נו, אז נתניהו אמר: אין נתונים המעידים שרוב המלצות המשטרה נדחות

אז נתניהו אמר: רוב המלצות המשטרה לא נדחות
ראש הממשלה אמר כי יותר מ-60% מהמלצות המשטרה להעמדה לדין "מושלכות לפח", אולם נתונים פנימיים במערכת אכיפת החוק מלמדים שברוב המקרים אין סתירה בין עמדות המשטרה והפרקליטות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נתניהו בטקס בכפר המכבייה, אמש
צילום: צילום: פלאש 90

לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו תקף את המשטרה אמש (שלישי) ואמר כי יותר מ-60% מהמלצותיה להעמדה לדין "מושלכות לפח", נתונים פנימיים של מערכת אכיפת החוק מצביעים על כך שברוב המקרים אין סתירה בין המלצות המשטרה להחלטות הפרקליטות.

לפי הנתונים, רוב התיקים שנפתחים במשטרה - כ-60% מהם - מועברים לפרקליטות. יתר התיקים עוברים למסלול "מהיר גניזה" עם המלצה של המשטרה לסגור אותם. הפרקליטות כמעט תמיד מעניקה אישור להחלטה זו.


מתוך 60% של התיקים המגיעים מהמשטרה לפרקליטות, כ-60% מהם  נסגרים ללא העמדה לדין לאחר בחינה של הפרקליטות, וייתכן שלכך כיוון ראש הממשלה. אולם, לא בכל התיקים הללו היתה המלצת משטרה, ולעתים התיק הועבר לפרקליטות רק לבחינה מעמיקה יותר בפרקליטות בלי עמדת המשטרה.

במערכת החוק לא קיימים נתונים מדויקים בנוגע לשיעור התיקים שהפרקליטות מחליטה לא להגיש כתב אישום - בניגוד להמלצת המשטרה. אין מחלוקת שישנן המלצות שלא מתקבלות על ידי הפרקליטות. יש לציין כי הפרקליטות נדרשת למגוון שיקולים נוספים טרם ההחלטה על העמדה לדין, ובכלל זה עילה של היעדר עניין לציבור.

בנאום שנשא אמש בטקס הרמת כוסית בכפר המכביה בתל אביב תקף נתניהו פעם נוספת את כלי התקשורת, את המשטרה ואת "אנשי וארגוני השמאל". הוא אמר כי בקרוב יופרכו החשדות כלפיו בפרשות 1000 ו-2000. "במשטרה החליטו על המלצות לפני שנה, למה היה צריך עוד חקירות? נו אז מה אם יהיו המלצות, רוב רובן מושלכות לפח", אמר בטקס הדלקת נרות בתל אביב בפני כאלף תומכי הליכוד, ברקע חקירתו השביעית בשבוע שעבר ואישור חוק ההמלצות בקריאה ראשונה בכנסת.

נתניהו הוסיף כי "אנשי השמאל רואים את ההישגים שלנו", והקהל קרא בוז. "הם יודעים שהם לא יכולים לנצח אותנו בקלפי. מכיוון שהם לא יכולים, הם מנסים לנצל אותנו בהפגנות שמאורגנות ומתוזמנות על ידי הקרן החדשה של השמאל. אני מנצל את ההזדמנות לומר לכם: בסוף, עוד כמה חודשים, יתברר שהיה פה מסע ציד, כי יתברר שלא יהיה כלום כי אין כלום".

הפופולריים