מארגני מצעד הגאווה בכפ"ס עתרו לבג"ץ: המשטרה מעמידה דרישות מכבידות

עתירה: המשטרה מקשה על קיום מצעד הגאווה בכפ"ס
חניכי הארגון הגאה "איגי" טוענים בעתירתם שהמשטרה דורשת שיציבו גדרות לאורך מסלול המצעד על חשבונם, ושהעלויות מגיעות קרוב ל-24 אלף שקל. המשטרה: "לא ביקשנו שישלמו את שכר השוטרים"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מצעד גאווה
צילום: צילום: זק וואג'סגראס, פלאש 90

חניכות ומדריכים בארגון הנוער הגאה "איגי" בכפר סבא, האגודה לזכויות האזרח ואגודת הלהט"ב עתרו היום (ראשון) לבג"ץ נגד משטרת מחוז שרון, בטענה כי היא מעמידה בפני מארגני מצעד הגאווה בעיר דרישות אבטחה מכבידות. זאת ימים ספורים לפני המועד המתוכנן לקיום המצעד – ביום שישי הקרוב, לראשונה בכפר סבא.

בעתירת מארגני המצעד נאמר כי המשטרה דורשת מהם להציב על חשבונם גידור בגובה שני מטר לאורך מסלול המצעד המתוכנן, וכלי רכב כבדים, כגון אוטובוס או משאית, שיחסמו את הצמתים הנושקים לציר המצעד. לטענת העותרים עלות הגידור וחסימת הצמתים עומדת על קרוב ל-24 אלף שקל.

עוד נטען בעתירה כי התנאים שמציבה המשטרה מהווים מעמסה כספית בלתי סבירה, ופוגעים שלא כדין בזכותם של בני הנוער לחופש הביטוי והמחאה. "האחריות להבטיח את שלומם של המשתתפים במצעד ואת זכותם לחופש הביטוי מוטלת על המשטרה, ועליה לשאת בכל ההוצאות הכרוכות בסידורי האבטחה הנדרשים, ולא להטילן על המפגינים", לשון העתירה.

עוד נטען על ידי המארגנים כי את ההחלטה לקיים את המצעד בכפר סבא קיבלו עשרות חניכים מארגון "איגי", לאחר שאחד מהחניכים, צעיר טרנסג'נדר, הותקף באלימות בעת שעשה את דרכו בחזרה מפעילות במועדון, רק בגלל זהותו המגדרית.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה כי "המצעד תואם ביחד עם מארגני המצעד. התנאים שנקבעו לקיום האירוע הם הכרחיים לקיומו, כפי שנדרש באירועים אחרים מסוג זה. השתת עלויות המצעד הינה, בדומה לאירועים אחרים, על מארגניו, שכן לא מצפים ממשלם המיסים לממן כל עלות של הפקות מצעדים, הגם שמטרותיהם ראויות.

"למען הסר ספק, עלות שכר השוטרים לא חלה על המארגנים, אלא עלות הקמת הגדרות בלבד, כפי שמצופה ומתחייב ממארגני אירועים מסוג זה". 

הפופולריים