"בית המשפט קבע כי בפרשת דומא התקיימה תשתית טרור מסוכנת"

"ביהמ"ש קבע כי בפרשת דומא התקיימה תשתית טרור"
פרקליטת מחוז מרכז, עו"ד רחל אבישר אבלס, המנהלת את תיק דומא אמרה בריאיון בכאן רשת ב' כי נדרשה חקירת שב"כ כדי לסכל את תשתית הטרור. לדבריה, ביהמ"ש פסל חלק מהודאות הנחקרים, אך לא קבע שהן נגבו בעינויים אלא החליט שלא להכריע
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הפגנת נוער גבעות נגד עינויי שב"כ
צילום: צילום: תומר נויברגר, פלאש 90

עו"ד רחל אבישר אבלס, פרקליטת מחוז מרכז המנהלת את תיק דומא אומרת כי בהחלטתו אתמול קבע בית המשפט שהחלטת שב"כ לעשות חקירה סיכולית לנחקרים ברצח משפחת דוואבשה בדומא הייתה סבירה לגמרי. בריאיון היום (רביעי) לאסתי פרז בתכנית בחצי היום בכאן רשת ב', אמרה היום עו"ד אבישר אבלס כי בית המשפט קבע כי התקיימה תשתית טרור מסוכנת ונדרשה חקירת שב"כ כדי לסכל אותה.

האזינו לריאיון עם אבישר אבלס: 

לדבריה, בית המשפט אמנם פסל חלק מהודאות הנחקרים, אך לא קבע שהן נגבו בעינויים אלא החליט שלא להכריע. "חלק נכבד מההודאות שנפסלו הן כאלה שמלכתחילה לא ביקשנו להיסמך עליהן. כשהגשנו את כתב האישום התפיסה שלנו הייתה שאנחנו לא מבקשים מבית המשפט לעשות שימוש בהודאות שנגבו תחת שימוש באמצעים. לא שינינו את עמדתנו לאורך כל הדרך בעניין הזה. ההחלטה שלו עולה בקנה אחד עם העמדה שלנו".

פרקליטת מחוז מרכז ציינה כי בעניינו של הקטין הנאשם, התשתית הראייתית של הפרקליטות השתנתה קצת בעקבות החלטת הרכב השופטים לפסול חלק מההודאות. עם זאת אמרה כי היא לא השתנתה במובן המשנה את האישומים כלפיו. "הרצח יוחס בכתב האישום מלכתחילה לעמירם בן אוליאל בלבד. כתב האישום יחס לקטין עבירה של קשירת קשר בכל הנוגע לדומא".

עו"ד אבישר אבלס הוסיפה כי בית המשפט אמר שהיה שימוש באמצעים פיזיים במהלך החקירה, אך אמר כי החקירה הייתה סיכולית בצדק כי מטרתה הייתה למנוע פיגועים עתידיים. "ללחץ על נאשמים יש מטרה - להוציא מידע שיעזור בסיכול פיגועים עתידיים. הוא לא נועד לצרכים משפטיים. זו עבודה של שב"כ. במבחן המעשה כמות הפיגועים פחתה עד נעלמה לגמרי למשך זמן מאוד ממושך לאחר החקירה הזו".

גרמו לבני לבדות סיפורים

אביו של הקטין המעורב בפרשת דומא תקף בחריפות את שירות הביטחון הכללי. בריאיון בתכנית קלמן-ליברמן אמר האב: "הילד הגיע למצב שהוא מבקש מבית המשפט רעל וחותך לעצמו את הוורידים, רק כדי לא לחזור לידי השב"כ. בני לא העיד על דברים שקרו, אלא גרמו לו לבדות סיפורים".

עוד אמר האב כי "אם שב"כ היו מוכנים לחשוף את שיטות העינויים שלהם, אנשים היו מזדעזעים. אני שבע רצון מכך שדבר שהיה מאוד עמום נחשף ונאמר בצורה ברורה על ידי בית המשפט - הייתה פה פגיעה חמורה בגוף, בנפש ובכבוד. הפסילה של ההודאות התקבלה כנגד הדרישה של התביעה שספגה מהלומה.

אתמול פסל בית המשפט המחוזי בלוד את כל הודאות הנחקרים שנגבו מצד אנשי שירות הביטחון הכללי בפרשת דומא, שהושגו באמצעים של כח פיזי, המכונות "חקירות צורך". עוד החליט בית המשפט כי כלל ההודאות שבהן לא נעשה שימוש בכוח פיזי, שנגבו מעמירם בן-אוליאל - הנאשם המרכזי בפרשה - נמצאו קבילות, מלבד אחת.

הפופולריים