המלצה לשרים: איכוני שב"כ - רק למי שמסרב לחקירה אפידמיולוגית

המלצה לשרים: איכוני שב"כ רק למי שמסרב לחקירה
פרסום ראשון | לפי חוות דעת של הרשות להגנת הפרטיות, יש להגביל את את השימוש בכלי רק למי שלא משתף פעולה עם החקירות, או שלא מוסר מידע על המגעים לאחר שחלה בקורונה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
טלפון אנונימי
צילום: צילום אילוסטרציה: pixabay

חוות דעת של הרשות להגנת הפרטיות במשרד המשפטים הציעה לוועדת השרים לצמצם באופן משמעותי את איכוני הטלפונים של שירות הביטחון הכללי (שב"כ) רק עבור מי שמתנגד למסור מידע בחקירות האפידמיולוגיות. כך פורסם הערב (שישי) לראשונה בתוכנית "השבוע" בכאן 11. 

לפי חוות הדעת, יש בכל יום יכולת לבצע בין 4,000 ל-6,000 חקירות אפידמיולוגיות. לכן, צריך לבטל את האיכון של השב"כ, או לפחות להגביל את השימוש בו רק למי שלא משתף פעולה עם החקירות, או שלא מוסר מידע על המגעים לאחר שחלה בקורונה. 

גורמים המעורים בנושא אמרו כי הכלים הטכנולוגיים של שב"כ סייעו עד כה באיתור של יותר מ-70 אלף חולים. אותם גורמים מעריכים כי שב"כ יהיה הראשון לברך על חוות הדעת של משרד המשפטים, ולהסיר ממנו את משימת האיכונים. עם זאת, גורסים הגורמים כי "מזה שמונה חודשים, בהיעדר חלופה אזרחית ראויה לפעילות השב"כ, זה טרם קרה".

סביב השימוש בכלי יש דיונים רבים סביב שאלת החדירה לפרטיות האזרחים. נוסף על כך, נתונים שהתפרסמו במהלך חודשי המגפה העלו כי איכונים רבים אינם מדויקים. לפני כחודש פורסם בכאן רשת ב כי כרבע מהישראלים שחוייבו בבידוד בעקבות איכוני שב"כ מתחילת חודש יולי שוחררו מהבידוד לאחר שנמצא כי לא נחשפו לחולה קורונה. 

 

הפופולריים