נאור: ביטול שיטת הסניוריטי יפגע באמון הציבור

נאור: ביטול שיטת הסניוריטי יפגע באמון הציבור
נשיאת העליון בביקורת חריפה על המהלך של שרת המשפטים. שקד: "הגבילו את הוועדה לאיתור שופטים"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שרת המשפטים איילת שקד ונשיאת בית המשפט העליון מרים
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור מתחה היום (ראשון) ביקורת על הניסיון לבטל את שיטת הסניוריטי לבחירת מחליפה. "עצמאות שיפוטית היא יסוד חשוב והכרחי. אם תבוטל שיטת הסניוריטי ייפגע להשקפתי גם אמונו של הציבור במערכת המשפט", אמרה בפתח הדיון בוועדת החוקה, חוק ומשפט בכנסת.

לדבריה, "שרת המשפטים הבהירה שנשיאת העליון הבאה תהיה אסתר חיות, ומקווה שרוב חברי הוועדה יתמכו בכך. זמן הדיון בשיטה אינו מתאים. אם זה לא שבור, מה יש לתקן? שיטת מינויי השופטים בכלל ושיטת מינויי הנשיאים בפרט הוכחה לטעמי". היא הוסיפה כי "אין שיטת בחירה מושלמת, אבל ההנחה היא שלבית המשפט העליון נבחרים השופטים המעולים שבמעולים".

שרת המשפטים איילת שקד אמרה כי השיטה פוגעת ביכולת של ועדת איתור השופטים למנות את הראויים ביותר. "אני מרגישה שכבלו את ידיי והגבילו את עבודת הוועדה למינוי שופטים. לוועדה אין אפשרות אמיתית לבחור מי יהיה הנשיא הבאה של בית המשפט העליון. אף אחד לא חושב שהקצין הוותיק בצה"ל אמור להתמנות אוטומטית לרמטכ"ל. לא ייתכן שבמגזר הפרטי העובד הכי ותיק יתמנה אוטומטית למנכ"ל החברה".

היא הוסיפה כי "הטיעון שככה פעלה השיטה בישראל כל הזמן לא מחזיק מים. אנחנו לא יודעים איך היה עובד בית המשפט העליון אילו היו מתמנים שופטים אחרים או היה נבחר נשיא העליון אחר".

שופט העליון סלים ג'ובראן אמר בדיון כי אין צורך לשנות את השיטה. "יש צורך בשינוי השיטה כאשר השיטה לא מתפקדת יותר, כשהשיטה כשלה. זה לא המצב בכל הקשור לשיטת הסניוריטי. זה לא מונע לקיים דיון ציבורי בעניין, אבל העיתוי של הדיון ממש לא מוצלח. אפשר היה לקיים את הדיון אחרי בחירת אסתר חיות. אני חושב שכל שופט שמתמנה לעליון הוא שופט ראוי, שראוי גם לכהן כנשיא בית המשפט העליון".

פרופ' דניאל פרידמן, לשעבר שר המשפטים, התייצב לצד שקד. "במהלך השנים התפתחו בבית המשפט העליון מספר נוהגים בעייתיים. הנוהגים האלה היו לא תואמים לחוק במקרה הטוב, ומנוגדים לחוק במקרה הגרוע. למשל, שופטים במחוזי לא היו יכולים להתמנות לעליון ללא תקופת חונכות. השופטים במחוזי ראו בכך אפליה. תיקנו את זה, הנוהג הזה עבר מהעולם. הנוהג שעדיין חי וקיים הוא נוהג של סניוריטי. פגיעה אמיתית בבית המשפט העליון זה כאשר בית המשפט העליון מכריז שהוא עובד על פי כללים אחרים מאשר שאר בתי המשפט. החשש לבחירת אדם לא ראוי בשיטת הסניוריטי עדיין קיימת. העליון הוא לא יוצא דופן. הניסיון להציג אותו כיוצא דופן זהו דבר לא טוב".

כפי שפורסם לראשונה ב"כאן", נאור ושקד סיכמו בסוף החודש שעבר כי ביטול שיטת הסניוריטי יעלה לדיון פומבי בוועדת החוקה, חוק ומשפט באופן תקדימי. זאת לאחר עימות ממושך בין השתיים, שהחל בדרישת שקד לבטל את השיטה המקובלת לבחירת נשיא לבית המשפט העליון, ולפיה ממונה לתפקיד השופט הוותיק ביותר בזמן פרישתו של הנשיא הקודם. בהתאם לשיטה זו, אמורה השופטת חיות להחליף את הנשיאה נאור, אשר צפויה לפרוש בעוד כחודשיים.

הפופולריים