היועמ"ש יאשר לגבות עדות מנשיאת העליון; המשטרה: "תיק חמור ביותר"

היועמ"ש יאשר לגבות עדות מנשיאת ביהמ"ש העליון
גוברות ההערכות לפיהן אסתי חיות תעיד עוד הערב. מנדלבליט שקל לחקור באזהרה את גרסטל בעקבות אי-דיווחה על בקשת השוחד שקיבלה לכאורה. חוקרת התיק: "שחיתות שלטונית ברמה הגבוהה ביותר". מעצרו של קמיר הוארך בחמישה ימים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, צפוי לאשר למשטרה לגבות עדות מנשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות - כך נודע היום (שלישי) לכאן חדשות. בחדשות הערב בכאן 11 אף דווח כי גוברות ההערכות שחיות תעיד עוד הערב. זאת, בהמשך לחקירת המשטרה נגד יועץ התקשורת לשעבר של ראש הממשלה ניר חפץ - שנעצר השבוע במסגרת פרשת בזק - וחשוד כי פנה לשופטת הבכירה הילה גרסטל, והציע לקדם את מועמדותה לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה תמורת סגירת תיק פלילי נגד שרה נתניהו.

עוד נחשף בחדשות הערב כי מנדלבליט שקל לחקור באזהרה את גרסטל בעקבות אי-דיווחה על בקשת השוחד שקיבלה לכאורה. בסופו של דבר החליט מנדלבליט שלא לעשות זאת, בשל קושי משפטי, לפיו אין חובת דיווח ואין חשד להפרת אמונים. עם זאת, גורמי אכיפה מתחו ביקורת על גרסטל ואמרו כי "היא הבינה שיש משהו לא תקין וחמור. התנהגותה מעלה שאלות גם אם אינה פלילית".


היום האריך בית המשפט המחוזי בתל אביב בחמישה ימים את מעצרו של יועץ התקשורת אלי קמיר, החשוד גם הוא בהצעת השוחד לגרסטל. בדיון בהארכת המעצר, טענה רב-פקד עדי אדרי, חוקרת התיק בלהב 433, כי "מדובר בתיק חמור ביותר, שחיתות שלטונית ברמה הגבוהה ביותר".

לדברי החוקרת, "החשוד מכחיש את לב העבירה - משתף פעולה באופן סלקטיבי וטוען שהוא לא זוכר". היא הוסיפה כי "בית המשפט אמר שהוא במעגל השני - אנחנו חושבים שהוא בלב העבירה. הוא הביא את ההצעה אל השולחן. מדובר בהצעת שוחד. גם אם לא נענתה על פי החוק, כמוה כמתן שוחד".

רב-פקד אדרי הסבירה כי "אף שהעבירה הייתה לפני קצת יותר משנתיים, היא נעשתה במחשכים ולוקח זמן. החשד התעורר בתחילת השבוע והתחלנו לחקור לפני ימים ספורים".

יועץ התקשורת אלי קמיר בעת הדיון בבקשת הארכת המעצר של המשטרה

היום התייחס היועץ המשפטי לממשלה לשעבר יהודה וינשטיין להתפתחויות האחרונות בפרשת בזק ולמעצרו של יועץ התקשורת אלי קמיר. "אני יכול לדבר בשבחו של אלי קמיר, אך איני יכול לדבר בשבחן של העובדות שאינן מוכרות לי", אמר היועץ המשפטי לממשלה לשעבר לכאן חדשות על מי ששימש כיועץ האסטרטגי של חברת בזק.

קמיר חשוד כי הוא זה שתיווך את העסקה, במסגרתה פנה לכאורה ניר חפץ היועץ לשעבר של ראש הממשלה בנימין נתניהו לשופטת הבכירה הילה גרסטל, והציע לקדם את מועמדותה לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה תמורת סגירת תיק פלילי נגד שרה נתניהו. המקרה המדובר התרחש לכאורה במהלך המרוץ לתפקיד היועץ המשפטי בשנת 2015, אז כיהן בתפקיד וינשטיין עצמו.

בעוד שחפץ נותר במעצר, בית המשפט הורה לשחררו את קמיר למעצר בית. עוד עולה מהודעת המשטרה בנוגע לפרשה כי השופטת גרסטל מסרה עדות פתוחה. בעיתון "הארץ" דווח כי גרסטל טענה בעדותה שהיא סיפרה לשופטת אסתר חיות, כיום נשיאת בית המשפט העליון, על ההצעה בזמן אמת. בינתיים, בית המשפט קבע כי מעצרו של חפץ יישאר בעינו עד ליום חמישי.

מטעם ראש הממשלה נמסר בתגובה: "ניר חפץ מעולם לא הציע את ההצעה ההזויה הזאת בפני ראש הממשלה ורעייתו, הוא מעולם לא נתבקש על ידם להציע הצעה כזאת, ואיננו מאמינים שחפץ אפילו העלה דבר כזה על דעתו. תכף יאשימו את הזוג נתניהו גם ברצח ארלוזורוב".

בסוף חודש דצמבר נחשף בחדשות הערב בכאן 11 ההסכם שנחתם בין קמיר לבין בזק, על סך כמעט שישה מיליון שקלים. החוזה מבטיח לקמיר שכר חריג של 40 אלף שקל בחודש במשך שלוש שנים – מבלי לפרט איזה שירות בדיוק הוא מעניק.

הפופולריים