בחירות לנשיאות בארה"ב

הנשיא בבעיה: אי-התמיכה האמריקנית בהמשך כהונתו של ביידן כראש המפלגה הדמוקרטית

אי-התמיכה בהמשך כהונתו של ביידן כראש המפלגה הדמוקרטית
בתקשורת האמריקנית חלק מחברי המפלגה הדמוקרטית, בהם יו"ר בית הנבחרים לשעבר, הביעו חשש מהמשך כהונתו של ביידן כראש המפלגה הדמוקרטית, ואף לא הביעו תמיכה מלאה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ביידן
ביידן צילום: רויטרס

ברקע מערכת הבחירות בארצות הברית ומצבו הרפואי של הנשיא ג'ו ביידן. התקשורת האמריקנית לא הביעה היום (רביעי) את תמיכתה בנשיא באופן פומבי. חששות עלו גם בקרב חברי המפלגה הדמוקרטית, שדאגו מהתנהלות הקמפיין של ביידן במדינת ניו יורק. 

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי

בפוליטיקו דווח על הבעיה החדשה של ביידן בניו יורק, מעוז מסורתי והדוק של הדמוקרטים, כשנבחרי הציבור, ראשי איגודים ויועצים פוליטיים ראו בסקרים שחיקה בתמיכה בביידן. לפיכך, הם הנחו את צוותי של הנשיא להסיט משאבים לניו יורק, כדי לתמרץ את הקמפיין שלו ולחזק מועמדים דמוקרטיים בעוד שישה מחוזות, שעשויות לקבוע מי ישלוט בבית הנבחרים. 

דמויותיהן של טראמפ וביידן על קרטון בחנות מזכרות

בתוך כך, חבר בית הנבחרים הדמוקרטי מטעם ניו יורק, פט ראיין, קרא לנשיא ביידן לפרוש מראשות המפלגה, לטובת ארצות הברית, תוך שהזהיר שהישארותו כמועמד הדמוקרטי "עשויה לפלס את דרכו של טראמפ לבית הלבן". ראיין כינה את דונלד טראמפ "איום קיומי לדמוקרטיה האמריקנית", אך הביע ספק ביכולתו של ביידן להביסו.

כמו כן, ננסי פלוסי, יו"ר בית הנבחרים לשעבר, התבטאה באופן חריג ולא הצהירה באופן חד משמעי שהיא תומכת בביידן כראש המפלגה הדמוקרטית, אלא קראה לביידן לשקול זאת שוב. "זה תלוי בנשיא להחליט אם יתמודד. מעודדת אותו לקבל את ההחלטה כי הזמן מתקצר. הנשיא זוכה בתמיכת הרוב. רוצה שהוא יעשה מה שהוא יחליט לעשות, ואנחנו נלך איתו".

גם כתבת ערוץ ABC סיפרה על הקושי למצוא דמות דמוקרטית, אחת מתוך 50 שנשאלו, שיביעו תמיכה מלאה בהמשך התמודדותו של ביידן. לדבריה, מרבית החששות הועלו בדלתות סגורות, כשרק מיעוט מהמפלגה הביעה דאגה בפומבי. 

מפגש תמיכה בביידן

מגיש הערוץ, ג'ורג' סטפנופולוס, שראיין בעצמו את ביידן בשבוע שעבר, לראשונה מאז העימות, הבהיר שהוא לא חושב שביידן יכול לכהן ארבע שנים נוספות. בתגובה לסרטון בו הצהיר זאת, מסר סטפנופולוס: "השבתי לשאלתו של עובר אורח. לא הייתי צריך לעשות זאת". מ-ABC נמסר שג'ורג' הביע את השקפתו האישית, ולא את עמדת הערוץ.

בנוסף, בעולם התרבות האמריקני, השחקן ג'ורג' קלוני כתב בטור דעה בעיתון "הניו יורק טיימס": "בארבע השנים האחרונות הוא ניצח בקרבות רבים שעמדו בפניו. אך קרב אחד שהוא לא יכול לנצח בו הוא הקרב נגד הזמן. ביידן שהייתי עימו לפני שלושה שבועות באירוע גיוס הכספים לקמפיין, לא היה ביידן של 2010, הוא אפילו לא היה ביידן של 2020. הוא היה אותו אדם שכולנו ראינו בעימות".

קלוני הציג עצמו כתומך גאה של המפלגה הדמוקרטית, אך למרות זאת הוא קרא למנהיגי המפלגה לעצור את ניסיונתיהם לומר לתומכים שהם לא ראו את מה שהיה בעימות. וביקש קלוני לשמוע מחברי המפלגה, בהם סגנית הנשיא האריס, וגורמים נוספים להתמודד על ההנהגה.

 

 

הפופולריים