"עשרות תיקים של פגיעה מינית נסגרו במשטרה בלי שנחקרו כראוי"

"המשטרה סגרה עשרות תיקי פגיעה מינית בסיטונות"
כחודש אחרי הפרסום ב"סדר יום" על תיק שנסגר נגד אב המתעלל בילדיו ללא חקירה מעמיקה של המשטרה למרות תלונות חוזרות ונשנות, מספרת עו"ד רותם אלוני-דווידוב כי המשטרה מתעלמת מעשרות משפחות וילדים שהיא מייצגת ותיקי התלונה נסגרים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ניידת משטרה
צילום: צילום: אורי לנץ, פלאש 90

המשטרה סגרה עשרות תיקי תלונות על פגיעות מיניות ללא שנבדקו כראוי. כך אומרת היום (שני) עו"ד רותם אלוני-דווידוב בריאיון לקרן נויבך בתכנית סדר יום בכאן רשת ב'. כחודש לאחר הפרסום בתכנית על סגירת תיק נגד אב המתעלל בילדיו ללא שבוצעה בו חקירה מעמיקה של המשטרה וללא שחומרי החקירה הועברו לפרקליטות, מספרת עו"ד אלוני-דווידוב כי המשטרה לא טורחת לחקור עשרות מקרים של ילדים שסיפרו שנפגעו וסוגרת את התיקים בסיטונות.

"ניסיתי להתחקות אחרי התיקים האלה כדי לראות מה יש בחומר החקירה כדי להבין למה סגרו את התיקים האלה בכזו קלות אז סרבו להעביר לי את חקירות הילדים ואז גם אי אפשר להבין מה היה. מעולם לא היה דבר כזה. רק המשטרה מסרבת. זה מעלה סימני שאלה".

לדברי עו"ד אלוני-דווידוב מדובר בתיקים שמעולם לא הגיעו לפרקליטות אלא נסגרו בתחנת המשטרה והיא זו שמחזיקה בחומר. זה נראה כאילו מישהו מנסה להסתיר משהו. זה מריח לא טוב". היא פנתה בעניין מכתב לניצב גדי סיסו ראש אגף חקירות ומודיעין במשטרה ולמבקר הפנים של המשרד לביטחון הפנים, אך טרם נענתה.

מאיה, אמם של הילדים שהתלוננו כי אביהם פגע בהם מינית סיפרה בתכנית כי מאז הפרסום לפני כחודש, אף לא אחת מבנותיה נחקרה למרות ששירותי הרווחה הודיעו כי פתחו מחדש את התיק לחקירה. היא שבה וסיפרה כי שלוש שנים חלפו מאז החקירה הראשונה וללא התקדמות משמעותית.

היא אמרה כי עדיין נשקלת האפשרות להוציא את ילדיה מחזקתה ואף סיפרה שבפגישתן של בנותיה עם השופטת האחראית עליהן סיפרה לה בתה בת השמונה את שעשה לה אביה והאפוטרופוסית לדין עליה השיבה לה: "ראיתי שנורא ניסית לבכות בעיני השופטת".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "הדברים כפי שהובאו בפנייתכם אינם מדויקים בלשון המעטה והטענות בדבר אי טיפול משוללות כל יסוד. משטרת ישראל מטפלת ביותר מ-300 אלף תלונות מדי שנה בהתאם להוראות החוק ובאופן מוקפד, מקצועי וסדור, בהתבסס על תשתית ראייתית ושיקולים מקצועיים במטרה להגיע לחקר האמת. גניזת תיק חקירה מתבצעת על ידי הגורמים הרלוונטיים רק לאחר שנבחנו ונשקלו בקפידה מארג הראיות והחומרים בתיק.

"משטרת ישראל מתייחסת במלוא כובד הראש ומטפלת בכל תלונה או מידע הנוגע לאלימות במשפחה ובכלל זה אלימות כלפי קטינים. תיקי החקירה מנוהלים באופן מקצועי ונחוש, בשיתוף פעולה עם כלל הגורמים וגופי האכיפה הרלוונטיים, על ידי חוקרים ייעודיים שהוסמכו לנושא ובאמצעות מערך פיקוח ובקרה הדוק בכל הרמות. גם התיקים נשוא פנייתכם טופלו באופן זה אך מטבע הדברים ובשל צנעת הפרט לא נוכל להרחיב בפרטים".

מהפרקליטות נמסר בתגובה: "החקירה אשר הוזכרה בפנייה, משנת 2016, לא התקבלה בפרקליטות ועל כן לא נבחנה ולא התקבלה כל החלטה לגביה. לאחר שהדבר נודע, ביקשה הפרקליטות לקבל לידיה את מלא חומר הראיות לצורך בדיקה נוספת של התיק".

 

הפופולריים