מעצרו של ניר חפץ הוארך עד יום שני: "לא משתף פעולה"

מעצרו של חפץ הוארך: "התעוררתי עם מאות עקיצות"
מעצרו של יועץ התקשורת לשעבר של משפחת נתניהו הוארך במסגרת תיק חפץ-גרסטל, לאחר שהשופט קבע כי "העבירות מצביעות על אירוע חמור"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ניר חפץ בבית המשפט
צילום:

בית משפט השלום בתל אביב האריך היום (חמישי) בארבעה ימים את מעצרו של ניר חפץ, לשעבר יועץ התקשורת של משפחת נתניהו. בתיק שבמסגרתו הוא חשוד כי הציע לקדם את השופטת הילה גרסטל ליועצת המשפטית לממשלה בתמורה לסגירת התיק הפלילי נגד שרה נתניהו, הוארך מעצרו בשלושה ימים. בדיון נפרד שעסק בתיק בזק, הוארך מעצרו של חפץ בארבעה ימים. 

בדיון השני בבית המשפט סיפר חפץ על תנאי מעצרו: "מתעוררים בחמש בבוקר לספירה. בשש אתה על הרגליים ואתה יוצא. בלילה השני הייתה קטטה של עצירים בתוך התא ועוד שעה - שעתיים שאתה לא ישן. התעוררתי בבוקר עם מאות עקיצות של פשפשים. כשהגעתי לחקירה הפצרתי לראות רופא או חובש שלוש קומות מתחתיי שיתנו לי משהו להרגיע את הכאב. אמרו לי 'לא מתים מזה'. רק כשהתמוטטתי הביאו לי חובש. זה לא הצגות ולא כלום. זה נגמר בזה שנפלתי על הרצפה".

בשירות בתי הסוהר ענו לטענות של חפץ על תנאי המעצר: "הוא ראה רופא כבר שלוש פעמים". לדבריהם, כל פעם שביקש לראות רופא הוא קיבל את מבוקשו.


בדיון הראשון, השופט התייחס להתקדמות החקירה בתיק חפץ-גרסטל וציין כי החומרים מעלים חשד סביר כלפי חפץ. "מדובר באירוע מלפני שנתיים. קיים חשש מובנה לשיבוש הליכי חקירה", קבע השופט. לדבריו, "מדובר בעבירות שמצביעות על אירוע חמור".

עורך הדין של חפץ, ירון קוסטליץ, טען בדיון כי הוא אינו שומר בחקירה על זכות השתיקה, אלא מפנה לעדות שמסר בחודש דצמבר האחרון. לטענת עורך הדין, בעדות זו לא הובהר לחפץ שהוא עלול להפוך לחשוד. מנגד, במשטרה טוענים כי התנהלותו של חפץ בחקירה מהווה שמירה על זכות השתיקה ואי שיתוף פעולה.

במהלך הדיון, חפץ התלונן באוזני השופט כי בשב"ס לא אפשרו לו לקבל תיק עם חפצים, למרות הוראה מפורשת מפי מפקד היחידה הארצית לאכיפה כלכלית, תת-ניצב אלי אסייג. בסופו של דבר, בית המשפט הורה להעביר לו את התיק.

במסגרת פרשת בזק, מעצרו של בעל השליטה בחברה ואחד החשודים המרכזיים בתיק 4000, שאול אלוביץ', הוארך היום עד ליום שני. שופטת בית משפט השלום בתל אביב, רונית פוזננסקי-כץ, לא קיבלה את בקשת המשטרה להאריך את המעצר בשמונה ימים, והסתפקה בשלושה בלבד. מלבד אלוביץ', בית המשפט האריך בשלושה ימים גם את המעצר של אשתו, איריס אלוביץ'. במשטרה מבקשים להאריך גם את המעצר של בנם, אור אלוביץ', החשוד אף הוא בפרשה.

המשטרה ערכה אתמול עימות בין חפץ למנכ"ל "וואלה! NEWS", אילן ישועה. מדובר בשלב הראשון מבין סדרת עימותים שצפויה המשטרה לערוך בין המעורבים בפרשה. בעדותו, טען ישועה כי משפחת נתניהו הפעילה לחץ בלתי פוסק בנוגע לנעשה באתר וניסתה להשפיע על מינויי בכירים בו, הן דרך חפץ והן דרך אלוביץ' ורעייתו, איריס אלוביץ'.

הסדר עד המדינה שנחתם עם פילבר, מנכ"ל משרד התקשורת המושעה, כולל התחייבות לאי-העמדתו לדין. מפרטי ההסכם עולה גם כי על פילבר לא ייגזר עונש מאסר ולא יוטל עליו קנס. מנגד, על פי ההסכם, פילבר כן יעמוד לדין משמעתי בגין חלקו בפרשת בזק. הצדדים סיכמו גם כי הוא לא יחזור לשירות המדינה, ויושעה מעריכת דין למשך חמש שנים.

בינתיים, עדותו של פילבר מתמקדת בתיק 4000 ובמערכת אכיפת החוק התרשמו כי היא מביאה מידע משמעותי, שהצדיק את תנאיו המקלים מאוד של ההסדר. כבר בשלביה הראשונים של החקירה טען המנכ"ל המושעה של משרד התקשורת כי הוא פעל ממקומות ערכיים ועניינים, ולא תמורת רווח אישי.

במסגרת ההסכם צפוי פילבר, מקורבו של נתניהו העצור כחשוד במסגרת תיק בזק, למסור פרטים נגד ראש הממשלה. עדותו אמורה לחזק את הראיות נגד כלל המעורבים בחקירה, בעיקר אנשיו של בעל השליטה בבזק שאול אלוביץ' ואנשי ראש הממשלה. הוא יעיד בעיקר על הקשרים שקיים ראש הממשלה עם אנשי עסקים בתקופה ששימש שר התקשורת.  

הפופולריים