בתפקידו זה בנה לעצמו שם של מי ששם דגש על נושא זכויות האדם. בשנת 2014 נכנס לפוליטיקה ושנה לאחר מכן נבחר לפרלמנט. באותן השנים שימש סטארמר כשר ההגירה בממשלת הצללים של הלייבור והיה ידוע כמתנגד חריף של הברקזיט, מהלך היציאה של בריטניה מהאיחוד האירופי. במקביל מתח ביקורת חריפה על מנהיג המפלגה דאז ג'רמי קורבין בין היתר בשל הצהרות אנטישמיות של קורבין.

ללייבור נוצרה תדמית של מפלגה אנטישמית והמפלגה הייתה זקוקה נואשות לשינוי כיוון. סטארמר ניצל את העובדה שלא נמנה עם ראשי המפלגה בתקופת קרובין ונבחר לראשות הלייבור ב-2020. לאחר שנבחר התנצל בפני הקהילה היהודית על הקו שנקט קודמו והצהיר ש"האנטישמיות היא רעל".

כעת נבחר סטארמר לראשות ממשלת בריטניה בשל התחושה שהשמרנים איבדו לאחר שנים רבות בשלטון את הקשר עם מעמד הביניים והשכבות החלשות ואינם מבינים עוד את הבעיות היומיומיות של האזרח הבריטי. מדובר בסוגיות כמו קריסת מערכת הבריאות, היחלשות שירותי הרווחה וגם המחירים הגבוהים של הנסיעה ברכבת.

מבחינת מדיניות החוץ סטארמר צפוי להמשיך את הקו הנוקשה של קודמיו בנושא רוסיה וההערכה היא שגם מדיניות הרוח הגבית שהעניק הלייבור לישראל לאחר טבח 7 באוקטובר תימשך. סטארמר הביע תמיכה בזכותה של ישראל להגן על עצמה למרות הביקורת שספג מארגוני שמאל ופרו פלסטינים. סטראמר,אגב, נשוי ליהודייה. רעייתו ויקטוריה היא בת ליהודים מפולין שהיגרו לבריטניה לפני מלחמה העולם השנייה.

האתגרים העומדים בפני ראש ממשלת בריטניה החדש עצומים – אך נראה שהדבר שעשוי להפוך את השנה הקרובה למושלמת עבורו היא זכייה של קבוצתו האהובה ארסנל באליפות הפרמייר ליג לאחר הפסקה של 21 שנה.

הפופולריים