בית הנשיא: אלו האסירים שעשויים לקבל שחרור מוקדם

מנכ"ל בית הנשיא חושף: אלו האסירים שעשויים לקבל שחרור מו
הראל טובי אמר לכאן רשת ב' אילו קריטריונים מנחים את הנשיא ריבלין ושרת המשפטים שקד במהלך החנינה הנרחב לחגיגות ה-70: " רלוונטי לעשרות אחוזים"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נשיא המדינה ראובן ריבלין
צילום: צילום: מארק ניימן, לע"מ

מנכ"ל בית הנשיא חשף הבוקר (שני) בכאן רשת ב' את הקריטריונים אותם בוחנים הנשיא ראובן ריבלין ושרת המשפטים איילת שקד במסגרת תכנית החנינה הנרחבת לקראת חגיגות יום העצמאות ה-70 למדינת ישראל. בראיון ל"קלמן ליברמן" סיפר הראל טובי על הקווים המנחים של המהלך.

לדבריו, המהלך יכלול אסירים קשישים, סיעודיים וחולים, בעלי נזקקות מיוחדת – רפואית או כלכלית, אימהות, ואסירים גלמודים – ללא בני משפחה או גורם מסייע מבחוץ. בנוסף לכך, המהלך יכלול גם בעלי רישום פלילי קל או מועט בגין עבירות קלות, וכן מחיקת הרישום לכאלו שיצאו ממעגל הפשע ומשוקמים שהוכיחו כי השתלבו בחברה. "הנשיא רוצה לתת תשומת לב, בשנת ה-70 למדינה, לאוכלוסיות שבדרך כלל לא נותנים להם את תשומת הלב", אמר טובי.

מנגד, הבהיר טובי אילו עבריינים לא יזכו לחנינה. "ישנם כאלה שלא יזכו לסבלנות מיוחדת: עברייני מין, עברייני אלימות קשה, שחיתות חמורה ועבריינים שחזרו לעולם הפשע. יש לנו קווים מנחים", אמר.

מנכ"ל בית הנשיא הוסיף כי מדובר במהלך נרחב שכולל אסירים רבים. "הנשיא בביקור האחרון שלו בבתי הכלא צלמון וחרמון הכריז שהוא בוחן מהלך משמעותי לקראת שנת ה-70. בבית הנשיא מטפלים בכ-3,000 תיקי חנינה, ואולי קצת יותר, בכל שנה. זהו מהלך משמעותי שנוגע לעשרות אחוזים מהאסירים".ריבלין וטובי נפגשו היום במסגרת הסוכה הפתוחה לציבור הרחב עם ראשי מאבק הנכים, שהגיעו למשכן. "מדינת ישראל, ממשלת ישראל וראש הממשלה בראשה, מבינים לגמרי כי הנושא החברתי ובמרכזו חייהם של הנכים וצרכיהם, הם בנפשה של מדינת ישראל", אמר להם הנשיא. 

הוא הוסיף כי כולו תקווה שיזכו לשיפור בתנאיהם בהקדם. "באתם הנה ואני שמח בכם כמו בכל העם כולו המגיע הנה היום. הבית הזה הוא שלכם כמו של העם כולו. אני שב ואומר תמיד כי חברה שלא דואגת לחסרי הישע שלה אינה ראויה להיקרא חברה, ואני יודע כי אנו כחברה עושים כל שאפשר על מנת לוודא שהנכים יוכלו לקבל את הסיוע הראוי. אני עוסק בנושא כבר 30 שנה כמשרת ציבור. אני חושב שמעולם לא היינו קרובים יותר לשיפור בנושא", אמר. 

ריבלין הודיע לפני כשבועיים כי לקראת חגיגות ה-70 לעצמאות מדינת ישראל הוא "בוחן את האפשרות לקדם מהלך מיוחד של חנינות בתיאום עם משרד המשפטים ושירות בתי הסוהר". בסיור בבתי הסוהר צלמון וחרמון שבצפון עם השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, אמר ריבלין כי "הזמן הזה בין ראש השנה ליום הכיפורים, ימים שמהותם התבוננות ובחינה של מעשינו, ימים שמהותם סליחה, הוא הזמן הכי נכון וטוב להיפגש אתכם.

"אתם, שמצליחים לעשות את המלאכה שלכם בזכות התפיסה שזוכרת לראות את האסיר כאדם. שזוכרת שאפשר לטעות ואפשר לעשות רע כשמי שנמצא מול העיניים הוא אדם, בשר ודם ולב, זוכרים שאפשר לטעות ואפשר לעשות רע ובכל זאת מגיעה הזדמנות שניה וגם שלישית. הנחת העבודה הזו ייחודית לכם. והיא מאוד לא מובנת מאליה".

הפופולריים