השופט בדימוס חטיב: "הסיכוי של שופט ערבי להגיע לעליון - קלוש ביותר"

"הסיכוי של שופט ערבי להגיע לעליון - קלושים"
שופט המחוזי לשעבר סיפר בראיון בכאן רשת ב' על הדילים מאחורי הקלעים בוועדה למינוי שופטים. הוא הוסיף כי ישנה נטייה בציבור ללכת ימינה, "דבר שמוביל לאפליה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שופטי בית המשפט העליון
צילום: צילום: דוד וקנין, פלאש 90

השופט המחוזי בדימוס האשם חטיב טען היום (שני) כי השופט חאלב כבוב פעל נכון כשהסיר את מועמדותו לבית המשפט העליון. חטיב, שהתראיין לתכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב', הסביר כי שיטת מינוי השופטים תלויה בדילים בוועדה. בנוסף לכך הוא טען כי כיום הסיכוי של שופט ערבי להיבחר הם הנמוכים ביותר.

האזינו לראיון המלא עם השופט בדימוס האשם חטיב: 

"כבוב עשה את הצעד הנבון מצידו וחסך מעצמו את העלבון והפגיעה. הוא עשה את זה ביודעו איך מתנהלים הדברים בוועדה למינוי שופטים", אמר חטיב. "לכאורה השיטה לבחירת שופטים טובה, היה צריך להיות מינוי ענייני, לפי כישורים ולא לפי שיקולים אחרים. לצערנו כל השנים זאת היה תוצאה של דילים, במיוחד בדרגות הגבוהות של המינויים".

השופט בדימוס, שהיה חבר בוועדת אור שבחנה את אירועי אוקטובר 2000, סיפר שבאותה תקופה הבטיח לו אהרן ברק כי הוא ימונה לעליון. אך לאחר חילוקי דעות בינו לבין השופט תיאודור אור, שהתגלעו במהלך כתיבת הדו"ח המסכם, גילה חטיב כי שמו הוסר מרשימת המועמדים לבית המשפט העליון. "אני לא כועס על ברק כי הוא לא יכול לעשות משהו. אבל לפחות ציפיתי ממנו לטלפון שיסביר לי מה קרה. בגלל חילוקי הדעות החריפים פתאום הכל נעלם ומשתנה", טען השופט בדימוס.

חטיב הסביר כי כיום לא היה ממליץ לשופט ערבי לנסות להתמנות כשופט לבית המשפט העליון. "במציאות של היום אני מסכים שהסיכויים לשופט ערבי הם הקלושים ביותר, ויהיה המשפטן המוכשר והמובהק ביותר. אני מקווה השינוי יבוא החברה הולכת מקיצוניות אחד לשנייה".

השופט בדימוס הסביר כי "כולנו מכירים את הנטייה הציבורית החדה ללכת ימינה". כשנשאל אם ללכת ימינה הדבר בהכרח פועל נגד ערביי ישראל, ענה: "בוודאי זה מתחזק. במציאות היום ימני חייב לשנוא ערבים, הוא חייב להיות עם אפליה כלפי ערבים. אני לא שמח אלא אומר את זה כמציאות מרה. עם זאת, הוא הדגיש כי לא נכון לעשות הכללות.

השופט חאלב כבוב הודיע אתמול על הסרת מועמדותו לבית המשפט העליון. כבוב העריך כי סיכוייו להיבחר על ידי הוועדה למינוי שופטים, שתתכנס בעוד ארבעה ימים, "לא ריאליים" ולכן החליט שלא להתמודד. "אנחנו כשופטים עוסקים רק בצד המקצועי, צדדים אחרים, אין לנו נגיעה בהם ואנו לא אוהבים לדבר עליהם. זה לא ממין העניין ולא מסוג הדברים שאנו נותנים להם פומבי. הסרתי את המועמדות מסיבות שפירטתי אותן", אמר כבוב. 

הפופולריים