הפרקליטות סגרה את תיק אום אל-חיראן: אין חשד לעבירה פלילית מצד השוטרים

נסגר תיק אום אל-חיראן: אין חשד לעבירה פלילית
פרקליט המדינה קבע כי השוטרים ירו למוות ביעקוב אבו אלקיעאן, בעת פינוי היישוב, מתוך תחושה של סכנת חיים. לצד זאת, בהחלטה צוין כי לא ניתן לקבוע אם הפגיעה בשוטר ארז שאול לוי הייתה פיגוע. משפחת אל קיעאן: "היה צפוי". ארדן: "לחדש את חקירת השב"כ באירוע"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
רכבו של אבו אלקיעאן לאחר אירועי אום אל חיראן
צילום: צילום: הדס פרוש, פלאש 90

בפרקליטות הודיעו היום (שלישי) כי פרקליט המדינה, שי ניצן, החליט לסגור את תיק החקירה בנושא אירועי פינוי אום אל-חיראן לפני כשנה. הפרקליטות בדקה, בין השאר, את הירי שביצעו השוטרים במקום לעבר תושב אום אל-חיראן, יעקוב אבו אלקיעאן, שנהרג כתוצאה מהירי, ואשר במהלכו נגרם מותו של השוטר ארז שאול לוי.

מהפרקליטות נמסר כי אין חשד סביר לביצוע עבירות פליליות מצד השוטרים המעורבים באירוע. בעקבות ההחלטה, קרא השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, לחדש את חקירת שירות הביטחון הכללי באירוע, על מנת לבחון שוב האם מדובר היה בניסיון לפיגוע טרור.

האזינו לראיון בכאן רשת ב' עם אחיינו של יעקוב אבו אלקיעאן:

בהחלטתו של פרקליט המדינה צוין כי פעולתם של השוטרים נבעה מתחושה של סכנת חיים - תחושה שנבעה מנסיבות האירוע, והיא אינה חורגת ממתחם הסבירות בכל הנוגע להצדקה החוקית לשימוש בנשק. לצד זאת, ממצאי החקירה הועברו למפכ"ל המשטרה, רוני אלשיך, לבחינת טיפול משמעתי בשל ליקויים מקצועיים של השוטרים היורים, פגם בטיפול הרפואי וחוסר עקביות בגרסאות השוטרים.

פרקליט המדינה התייחס גם לשאלה אם פגיעת אלקיעאן עם רכבו בשוטר ארז שאול לוי נעשתה בכוונה, ולמעשה הייתה פיגוע דריסה, וקבע כי לא ניתן להכריע בשאלה זו במידה גבוהה: "בחומר שנאסף ישנן אינדיקציות מסוימות, לכאן ולכאן".

"הזמן הארוך עד למסקנות הארוע כי לא ניתן לקבוע אם מדובר הפיגוע. לא רלוונטי אם היה פיגוע או לא בגלל תחושתם הסובייקטיבית של השוטרים בשטח", אמר היום ניצן באירוע הקמת פרקליטות מחוז צפון אזרחית חדשה. הוא הוסיף כי "אין חשד סביר לביצוע עבירה פלילית. אין אפשרות לקבוע בוודאות על פיגוע או לא. ממילא שאלה זו לא נדרשת בהכרעה משפטית היחס למידור הפלילי".

בהחלטה הודגש פעם נוספת כי גם "אם הפגיעה אירעה שלא בכוונה, עקב איבוד שליטה של המנוח על רכבו, עדיין, אין חשד סביר לעבירה פלילית מצד מי מהשוטרים, אשר פעלו בתנאים מבצעיים לפי תפיסתם את המציאות באותו רגע".

במשפחתו של יעקב אבו אלקיעאן טוענים כי החלטת הפרקליטות נבעה מלחץ המשטרה, ואמרו בתגובה לסגירת התיק נגד השוטרים: "זה היה צפוי. הוציאו תוצאה כזו אחרי לחץ שהופעל עליהם משר המשטרה והמפכ"ל".

השר ארדן אמר לאחר ההחלטה כי הוא מביע צער על כך שהתחקור של שירות הביטחון הכללי הופסק לאחר מספר שעות ולפני שנאספו ממצאים המאפשרים לבסס את קביעת המשטרה שהיה מדובר באירוע דריסה מכוון. "בשל הפסקת התחקור, פרקליט המדינה לא יכול היה לקבוע האם מדובר בפיגוע או לא. כעת, משנקבע שהשוטרים פעלו כדין, יש לחדש את חקירת השב"כ והמשטרה בקשר לנסיבות האירוע המצער ולהציג לציבור את כל ממצאי החקירה, וזאת, בכדי שאירועי אום אל חיראן לא ישאירו 'פצע פתוח' בחברה הישראלית", נמסר מטעמו.

ראאד אבו אלקיעאן, אחיינו של יעקוב אבו אלקיעאן, ויו"ר ועד המאבק של תושבי אום אל-חיראן, אמר כי פרקליט המדינה הוסיף בהחלטתו חטא על פשע. בראיון לאסתי פרז בתכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב' אמר אבו אלקיעאן: "אנחנו רוצים שכל מי שגרם לאירוע הזה ייחקר. באום אל-חיראן המשטרה באה מתוכננת. היא רצתה להכות. השוטרים פעלו באטימות ובטיפשות וגם השוטר שנהרג, נהרג מרשלנות המשטרה.

"בפינוי עמונה ראיתי שהכוחות הגיעו בבוקר ולא בלילה. הם באו בלי כלי נשק וקסדות, חיבקו את הילדים, וגם כשקיבלו מכות לא הגיבו. אנחנו לא נתנו מכות, אבל קיבלנו מוות. את השוטר הרגו השוטרים שירו בנהג. אני קורא להנהגת המדינה והנהגת האוכלוסייה הערבית לתקן את העוול הזה. זה יכול להביא בכי עלינו לדורות. אני רוצה שנחיה יחד יהודים וערבים".

יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, אמר: "שוב מח"ש והפרקליטות מפקירים את חקר האמת, כשחייהם של אזרחים ערבים מונחים על הכף. השאלות החשובות נותרו תלויות - איך זה הגיוני שאירוע פינוי מתבצע עם נשק חם בחושך מוחלט? איך זה הגיוני שמנעו מיעקוב אבו אלקיען טיפול רפואי? באיזו עילה יצאו אלשיך וארדן במסע הסתה נגד אלקיען מיד אחרי האירוע? הם האחראים האמיתיים על שפיכות הדמים".

מנגד, במשטרה בירכו על ההחלטה: "מברכים על החלטת הפרקליטות לפיה שוטרי משטרת ישראל פעלו על פי חוק ולא עלה בחקירה שום חשד לפלילים. עוד עולה כי ממצאי חקירת מח"ש הולמים באופן מלא את ממצאי התחקיר הראשוני שבוצע בשטח".

השתתפו בהכנת הידיעה: איציק זוארץ, תמר אלמוג, רועי ינובסקי ואסף פוזיילוב

הפופולריים