אהרן ברק: "הביקורת על ביהמ"ש והיחס למנדלבליט עברו כל אמת מידה אפשרית"

אהרן ברק: "היחס ליועמ"ש עבר כל אמת מידה"
נשיא העליון בדימוס לכאן רשת ב: "מדם לבי אני מדבר, לא הגענו אף פעם לשבירת כלים כזו. מנדלבליט הוא לא יועמ"ש פרטי של ראש ממשלה, יש לכבד אותו" • אחרי התנגדות נתניהו: היועמ"ש יעביר בימים הקרובים את מסמך ניגוד העניינים לראש הממשלה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו, אביחי מנדלבליט
צילום: צילום: גטי אימג'ס

נשיא בית המשפט העליון בדימוס, פרופ' אהרן ברק, אומר הבוקר (חמישי) כי היחס שמגלה הממשלה ובראשה ראש הממשלה כלפי היועץ המשפטי לממשלה הוא בלתי נסבל. "זאת שבירת כלים בלתי אפשרית. זה לא היה ככה. מדם לבי אני מדבר, הייתי יועמ"ש, היה מתח גדול ביני לבין ראש הממשלה רבין, אבל לא הגענו לשבירת כלים כזו. הייתה תמיד תרבות של ויכוח, ממלכתיות של גישה. היועמ"ש הוא לא פרטי של ראש הממשלה וצריך לכבד אותו וחוות הדעת שלו מחייבת". הוא אמר את הדברים בריאיון לתמר אלמוג ומרדכי גילת בכאן רשת ב.

האזינו לריאיון בכאן רשת ב

ברק דיבר על יחסו של ראש הממשלה למערכת המשפט: "היה לי כל השנים קשר מצוין איתו, כראש ממשלה ושר אוצר. הוא תמיד היה מגן חשוב של מערכת המשפט, אבל מהרגע שהוגשו כתבי האישום, שמשום מה ראש הממשלה ראה שיש לי חלק בדברים האלה, אין לי כמובן, הוא שינה גישה".

אהרן ברק, ארכיון. צילום: אורי לנז, פלאש 90

היועמ"ש יעביר בימים הקרובים את מסמך ניגוד העניינים לראש הממשלה

בימים הקרובים צפוי לעבור מסמך ניגוד העניינים שהכין היועמ"ש אביחי מנדלבליט לראש הממשלהבנימין נתניהו. אם לא יהיה שינוי של הרגע האחרון בעמדת הצדדים, נתניהו יקבל את המסמך שמונע שממנו לעסוק בכמה נושאים הנוגעים בעיקר למערכת אכיפת החוק, ובראשם מינוי פרקליט מדינה.

כפי שפורסם בכאן חדשות, נתניהו התנגד לשורת סעיפים בהסדר, ובעקבות כך נוהל משא ומתן בין נציגיו לבין היועץ המשפטי לממשלה והמשנה לו, ובעקבות כך כמה סעיפים שונו מהותית. 

מדובר במסמך שהכין מנדלבליט ומפרט נושאים ומקרים שראש הממשלה אינו רשאי לעסוק בהם בשל התיקים שבהם הוא מואשם. נוסח המסמך שונה בכמה סעיפים, ורוכך, אחרי חודשים של חילופי טיוטות וכן פגישות בין עורכי דינו של ראש הממשלה לבין המשנה ליועץ המשפטי לממשלה.

נתניהו יצא נגד הסעיפים בהסדר המקורי ואף טען שליועץ כלל אין סמכות לעסוק בכך. היועץ המשפטי לממשלה הבהיר לכל אורך הדרך כי הוא לא חושב שנתניהו מנוע מלהמשיך לעסוק בתפקידו, ואין סיבה לנבצרות - אבל באותה נשימה הזכיר את הסדרי ניגוד העניינים כתנאי בסיסי. אם נתניהו לא יאשר את המסמך, צפוי היועץ לקבוע כי יש עקרונות המחייבים בכל מקרה.

הפופולריים