המשטרה: להעמיד לדין בכירים במשרד הבריאות בגין שוחד

המשטרה: בכירים במשרד הבריאות לדין בגין שוחד
בתחום החקירה שהתנהלה בלהב 433, קבעה המשטרה כי קיימת תשתית ראייתית נגד שבעה עובדים במשרד הבריאות וחמישה יבואני מזון בפרשת השוחד בייבוא תוספי מזון
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
צילום: צילום: עבד רחים כתיב, פלאש 90

התגבשה תשתית ראייתית לכאורה נגד שבעה עובדים במשרד הבריאות וחמישה יבואני מזון החשודים בפרשיית השוחד שנחקרה באחרונה בלהב 433 - כך הודיעה היום (שני) משטרת ישראל בסיכום החקירה. במשטרה אומרים כי התבססו ראיות למעורבות בעבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות וטיפול רשלני בתרופות ובחומר רעיל.

בין החשודים שהמשטרה ממליצה להעמיד לדין נמצאים מנהלת מחלקת היבוא בשירות המזון הארצי של משרד הבריאות, רות שימברג, ומנהלת תחנת הסגר באשדוד, ויקטוריה שמיט. על פי החשד, לאורך מספר שנים, קיבלו החשודים שוחד וטובות הנאה מיבואני מזון בסכום כולל של מאות אלפי שקלים. בתמורה, סייעו להם בשחרור מהיר של מכולות מזון רגיש המגיעות דרך נמל אשדוד - וזאת ללא שהסחורות נדגמו וניתן האישור הרפואי המתאים עבור שחרורן. השחרור המהיר חסך את כספי אחסנת המכולות והעניק ליבואנים יתרון שיווקי לקהל הצרכנים על חשבונם של המתחרים בשוק.

כפי שפורסם בחדשות הערב בכאן 11, בעקבות הפרשה משרד הבריאות ישנה את נהלי בדיקת המוצרים המיובאים כדי לנסות למנוע מקרים דומים. בין היתר הוחלט להעביר את ביצוע הבדיקות לרמה הארצית ולא על ידי בקרים מקומיים. כמו כן תתקיים ביקורת על המפקחים, ויצומצם שיקול הדעת של הבקרים המקומיים. בצעד נוסף, בטווח הקצר, הופקדו יחידות אחרות על בדיקות מוצרים כדי לחפות על היעדר מהנדסים המורחקים.

בלב הפרשה עומדים שישה מהנדסי מזון בכירים במשרד הבריאות, החשודים בקבלת טובות הנאה ושוחד מיבואנים בתמורה להימנעות מבדיקת מוצריהם. בפגישה בין החוקרים הבכירים לצמרת המשרד הציגו נציגי להב 433 ליקויים שהתגלו בבדיקת המוצרים, ועדכנו את אנשי המשרד בחומרת העבירות ובחשדות נגד המהנדסים. לדברי בכירים במשרד הבריאות, מדובר בבעיה נרחבת. "יש בעיה וצריך לטפל בה - לא רק באופן ספציפי, אלא כמערכת", הסבירו.

הפופולריים