ללא מאסר ובלי קנס: פרטי עד המדינה עם שלמה פילבר נחשפים

ללא מאסר ובלי קנס: פרטי ההסכם עם שלמה פילבר
מנכ"ל משרד התקשורת המושעה יורחק לצמיתות משירות המדינה ויושעה מעריכת דין לחמש שנים. צפוי למסור מידע גם בתיקים 1000 ו-2000. המשטרה עימתה היום בין איש סודו של נתניהו ניר חפץ, עד מפתח בפרשה, למנכ"ל וואלה! NEWS אילן ישועה, שמוסר מידע זה יותר מחודש
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שלמה פילבר
צילום: צילום: פלאש 90

הסדר עד המדינה שנחתם הלילה (רביעי) עם מקורבו של ראש הממשלה בנימין נתניהו ומנכ"ל משרד התקשורת המושעה, שלמה פילבר, כולל התחייבות לאי-העמדתו לדין. מפרטי ההסכם עולה גם כי על פילבר לא ייגזר עונש מאסר ולא יוטל עליו קנס. מנגד, על פי ההסכם, פילבר כן יעמוד לדין משמעתי בגין חלקו בפרשת בזק. הצדדים סיכמו גם כי הוא לא יחזור לשירות המדינה, ויושעה מעריכת דין למשך חמש שנים.

פילבר מסר היום מידע לראשונה כעד מדינה. בין היתר, צפוי המנכ"ל המושע לפרט באוזניי החוקרים מידע גם בתיקים 1000 ו-2000. המשטרה הוציאה היום צו איסור פרסום על תוכן עדותו למשך 45 יום.


בינתיים, עדותו של פילבר מתמקדת בתיק 4000 ובמערכת אכיפת החוק התרשמו כי היא מביאה מידע משמעותי, שהצדיק את תנאיו המקלים מאוד של ההסדר. כבר בשלביה הראשונים של החקירה טען המנכ"ל המושעה של משרד התקשורת כי הוא פעל ממקומות ערכיים ועניינים, ולא תמורת רווח אישי.

במסגרת ההסכם צפוי פילבר, מקורבו של נתניהו העצור כחשוד במסגרת תיק בזק, למסור פרטים נגד ראש הממשלה. עדותו אמורה לחזק את הראיות נגד כלל המעורבים בחקירה, בעיקר אנשיו של בעל השליטה בבזק שאול אלוביץ' ואנשי ראש הממשלה. הוא יעיד בעיקר על הקשרים שקיים ראש הממשלה עם אנשי עסקים בתקופה ששימש שר התקשורת. 

ביומיים האחרונים ולאורך חקירתו אמר פילבר לחוקרים כי הוא חושב באמת ובתמים שלא עבר עבירות פליליות במסגרת תפקידו. לדבריו, הוא לא הבין שהדברים הם פליליים ועשה מה שהיה האינטרס של משרד התקשורת. למקורביו אמר מנכ"ל משרד התקשורת המושעה, כי הוא מתכוון להציג את האמת כלשונה, וכי אינו מתכוון לחפות על מישהו ולומר בחקירה דברים שאינם נכונים.


פילבר עצור בפרשה ונחשב דמות מפתח מבחינת מערכת אכיפת החוק, בעיקר בכל הנוגע לקשריו של נתניהו כשר התקשורת עם אנשי עסקים ועסקאות תן וקח איתם, לכאורה. חתימת ההסדר יכולה להיות רלוונטית גם לתיקים נוספים, שכן פילבר הוזכר בהמלצות תיק 1000 כמי שנשלח מטעם נתניהו לעבוד מול מילצ'ן.

היום התייחס חבר הכנסת ויו"ר ועדת הפנים של הכנסת, יואב קיש, להסכם עם פילבר בראיון לכאן רשת ב'. הואאמר כי "אם ראש הממשלה בנימין נתניהו באמת הנחה את פילבר לעשות דברים אסורים, אז חד משמעית הוא לא יכול להמשיך בתפקידו". עם זאת, קיש סייג את דבריו: "הסיטואציה מורכבת. אם שלמה פילבר עשה דברים אסורים ובשביל להגן על עצמו הוא שם איקס על ראש הממשלה, אז זה מדאיג. לא יודע לאיזה סיטואציה להאמין". 

היום פורסם לראשונה בכאן רשת ב' כי המשטרה ערכה עימות בין יועץ התקשורת ניר חפץ למנכ"ל וואלה! NEWS, אילן ישועה, במסגרת החקירה המתנהלת בתיק 4000. העימות בין חפץ לבין ישועה הוא הראשון בסדרת עימותים שהמשטרה החלה לערוך בין המעורבים בפרשת בזק. בעדותו, טען מנכ"ל וואלה! NEWS כי משפחת נתניהו הפעילה לחץ בלתי פוסק בנוגע לנעשה באתר וניסתה להשפיע על מינויי בכירים בו, הן דרך ניר חפץ והן דרך אלוביץ' ורעייתו, איריס אלוביץ'. 

ממידע שהגיע לכאן חדשות עולה כי ישועה משתף פעולה עם המשטרה זה יותר מחודש ומעביר מידע לחוקרים. כמו כן, במסגרת העימות עם חפץ, האחרון שתק ועורכי דינו טענו כי העדות שנתן בעבר אינה קבילה שכן לא הובהר לו כי הוא עלול להפוך לחשוד בפרשה.

חפץ, הנחשב לעד מפתח בפרשה, טען בעימות, כמו גם לאורך החקירה, כי הממשק שקיים מול ישועה היה במסגרת תפקידו כדובר, כפי שפעל גם באתרים אחרים. הוא הדגיש כי אין בכך מעשה פלילי וכי לא היה מעורב במהלך של רגולציה תמורת הלחצים שהפעיל בוואלה.

תכנית החקירה של המשטרה כוללת גם עימות בין ישועה לבין מי ששלט באתר אלוביץ', בנוגע לאותם הלחצים. ככל הנראה יתקיים עימות גם מול רעייתו של אלוביץ' איריס, שלפי החשד הפעילה אף היא לחצים וקישרה בין בני הזוג נתניהו לבין גורמים באתר. 

הפופולריים