הפגינו ליד הבית, הזדהו - ונדהמו לגלות בדיעבד שנקנסו

הפגינו ליד הבית, הזדהו - והופתעו בדוח בדיעבד
מפגינים התבקשו להזדהות בפני שוטרים - כעבור 10 ימים גילו במקרה כי נרשם להם דוח מבלי שעודכנו על כך. סעיף העבירה לכאורה: "סירוב למסור רישיונות לשוטר". המפגינה לכאן חדשות - "במקרה היום בגלל שהתעסקתי באתרים ממשלתיים גיליתי שקיבלנו דוח" • המשטרה: "במהלך המחאה זוהו הפרות רבות של התקנות" | צפו בתיעוד
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מפגינים שהתבקשו להזדהות קיבלו דו"ח מבלי שידעו בהפגנה בתל אביב, 12.10.20
צילום:

זוג מפגינים שהתבקשו להזדהות בפני שוטרים גילה כעבור עשרה ימים במקרה כי נרשם להם דוח מבלי שעודכנו על כך. סעיף העבירה לכאורה: "סירוב למסור רישיונות לשוטר". השניים תיעדו את כל הסיטואציה, כמה דקות לפני שהשוטרים ניגשו אליהם ועד לסיום חילופי הדברים. מהתיעוד עולה כי בשום שלב השוטרים לא ציינו כי לשניים ירשם דוח.

במהלך גל המחאות בשבועות האחרונים, תוך כדי הסגר, חילקה המשטרה מאות דוחות למפגינים שלא עמדו בתקנות הקורונה - אם זה בגין אי עטיית מסכה, אי שמירת מרחק ובשבועות האחרונים גם שהייה במחאה במרחק של יותר מקילומטר מהבית. חלק מהדוחות שחולקו היו מוצדקים, אך היו גם לא מעט מקרים שהדוחות חולקו לעיתים מבלי שהם מתיישרים עם התקנות.

לפני עשרה ימים הפגינו בני הזוג אורין רוזנר ואביתר טוליפמן סמוך לכיכר מילאנו בתל אביב, לא יותר מ-200 מטרים מביתם. שוטרים שהגיעו למקום ביקשו מהם להזדהות. כשביקשו לדעת למה, אמרו להם השוטרים כי הם מבקשים לבדוק שהשניים עומדים בהנחיות. לאחר שסיפקו את מספרי תעודות הזהות שלהם עזבו השוטרים את המקום מבלי לעדכן את השניים כי דבר נעשה בעניינם.

רק אתמול, בשיטוט בפורטל הממשלתי לצורך טיפול בנושאים בירוקרטיים לקראת תחילתה של עבודה חדשה, גילתה אורין שהיא ובן זוגה קיבלו דוח באותה מחאה. אורין אמרה לכאן חדשות: "התרשמנו שהם באמת ראו שאנחנו גרים במרחק של פחות מ-200 מטר מאיפה שעמדנו, היינו עם מסכות ועמדנו רחוק מאנשים אחרים. הבנו שהם אומרים 'אוקיי אתם בסדר שיהיה לכם לילה טוב'. ממש לא חשבנו שקיבלנו דוח. במקרה היום בגלל שהתעסקתי באתרים ממשלתיים גיליתי שקיבלנו דוח".

משיחות עם גורמים משפטיים עולה כי יש קושי משפטי בסעיף העבירה שנרשם להם, כמו גם בעובדה שהשניים לא עודכנו על כך שהם נקנסים, ולא הייתה להם את האפשרות לפרוס את טיעוניהם בסעיף הרלוונטי ששמור לאדם שנקנס.

במשטרה סירבו להתייחס למקרה הספציפי. ומסרו בתגובה: "במהלך המחאה זוהו הפרות רבות של התקנות. מפקד כוח השיטור כרז ברמקול לנוכחים והודיע להם כי המשטרה תאלץ לרשום דו"חות במידה ולא יעמדו בתנאי התקנות בנושא התקהלות אסורה שלא על פי התקנות. משחלק מהמפגינים לא נשמעו להנחיות המשטרה במקום, ביצעו השוטרים אכיפה וביצעו רישום דו"חות למפירי התקנות".

הפופולריים