בניגוד להמלצות: קציני משטרה ממחדל הרצח של שירה בנקי זכו לקידום

קצינים ממחדל רצח שירה בנקי זכו לקידום במשטרה
תשעה קצינים שוועדת בדיקה קבעה כי היו מעורבים במחדל במצעד הגאווה בירושלים, קודמו מאז לתפקידים בכירים – ואחד מהם אף הועלה בדרגה. במשטרה הגיבו: "כל המינויים עולים בקנה אחד עם מסקנות הוועדה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
צילום: ניצב בדימוס משה (צ'יקו) אדרי

פחות משלוש שנים לאחר רצח שירה בנקי במצעד הגאווה בירושלים, הבוקר (שלישי) פורסם בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב' כי תשעה קציני משטרה שהיו מעורבים במחדל המבצעי והמודיעיני סביב הרצח - זכו מאז לקידום בתוך המשטרה. חרף המסקנות של ועדת הבדיקה שהוקמה בעקבות הרצח, והצביעה על שורה של כשלים בהתנהלות המשטרה, התשעה הועברו לתפקידים בכירים בארגון ואחד מהם אף הועלה בדרגה.

ועדת הבדיקה סביב רצח בנקי החליטה להדיח ולרשום הערות פיקודיות נגד 10 קציני משטרה, אך ההמלצות הללו לא יושמו במלואן. כך, למשל, סנ"צ דורון משה, שנקבע כי לא יקודם במשך שבע שנים ולא ימלא בעתיד תפקידי מודיעין, משמש כיום כנציג המשטרה ביחידה מודיעינית מובחרת. רפ"ק צחי חלפון משמש כמפקד נקודת משטרה; סנ"צ שלמה בכר מכהן כראש ענף המבצעים במחוז ירושלים ורפ"ק יצחק שמעיה הוא קצין מודיעין מחוזי. נגד ניצב בדימוס משה (צ'יקו) אדרי, ששימש כמפקד מחוז ירושלים בזמן הרצח, כלל לא נרשמה הערה פיקודית – והוא מונה מאז למנכ"ל המשרד לביטחון הפנים.

שירה בנקי נדקרה למוות ב-30 ביולי 2015. מיד בעקבות הרצח, מונתה ועדה במטרה לבדוק כיצד הצליח ישי שליסל, שהורשע ונכלא בעבר בדקירת משתתפים במצעד גאווה אחר, להיכנס למתחם המאובטח ולרצוח את הנערה. הוועדה הצביעה על כשלים פיקודיים, מודיעיניים ומבצעיים רבים, אך כאמור, המלצותיה לא יושמו במלואן.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה כי כל המינויים  עולים בקנה אחד עם מסקנות הוועדה. עו"ד איתן פלג, שייצג את אחד הקצינים סנ"צ דורון משה, הגיב גם כן לפרסום: "הפרסום בקשר למשך העיכוב בתפקיד ובקידום של סנ"צ משה אינו נכון. הגשנו השגה מפורטת של עשרות עמודים, והמפכ"ל קיצר את התקופה משבע לשלוש שנים. בנוסף, התפקידים שמילא מאז הם תפקידים שעמדו בהגבלות שנקבעו עליו". עוד אמר פלג: "הדוח בנוגע לרצח של שירה בנקי לא משרת את המטרה שלשמה הוועדה הוקמה. זה דוח מחורר כמו גבינה שוויצרית שאכלו אותה עכברים. אנשים לא אמרו אמת לוועדה והפילו אחריות על אחרים, בטענות שאין בינן לבין האמת דבר".

לפני כשבועיים פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי המשטרה לא רשמה הערה פיקודית למפקד המחוז דאז אדרי, אף על פי שנקשר למחדל הרצח של בנקי. הדבר התגלה כשהיועץ המשפטי של המשרד לביטחון הפנים סקר כמה נושאים הקשורים למינויו של ניצב אדרי למנכ"ל המשרד. בחוות דעת שהגיש לממשלה, הסביר כי למרות זאת אין מניעה למנותו לתפקיד. 


הפופולריים