בג"ץ: לקיים דיון נוסף על חוק המרכולים

בג"ץ: לקיים דיון נוסף על חוק המרכולים
בית המשפט נעתר לבקשת משרד הפנים לדיון חוזר בשל חשיבות הנושא
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בג"ץ נפרד מהשופט אליקים רובינשטיין הפורש, יוני 201
צילום: צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

המשנה לנשיאת בית המשפט העליון בדימוס, אליקים רובינשטיין, נעתר היום (רביעי) לבקשה לקיים דיון נוסף בעניין פתיחת המרכולים בתל אביב בשבת. בהחלטתו כתב רובינשטיין: "תהא התוצאה אשר תהא, ראויה השבת - שעל מעמדה בעולמה של יהדות אין צורך להכביר מלים - שעניינה יידון וילובן כשכלל העמדות לפני בית המשפט, בוודאי נוכח השלכות הרוחב". הוא הוסיף כי "הדיון העתידי והנוסף יחול על פסק הדין כולו, וההרכב יכריע כמובן כטוב בעיניו. כאמור, הנשיאה תקבע את ההרכב לדיון הנוסף".

באפריל האחרון קבע בג"ץ כי תותר פתיחה של מרכולים, מרכזי בילוי ובתי מרקחת בשבת בתל אביב. זאת לאחר ששלושת שרי הפנים האחרונים נמנעו מלהכריע בסוגיה הנפיצה. 

רובינשטיין מתח אמנם ביקורת על התמהמהות החלטת שר הפנים אריה דרעי בסוגיית פתיחת או סגירת מרכולים בשבת, אך הסביר כי "אחת מעילות הדיון הנוסף היא חשיבותה של הלכה; גם אם יש להסתייג במובהק מטיפול הרשות, סוגיית אופיה של השבת בישראל חשובה מעניין זה, כדי להצדיק עיון נוסף בה תוך שנפרסות כל העמדות".

השר דרעי בירך על ההחלטה. "אני שמח שבית המשפט העליון נעתר לבקשתי והורה לקיום דיון חוזר בסוגיה זו. מדובר בהחלטה משמעותית של בג"ץ בסוגיה חשובה זו וביחסי דת ומדינה. כפי שטענתי לאורך כל הדרך, החלטה בנושא כה מהותי מבחינה יהודית וסוציאלית, שיש לה השפעה רחבת היקף על אלפי אזרחים ביום המנוחה, חייבת להתקבל בהרכב מורחב, תוך שמיעת כלל הנימוקים. אני משוכנע כי בדיון החוזר בבג"ץ, לאחר שקיבלתי היתר להציג את עמדתי בנפרד, אציג את הנימוקים הנרחבים כפי שגובשו על ידי צוות משרדי. אני מקווה לשכנע את השופטים כי הדבר הנכון הוא להותיר את הסטטוס קוו על כנו ולא לפגוע בקדושת השבת ובחוק שעות עבודה ומנוחה".

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), הוסיף דברים ברוח דומה. "ההחלטה היא מחויבת המציאות בעיקר לאחר ששר הפנים העביר את החלטתו. הדיון הקודם היה מיותר על גבול המחטף. אני מאד מקווה שבג"ץ ימשיך גם בדיון עצמו בשמירה על הסטטוס קוו כדי שלא ניאלץ אחר כך להביא את החוק שכולל את הרטרואקטיביות", אמר. שר הבריאות יעקב ליצמן הוסיף: "המגמה של הסכמת בית המשפט לדחות את הדיון על המרכולים, ועל הגיור, הוא מהלך נכון".

הפופולריים