עדות ראש המוסד לשעבר שסיבכה את רה"מ בתיק 1000

עדות ראש המוסד לשעבר שסיבכה את רה"מ בתיק 1000
בחקירת תיק 1000, פרשת המתנות, נגבתה באופן חריג עדות מראש המוסד לשעבר תמיר פרדו, זמן קצר לאחר סיום תפקידו. בעדות שנחשפת לראשונה אומר ראש המוסד לשעבר, שלא כטענת נתניהו, שסיוע לאדם בקבלת ויזה לארצות הברית, ובמקרה הזה לאיש העסקים ארנון מילצ'ן, לאחר שנתקל בסירוב אמריקני מסיבות ביטחוניות – הוא בעייתי
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ראש המוסד לשעבר תמיר פרדו ובנימין נתניהו
צילום: צילום: מאיר ועקנין ויונתן זינדל, פלאש 90

עדות ראש המוסד לשעבר תמיר פרדו בתיק 1000 נחשפת: בפעולת חקירה בלתי שגרתית גבו במשטרה עדות ממי שהיה ראש המוסד עד זמן קצר לפני כן, תמיר פרדו. המטרה - להבין האם פניית ראש הממשלה בנימין נתניהו לגורמי ממשל אמריקנים כדי לסייע לאיש העסקים ארנון מילצ'ן לחדש את הוויזה שלו היא מעשה חריג.

נתניהו מואשם בתיק המתנות בהפרת אמונים. בכתב האישום נטען כי פעל במסגרת תפקידו לטובת מילצ'ן, "כשהיה בניגוד עניינים חריף בין מחויבותו האישית למילצ'ן לבין מחויבות לציבור". בין השאר עומדת במרכז הפרשה פניית נתניהו לגורמי ממשל בארה"ב, לסייע למילצ'ן לחדש את הוויזה, חידוש שהאמריקנים סירבו לו אחרי שהתברר שמילצ'ן סייע לישראל בנושאים ביטחוניים.

מנסיונו האישי של פרדו, כך עולה מעדותו, פנייה לאמריקנים בנוגע לסיוע לאדם שיש לו בעיית ויזה, היא דבר בעייתי. הוא לא היה מסייע לאותו אדם, כי אינך יכול לדעת מה הסיבה האמיתית שבגינה לא ניתנת הוויזה.

באשר למילצ'ן, כשפורסם בתוכנית "עובדה" שיש לו רקע ביטחוני והוא פעל בארה"ב במסגרת פעילות ביטחונית – טיפול בבקשה כזאת, תוך אזכור הרקע הביטחוני, יכול לגרום נזק גם למדינה וגם לאדם עצמו. לכן, אומר פרדו, לא נראה לו סביר שנתניהו או כל רה"מ אחר היה פונה לאמריקנים על מנת שיפתרו את בעיית הוויזה על יסוד העובדה שאדם סייע לביטחון ישראל.

"איך אפשר לבוא בטענות שבשביל סיגרים פעלתי אצל האמריקנים כדי שתוחזר למילצ'ן הוויזה שנשללה ממנו?", טען בעבר נתניהו. "ולמה היא נשללה ממנו? כי פרסמו בתקשורת דברים חשובים ביותר שעשה בעבר למען מדינת ישראל".

פרדו בעדותו ממשיך ואומר: סביר יותר שאם נתניהו פנה לאמריקנים בעניינו של מילצ'ן, הסיבה לבקשה להארכת הוויזה הייתה מלווה בהסבר אחר. עוד אומר פרדו בעדות כי נתניהו בוודאי שלא פנה אליו. הוא הוסיף כי הוא זוכר שמילצ'ן הלין על בעיית חידוש הוויזה לארה"ב, אך מילצ'ן לא ביקש שיעשה דבר והוא גם לא עשה דבר.

אבל לא רק הוויזה. פרדו נשאל בעדותו גם על המיזם של איש העסקים ההודי ראטן טאטא, שיזם מפעל באזור סחר חופשי בשיתוף פעולה של ישראל, ירדן והרשות הפלסטינית. המיזם לא צלח בסופו של דבר, בלי קשר לנתניהו, וגם לא נכלל באישומים עצמם. אבל פרדו בעדותו אז, אמר: לפני מספר שנים, לערך בשנת 2011, פנה מילצ'ן וביקש שתתקיים פגישה עם ראטן טאטא. מילצ'ן גם הוסיף וביקש שיוסי כהן (ששימש באותו זמן ראש אגף במוסד) יהיה נוכח בפגישה.

לסיום שואלים החוקרים את ראש המוסד לשעבר על ראש המוסד הקודם, מאיר דגן זכרו לברכה, שנזקק להשתלה בחו"ל, כהמשך לגרסת נתניהו בחקירותיו על כך שסייע לא רק למילצ'ן אלא גם למאיר דגן.

פרדו אומר לחוקרים: לא ידוע על כל סיוע של נתניהו בנושא. פרדו פירט לגבי אופן ניסיונותיו כראש מוסד לסייע למאיר דגן ואמר כי אם נתניהו אכן היה מסייע לדגן, הרי שהיה יודע מכך, בין היתר מאחר שדגן היה מספר על כך.

הפופולריים