המפכ"ל רוני אלשיך: עדי מדינה - אחד הכלים החשובים להתרעה

המפכ"ל: עדי מדינה - אחד הכלים החשובים להרתעה
אלשיך דיבר בכנס שדרות והתייחס להתפתחויות האחרונות בתיקי נתניהו. "אני מצר על כך שגוררים את המשטרה לדיון פוליטי", הדגיש והוסיף כי הוא סומך על שיקולי היועמ"ש
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
המפכ"ל רוני אלשיך בשנה שעברה
צילום: צילום: רועי עלימא, פלאש 90

מפכ"ל המשטרה, רוני אלשיך, התייחס היום (שלישי) בכנס שדרות להתפתחויות האחרונות בחקירות בתיקי ראש הממשלה. "עדי מדינה זה אחד הכלים החשובים להרתעה. גם של ארגוני פשיעה וגם של שחיתות ציבורית", אמר יום לאחר חתימתו של ניר חפץ על הסכם עד המדינה. הוא הדגיש כי הוא סומך על היועמ"ש ששיקוליו יהיו טהורים.

"המבחן שלנו זה להוריד שחיתות. לא להראות שאנחנו מצליחים להרשיע מישהו. אם מה שנעשה לא מוריד את השחיתות, אנחנו לא נותנים את השירות לחברה, זה מבחן מאוד מורכב", הדגיש אלשיך. "עד מדינה, ככל שיש חיזוקים לגרסה שלו, יש סיוע לגרסה שלו, זה מחזק מאוד תיק. מישהו שמספר את הסיפור של התיק ולא רק נותן מארג ראיות מול השופט. ככל שעדותו חזקה, יציבה, רחבה בטוחה וכמובן יש לה סיוע בראיות חיצוניות – הערך הוא גם הרתעה".

"אני חושב שהיכולת הזו לגייס עדי מדינה, ולפגוע בצורה עמוקה בראשי ארגוני הפשיעה זה הישג שמתפתח לאורך העשור האחרון. כאשר המעטפת הקרובה שלך יכולה להתהפך, כל אחד לוקח את זה בחשבון", אמר המפכ"ל. 

אלשיך גם התייחס להאשמות על הדלפות במשטרה ואמר: "בדרך כלל יש שלבים של חקירה סמויה וחקירה גלויה. חקירה סמויה יכולה להיות שנה ושנה וחצי, זה לא סוד. כבר התפרסם שבתיק ביטן למשל, החקירה הייתה כשנה וחצי. מישהו שמע על החקירה הזאת משהו? זה אומר שהשוטרים לא הדליפו, פרקליט המדינה והפרקליט המלווה לא הדליפו. לצערי עורכי הדין עושים לעצמם פרסום ורצים מאולפן לאולפן".  

המפכ"ל פירט על העבודה בתיקי נתניהו מול אנשי היועץ המשפטי לממשלה. "ככל שאני מבין הדיון איננו על העובדות אלא על הפרשנות המשפטית. המשטרה עשתה ניתוח משפטי שלה, והוא אינו מחייב את היועץ. הוא יחליט אם להעמיד לדין על פי צוותו המשפטי. ככל שיסתבר שלא עשינו את עבודתנו בחקר האמת – זה יהיה כישלון אישי שלי", הסביר אלשיך.

"אני מצר על כך שגוררים את המשטרה לדיון פוליטי, זה מגוחך לומר שהמשטרה פוליטית. אין לי מושג מה העמדות הפוליטיות של החוקרים הבכירים בתיק", הוסיף המפכ"ל. "אני יודע שכמות השחקנים בקבלת ההחלטות - מהחוקר הזוטר עד היועמ"ש - הם כל כך רבים, שאין עוד נושא בעולם עם כ"כ הרבה איזונים ובלמים".

המפכ"ל שהגיע לתפקיד אחרי ששירת בשב"כ אמר כי ויתר על החלום לכהן בראש הארגון: "זה מקום שגדלתי בו במשך 27 שנים. אבל ברגע שנחתתי במשטרה התאהבתי באירגון וביכולת להשפיע חברתית".

המשטרה חשפה אתמול כי היועץ לשעבר של משפחת נתניהו, ניר חפץ, חתם על הסכם עד מדינה, במסגרתו הוא יקבל חסינות מלאה, לא יועמד לדין, לא ייכלא, לא ייקנס ולא יספוג דין משמעתי או פלילי. הוא צפוי למסור מידע בכל הפרשות בהן מעורב ראש הממשלה, מלבד תיק הצוללות. כחלק מההסכם הוא התחייב למסור מסרונים והקלטות המפלילים את בני הזוג. בחתימתו הוא מצטרף למנכ"ל משרד התקשורת המושעה, שלמה פילבר ולראש הסגל במשרד ראש הממשלה לשעבר, ארי הרו, שהפכו לעדי מדינה בפרשות אלה.

הפופולריים