תיק 3000: מיקי גנור ואבריאל בר-יוסף יישארו במעצר

תיק 3000: מיקי גנור ואבריאל בר-יוסף יישארו במעצר
מעצרם של המתווך בעסקת הצוללות והמשנה לראש המל"ל לשעבר הוארך עד יום חמישי
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
טקס סיום קורס צוללות, מאי 2016
צילום: רון הירש, פלאש 90

תיק 3000, שזכה לכינוי "פרשת הצוללות", הגיע הערב (שני) לשלב של הארכות מעצר. בית משפט השלום בראשון לציון האריך הערב את מעצרם של שלושה מהחשודים בפרשה. איש העסקים מיקי גנור, שתיווך בעסקה עם הגרמנים, והמשנה לראש המל"ל לשעבר אבריאל בר-יוסף - יישארו במעצר עד יום חמישי; ואילו עו"ד רונן שמר יישאר במעצר עד יום רביעי. 

עורך הדין הפרטי, המקורב לראש הממשלה בנימין נתניהו שאינו חשוד בפרשה, שוחרר למעצר בית של שלושה ימים. מקורביו אמרו בעקבות ההחלטה כי "העובדה שנשלח למעצר בית, ולא הובא בפני בית המשפט, מעידה על כך שהחשדות נגדו הם בעצימות נמוכה".

גנור, אחד החשודים המרכזיים בפרשה, שימש כנציגו של תאגיד הצוללות הגרמני "טיסנקרופ" בישראל. התובע המשטרתי אמר בדיון, כי הראיות נגד גנור, החשוד בעבירות של הלבנת הון, מרמה וקשר לביצוע פשע - חזקות מאוד, וכי יש "חשד כבד להטיות ביטחוניות" בנוגע אליו. השופטת עינת רון החליטה להאריך את מעצרו של גנור בארבעה ימים, לאחר שציינה כי חומר הראיות נגדו חזק ומעלה חשד סביר לביצוע העבירות.

בר-יוסף, שיישאר גם הוא במעצר, אמור היה להתמנות לראש המועצה לביטחון לאומי, אך מינויו בוטל. זאת על רקע חקירתו לפני כחצי שנה בפרשה אחרת, שבה הוא נחשד בקבלת כספים מאיש עסקים גרמני בתמורה לקידום ענייניו, מתוקף תפקידו כנציג המל"ל בוועדת צמח לבחינת מדיניות משק הגז של ישראל. פרקליטו, עו"ד ז'ק חן, אמר מוקדם יותר היום כי "לאחר חודשים ארוכים שבהם פורסם דבר החקירה, שמח מר אבריאל בר-יוסף שניתנת לו ההזדמנות להשיב לכל שאלות החוקרים ולהדוף את הטענות שהושמעו בתקשורת".

עו"ד שמר, המועסק על ידי גנור, חשוד בעבירות של מרמה והלבנת הון. הוא טוען להגנתו, כי פעל על פי הוראותיו של גנור, שלדבריו אינו משתף אותו במהות פעילותו העסקית.

ההתפתחות הדרמטית בפרשה אירעה הבוקר, אז עיכבה המשטרה לחקירה שישה חשודים. הם נחקרו במשך כעשר שעות, ומעצרם של שניים מהם כאמור הוארך על ידי בית המשפט.

אדם נוסף ששמו נקשר לפרשה הוא מפקד חיל הים לשעבר, האלוף במיל' אליעזר "צ'ייני" מרום. נגד מרום נטען, כי פעל על מנת להביא לכך שגנור יקדם את העסקה מול תאגיד "טיסנקרופ" הגרמני.

בתאגיד הצוללות הגרמני מביעים היום דאגה רבה עקב הפרסומים האחרונים. הגרמנים טוענים כי מיד עם פרסום החשדות, ניתקה החברה את הקשר עם גנור, שייצג אותה בישראל. החברה החלה בחקירה פנימית, אך לטענתה הרשויות בישראל לא מאפשרות לה לשוחח עם חשודים.

הפופולריים