ירידה בכמות התלונות שהוגשו נגד שופטים, אך עלייה באלה שנמצאו מוצדקות

יותר תלונות מוצדקות הוגשו נגד שופטים ב-2017
בדוח השנתי של נציב תלונות הציבור על שופטים עולה ש-81 מתוך 834 תלונות בשנה שעברה היו מוצדקות. נגד 10 שופטים הוגשו יותר משתי תלונות מוצדקות, ואף תלונה שהוגשה נגד בית המשפט העליון לא הייתה מוצדקת
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מסירת הדוח לאסתר חיות ואיילת שקד
צילום: צילום: דוברות הרשות השופטת/יוסי זמיר

השופט בדימוס אליעזר ריבלין מסר היום (רביעי) את דוח נציב תלונות הציבור על שופטים לשנת 2017. מהדוח עולה כי בשנה שעברה נרשמה עלייה במספר התלונות המוצדקות, לצד ירידה במספר התלונות שהוגשו. את הדוח הוא העביר לנשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות ולשרת המשפטים איילת שקד. 

בשנת 2017 הוגשו 834 תלונות שמתוכן 81 היו מוצדקות, זאת לעומת 76 תלונות מוצדקות ב-2016, כך עולה מהדוח. 39% מהתלונות המוצדקות היו בנושא ליקויים בניהול משפט ו-37% מהן היו על התמשכות ההליכים - עלייה של 12% מלפני שנתיים. בתלונות הקשורות להתנהגות לא ראויה של שופטים, חלה ירידה והן היוו 15% מהתלונות המוצדקות.

לגבי 10 שופטים, שישה דיינים וקאדי אחד, נמצאו שתי תלונות מוצדקות ויותר. כמו כן, לא נמצאה תלונה מוצדקת נגד בית המשפט העליון. לעומת זאת, נגד בית הדין הארצי לעבודה נמצאו ארבע תלונות מוצדקות בשל התמשכות הליכים. באחד המקרים נמצא תיק המתנהל במשך יותר משבע שנים בבית דין רבני. 

הדוח התייחס גם להשתתפותו של שופט בית המשפט העליון נעם סולברג בטקס חגיגות היובל להתיישבות, שהתקיים בחודש ספטמבר בשנה שעברה. ריבלין כי סולברג לא הפר את כללי האתיקה של השופטים. לדבריו לאור העובדה שהשופט פנה לנשיאת בית המשפט העליון וקיבל ממנה הנחיות, הוא יצא ידי חובה. 

כמו כן מוזכרת בדוח התלונה נגד הרב הראשי לישראל יצחק יוסף, שהתערב בבחירת רב העיר נשר. הנציב כתב כי "דיין כמו שופט המערב עצמו בחיים הפוליטיים, לא רק שהוא פוגע בדימוי של מערכת השיפוט בעיני הציבור כמערכת בלתי תלויה, אלא שהוא גם פוגע בעקרון היסוד של הפרדת הרשויות בין הרשות השופטת ליתר רשויות המדינה".

ריבלין התייחס גם להתמשכות ההליכים המשפטיים והוסיף בדוח: "ראוי ליתן את הדעת לתופעה שלפיה שופטים מסוימים מעכבים פסקי דין עוד בכהונתם בערכאה הראשונה, דבר שלא מונע את קידומם ומינויים לכהונה בערכאת הערעו. בה הם לוקים באותו ליקוי וגם אז נמצאות תלונות מוצדקות בעניינם באותו עניין".

ריבלין: לשנות את החוק האוסר את פרסום שמות השופטים

הנציב ריבלין התייחס לדוח שחיבר בריאיון לאסתי פרז בתכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב'. הוא קרא לשינוי החוק האוסר על פרסום שמות השופטים שנגדם הוגשו תלונות מוצדקות. "אנחנו פועלים במגבלות החוק, ובמסגרתו אנחנו מעלים בעקיפין דברים שחשוב שהשופט ידע. אבל אולי צריך לבחון את הדברים מחדש. אנחנו חייב בעידן מודרני שבו הכל שקוף ומפורסם. אני חושב שצריך להתאים את החוק". 

האזינו לריאיון המלא עם נציב תלונות הציבור על שופטים:

"מדובר בשופטים מקצועיים מהמעלה הראשונה, שיאמר לזכותם שכמעט ואין תלונות על התנהגותם. עובדה שהם מקיימים תרבות דיון מעולה וזה מוביל לשביעות רצון", הסביר ריבלין לגבי מיעוט התלונות על התנהגות השופטים. "אך נתקלנו גם בהתנהגות לא הולמת וביטויים שלא היו צריכים להיאמר. הם לא מוסיפים לכבודו של השופט ויוצרים רושם רע בקרב המתדיינים. אני יודע שזה קשה לשופט, אבל הוא צריך לשמור על מזג שיפוטי, אין לו את חופש הביטוי שיש לכולנו". 

ריבלין פירט בצעדים שננקטו נגד השופטים ואמר כי "היו מקרים שבהם המלצנו לקחת צעדים משמעתיים נגדם, או לפחות הבאנו לידיעת גורמים מוסמכים שהיו עבירות משמעות. בעיקר כשמדובר בעבירות על כללי האתיקה". 

הפופולריים