חקירות כץ ובנו: רשימות שחורות של עובדים שלא התפקדו

חקירות כץ ובנו: רשימות שחורות של עובדים שלא התפקדו
בידי חוקרי להב 433 מסמכים המעידים לכאורה על איומי פיטורים על עובדים שלא יתפקדו לליכוד ויצביעו לכץ בפריימריז למפלגה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שר הרווחה חיים כץ
צילום: צילום: אלכס קולומויסקי

שר הרווחה חיים כץ נחקר הבוקר (חמישי) בפעם השנייה במשך כחמש שעות במסגרת פרשת השחיתות בתעשייה האווירית. בשבוע שעבר הופסקה חקירתו במשרדי יחידת להב 433, לאחר שלא חש בטוב. בנו, יאיר כץ, בכיר הוועד העובדים, נחקר במקביל במשך כשעתיים בחשד לעבירות זהות.


על פי החשד, כץ ומעורבים נוספים איימו על עובדים בתעשייה האווירית כי אם לא יתפקדו לליכוד ויצביעו לו בבחירות במפלגה - מעמדם ייפגע. השר מכחיש זאת. בידיהם של חוקרי יחידת להב 433 מסמכים המעידים לכאורה על כך שבתעשייה האווירית ניהלו 'רשימות שחורות' של עובדים שלא התפקדו לליכוד. לטענת החוקרים זוהי אחת ההוכחות כי עובדים היו תחת איומי פיטורים אם לא יתפקדו למפלגה. מנגד, מקורבי כץ טוענים כי אין במסמכים אלו כל ראיה לאיומים, וכי הראיות שהוצגו במהלך החקירה מעידות על חוסר רצינות. לדוגמה - במסמך שהוצג על ידי המשטרה בחקירה קודמת כתוב לצד שמם של עובדים המיועדים לפיטורים "לא מתפקד". מטעמו של כץ מסבירים כי בניגוד לטענת המשטרה הכוונה לא הייתה להתפקדות לליכוד אלא לתפקוד בעבודה.

כמו כן, במהלך החקירה טענו השר כץ ובנו כי אין כל פסול בפעילות פוליטית בוועדים. יאיר כץ פנה לחוקרים ואמר להם כי גם ארגון 'נשות השוטרים' עסקו בקידום ההתפקדות לליכוד כדי לגרום להעלאת שכר השוטרים.
השר כץ מכחיש את החשדות. מלשכתו נמסר כי שיתף פעולה באופן מלא בחקירה. גם בנו יאיר נחקר בעבר במסגרת הפרשה.

כץ, מי שהיה יו"ר ועד העובדים של התעשייה האווירית במשך כ-20 שנה, נחקר באזהרה בשבוע שעבר במשך חמש שעות. בחקירתו טען כי אין שום דבר פסול בשכנוע עובדים להצביע לליכוד, וכי עסק בפעילות פוליטית לגיטימית. לפי דבריו בחקירה, לעובדים היה אינטרס מובהק במהלך השנים להתפקד לליכוד כדי לייצר לובי פוליטי שימנע רפורמות בתעשייה האווירית.


החקירה הנוכחית היא חלק מחקירה רחבה יותר שמנהלת היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) בחשד לפרשות שחיתות בתעשייה האווירית. בין היתר נבדק אם בכירים בחברה לקחו שוחד מספרים בעבור לתנאים מועדפים במכרזים.

הפופולריים