"הפוליגרף לריטמן שעליו הסתמך המפכ"ל – לא מקצועי"

"הפוליגרף לריטמן שעליו הסתמך המפכ"ל – לא מקצועי"
פרסום ראשון: הבודק, שביצע פוליגרף מטעם מח"ש למתלוננת נגד ניצב רוני ריטמן, תקף את המפכ"ל בבג"ץ. עו"ד המתלוננת לכאן רשת ב': "אלשיך רודף אותה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
המפכ"ל רוני אלשיך
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שלמה ברוק, שביצע עבור מח"ש את בדיקת הפוליגרף לשוטרת שהתלוננה נגד ניצב רוני ריטמן על הטרדה מינית, הגיש תצהיר לבג"ץ שבו סתר את עמדת המפכ"ל רוני אלשיך וערער על אמינות הבדיקה שעבר ריטמן עצמו. תוכן התצהיר של ברוק פורסם הבוקר (שלישי) אצל קרן נויבך בתכנית "סדר יום".

הבודק טען בפני בג"ץ כי קביעתו של אלשיך, כאילו בדיקת הפוליגרף שעבר ריטמן עולה במידה ניכרת על הבדיקה של המתלוננת, היא "חסרת כל ביסוס מקצועי". כמו כן, הוא קבע כי בניגוד לתצהיר המפכ"ל, הבדיקה למתלוננת כן נערכה מטעם מח"ש ובשיתופה, ובמח"ש עומדים מאחורי השאלות שהוצגו בה.

לגבי הבדיקה שנערכה לריטמן, הבודק שלמה ברוק ציין בתצהיר כי הוא המליץ למח"ש לשקול מחדש קיום של בדיקה כזו, משום שעל פי המידע שנמסר לו ריטמן היה בגילופין במהלך האירוע שבו נטען כי אחז בחוזקה בידי המתלוננת וניסה לנשקה בכוח. לטענת ברוק, בבדיקה שערך ריטמן מטעמו הוא נשאל על ניסיונות בלבד ולא על עובדות אובייקטיביות.

הדיון המתנהל בימים אלה בבג"ץ נוגע לעתירה נגד החלטת אלשיך להחזיר את ריטמן לתפקידו במשטרה. בתצהיר שהגיש המפכ"ל לבג"ץ, הוא טען כי בדיקת הפוליגרף שערך ברוק למתלוננת איננה מייצגת את פרטי האירוע במלואו, ואף קבע כי משקל הבדיקה שנערכה לה נמוך משמעותית מזו של ריטמן. בתצהיר המשלים אלשיך הוסיף כי שמע באוזניו מרמ"ח משמעת שמח"ש לא עומדת מאחורי השאלות, אך לאחר מכן הוסבר לו שמדובר כנראה באי הבנה.

ניצב רוני ריטמן (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)

המפכ"ל ציין כי למרות דברי הבודק, לאירוע יכולות להיות פרשנויות לגיטימיות וכי בחלוף הזמן הגיוני שריטמן יכחיש את קיום האירוע. עוד הוסיף אלשיך בתצהירו: "ככל שמדובר באירוע לגיטימי, אין סיכוי וסיבה שהאדם הסביר יזכרו אותו במרחק זמן של שנים, ולכן יותר מסביר שכחיש באופן גורף כל קיום אירוע חריג", והזכיר כי "אין ראיות מנהליות לתלונה בדבר נסיון נשיקה".

במשטרה אמרו היום בתגובה לפרסום כי "המשטרה מקיימת את השיח בבית המשפט באופן ישיר, ולא באמצעות התקשורת - וכך ראוי לעשות".

לפני כחודשיים נחשפה בכאן רשת ב' הקלטה של חוקר מח"ש, שנשמע אומר למתלוננת נגד ניצב ריטמן: "כולם כולל כולם תמכו במה שאמרת" ואף מחזק אותה: "את אמיצה. מה שאמרת - תיאור העובדות אחד לאחד. איך סחבת את זה על הגב כל השנים?".

"אלשיך עושה הכול כדי להתייצב מאחורי מטרידים"

עורך דינה של המתלוננת נגד ריטמן, חי בראל, תקף בחריפות את התנהלותו של המפכ"ל כלפי ריטמן. "כל טפח שמתגלה בתיק הזה גורם לי להיות יותר בהלם", אמר בראל ל"סדר יום". לדבריו, "כל הדיוט שיקרא את בדיקת הפוליגרף יבין את האבסורד. בבדיקה ריטמן נשאל אם התכוון לנשק את השוטרת בכוח בניגוד לרצונה, ומשיב - 'אצל ריטמן שום דבר לא בניגוד לרצון, מישהי לא תרצה את ריטמן?'".

"גם היועץ המשפטי לממשלה האמין לה", טען נציגה של המתלוננת, "הוא אמר בעצמו שהיה ממליץ להעמיד לדין משמעתי אם לא הייתה חלה התיישנות. מסתבר שהיחיד שלא מאמין לה הוא אלשיך. היחס של המפכ"ל להטרדות מיניות, חוץ מסיסמאות ריקות, הוא נוראי. הוא עושה הכול כדי לרדוף את הקורבן ולהתייצב מאחורי מטרידים, ולא משנה דרגתם. דרך המחשבה של האיש הזה מפחידה".

הפופולריים